הטרדות מיניות בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה

האווירה הסחבקית והלא פורמלית על סט הצילומים מהווה כר להטרדות מיניות בתעשייה. בנוסף, רוב העובדים פרילנסרים ואין יחסי עובד-מעביד. מה אומר החוק? כנס בנושא יתקיים בשישי הקרוב, 16 בינואר, סינמטק ת"א

12/01/2015
ח"כ מיכל רוזין קבלו עדכונים מח''כ מיכל
  • RSS

כחברת כנסת, אני מקבלת עשרות פניות ציבור ביום. אחת מהן הגיעה מבחורה בשם רונה (שום בדוי), שעבדה כעוזרת ארט בהפקה וסבלה מהטרדות והערות חוזרות ונשנות מאחד הגברים בהפקה. בהתחלה היא ניסתה להתעלם, או לצחקק במבוכה, אך כשאותו בחור העז להניח יד על הישבן שלה היא התפרצה עליו מול כולם. כמה ימים לאחר מכן קיבלה הודעה שהיא מפוטרת. כששאלה את המפיק למה, נענתה שזה בגלל שהיא "מעכירה את האווירה על הסט".  גם אחרי שהבינה שהפיטורין אינם חוקיים, חששה להתלונן. "זאת תעשייה קטנה, אנשים ידברו", היא אמרה.

מיכל רוזין. צילום: גלעד בר שלו

על פי החוק למניעת הטרדה מינית, בכל מקום עבודה שבו יש מעל 25 עובדות ועובדים, חובה למנות נציבה האחראית על התחום והיא המוסמכת לקבל תלונה בשל הטרדה מינית או התנכלות ולדאוג לבירור התלונה. בנוסף, חשוב לדעת שעל פי החוק חובה לקיים שימוע לפני פיטורין. בסט בו עבדה רונה, לא היה אף אחד מאלה. אובדת עצות - היא פנתה אלי.

בעקבות המקרה של רונה החלטתי ללמוד על תופעת ההטרדות המיניות בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה. למדתי להכיר את המבנה ההיררכי המיוחד והתנאים יוצאי הדופן שלא מאפשרים את היישום של החוק למניעת הטרדה מינית. השעות האינטנסיביות, הלוקיישנים המרוחקים, סביבת העבודה הלחוצה וחוסר האיזון המגדרי הופכים את חוויית העבודה על הסט ליוצאת דופן ומעניינת מחד, אך גם כר פורה להטרדות וחוסר שמירה על גבולות מאידך.

האווירה הסחבקית מייצרת אזור עבודה בלתי פורמלי ואף מהנה, אבל מכאן גם החוסר בגבולות ברורים. העובדה שאכן מדובר בתעשייה קטנה לא עוזרת לנשים וגברים שחוששים להתלונן. בזמן שבגופים היררכים אחרים כמו המשטרה, הצבא, האקדמיה וכו' יצרו לעצמם מנגנונים פנימיים להתמודד עם הדברים האלה, בתחום הקולנוע והטלוויזיה אין גוף שלוקח אחריות ומטפל בעניין. מי הכתובת שלה? המפיק? הסוכן? חברת כוח האדם?

הגדרת יחסי המרות כפי שמנוסח בחוק למניעת הטרדה מינית אינה תואמת במדוייק את מאפייני יחסי העבודה בהפקות. לא פעם, השחקן או הצלם ה'טאלנט', הוא בעל הכוח בזירה, אך הוא אינו המעסיק ואין בינו לבין המאפרת או עוזרת ההפקה יחסי עובד-מעביד, יחסי מרות. אבל ללא ספק מדובר במקרים של ניצול סמכות ותלות שמאפשרים את ההטרדה המינית ואת קשר השתיקה סביבה. האתגר הוא לייצר קוד אתי שיהיה מותאם ליחסים המורכבים הנוצרים בהפקות ובסטים.

יחד עם פורום הקולנועניות ועם עידן אור, מנכ"ל אקט, שחדורי מוטיבציה להביא לשינוי המצב הנוכחי, למדנו כי לא קיים מנגנון מוסדר להתמודדות עם הטרדות מיניות בסטים ובחדרי הפקה. בנוסף, גם תלונות שהגיעו אליהם לא טופלו בשל חוסר ידע ואפשרויות.   ניתן לומר שלמרות שהחוק למניעת הטרדה מינית קיים כבר למעלה מ-15 שנה, כשזה נוגע לסטים וחדרי עריכה אנחנו נמצאים עשרות שנים לאחור.

קיימתי מספר מפגשים עם נציגי כל איגודי העובדים בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה (אקט, איגוד הבמאים, המפיקים, תסריטאים, שח"ם, איגוד מקצועות האנימציה, איגוד עורכים ואיגוד היוצרים הדוקומנטריים) יחד עם ליאת קליין, היועצת המשפטית של איגוד מרכזי הסיוע ועו"ד דנה נאור-מנדאל, מנהלת המחלקה המשפטית בשדולת הנשים.

ניסינו למצוא את הדרך הנכונה והמתאימה עבור אותן נפגעות, לקבל עזרה ומענה למצוקתן. הרבה פעמים מדובר בעוזרות הפקה או מאפרות, פרילנסריות לתקופה קצרה שאפשר לפטר בקלות. יחד החלטנו כולנו על מספר מהלכים שיתמודדו עם התופעה של הטרדות מיניות בהפקות קולנוע וטלוויזיה:

המהלך הראשון הוא ניסוח קוד אתי שלמעשה ינגיש את החוק למניעת הטרדה מינית למצב המיוחד השורר בסטים וחדרי עריכה וישרטט את הגבולות שמתאימים לסטים ולהפקות. המהלך השני הוא בניית מנגנון שנותן מענה להתמודדות עם תלונות בתוך התעשייה ויהיה מורכב מ"מועצה" של נציגה מכל איגוד, שתעבור הכשרה הולמת. לאחר שהגענו להסכמה, פנינו לשרת התרבות לימור לבנת ועדכנו אותה במהלך. השרה תמכה ביוזמה והביעה רצון להשתתף ולקדם את הרעיון, אך לצערי עקב התפטרותה נאלץ לחכות ולגלות מי תמונה להיות השרה הבאה.

ביום שישי ה-16 בינואר, אשתתף בפאנל בנושא הטרדות מיניות בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה שיזמו אק"ט. הפאנל מתקיים במסגרת הכנס "אקטיביות - משנות את הסטינג" שנועד עבור נשים העובדות בתעשייה. אני ממליצה הן לגברים והן לנשים בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה להגיע ולשמוע ומברכת את אק"ט על היוזמה החשובה והנפלאה. 

"אקטיביות - משנות את הסטינג", כנס נשים בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה, יתקיים ביום שישי ה-16 בינואר בשעה 10:00 בסינמטק תל אביב. הכניסה חינם, אך מותנית בהרשמה.

להרשמה לכנס

לאיוונט בפייסבוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה