אמא, את לא לבד: פורומים וירטואליים שכדאי להכיר

מתזונה, דרך שינה ועד צרכנות נבונה ופנאי, נראה כאילו אין נושא שלא עומד בלב אחת הקבוצות הסוערות של האמהות ברשת. המדריך השלם לקבוצות הכי שוות במרחב הווירטואלי

11/01/2015
דנה דרבינסקי קבלו עדכונים מדנה
  • RSS

מטרנה קבוצות אמהות. איור: שאטרסטוק

אם ילדתן לפני עשור ויותר, ייתכן שחוויתן תחושות של בדידות בתקופה שלאחר הלידה. פעם, אחרי הלידה כולם היו מפנקים את האמא הטרייה במתנות ובמחמאות ואז חוזרים תוך יום-יומיים לענייניהם, בעוד היא נותרה לבד בין ארבעה קירות ב"חופשת הלידה" עם פעוט נטול הוראות שימוש, תשישות גדולה והרבה שאלות.

האמהות של היום זה כבר משהו אחר לגמרי. את ארבעת הקירות של אמא עכשווית פורץ החיבור לרשת - ההריון שלה תועד ברשתות החברתיות או בכלל בתכנית ריאליטי, בתכיפותן ואופיין של הבחילות היא כבר דנה עם זרות חביבות, איתן היא גם קיבלה את ההחלטות על הבדיקות, וככל שהלידה התקרבה היא גם למדה שחוץ מצילום לידה פרונטלי אונליין, הכל בימים אלו הוא בר שיתוף.

התינוק פלט משהו בגוון שלא נראה לך? עשרות אימהות מרחבי הארץ ישמחו לשוחח איתך על זה ואולי גם יבקשו שתעלי צילום של שארית הפליטה כדי לקיים דיון בר תוקף. בעלך שונא את כל השמות שאת מציעה לבתכם החדשה – קבלי חיזוק וחיבוק ממאות אחרות שמרגישות כמוך, וגם המלצות על חמשת השמות שמבחינה קבליסטית, יסדרו לקטנה אושר עד, עור פנים נפלא ובבוא היום גם מחזר עשיר.

שיח האמהות הבולט ברשת מתקיים בפורומים של תפוז, בקבוצת האמהות הענקית בעמוד מטרנה בפייסבוק , שכוללת אירוח מומחים של מטרנה בתחומי התזונה, ההנקה והשינה, אירוח של מומחה לרפואת ילדים בכל יום חמישי ופעילות העלאת תמונות ופרסים (כולל פרס של מטרנה לחצי שנה) ובקבוצה הסגורה מאמאזון (כ-72,000 חברות). בכל המקומות האלה תוכלי לראות גם את הקוליות ביותר שבין מכרותייך מעלות תמונות משפחתיות, חושפות עניינים פרטיים וברוב המקרים גם מפיקות מכך תועלת. השורה התחתונה היא - זה עובד.

חברות הקבוצות האלה מקבלות המוני התראות ביום והתחושה הכללית היא שמדובר בכמה מהקבוצות העסוקות ביותר ברשת. למעשה, אם כמות האנרגיה הזו שמייצרות קבוצות אלה היו מושקעת בחיפוש פתרון לבעיה הפלסטינית למשל, במקום בגידול הדור הבא, אין ספק שהיא היתה נפתרת מזמן, כולל צילומים מתוקים בסוף והמוני חיזוקים.

עם הזמן קמו קבוצות הורים  שלקחו את ההתעסקות ההורית לכיוונים שונים ומגוונים. למשל קבוצת ההומור הגדולה “ממים של הורים” שבה הורים צוחקים על עצמם דרך ממים מעוצבים. אבל בעיקר התחולל תהליך טבעי של פריחת תת קבוצות.

כל הקבוצות שאת צריכה להכיר

ייעוץ: בקבוצה הסגורה אמא'לה שאלות - תשובות לאמהות עם מלא שאלות התגבש צוות מומחיות אדיר ממדים, שעונה לשאלות בכל עניין שקשור לאימהות טרייה. צוות המומחיות מונה: פסיכולוגית, מדריכות הנקה, יועצת שינה, מלווה התפתחותית, קלינאית תקשורת, תומכת לידה, מורה לאמנות, מרפאה בעיסוק, רופאת שינים, רופאת ילדים, הומאופתית, מומחית האכלה ואכילה בגיל הרך, יועצת לאורח חיים בריא ותזונה טבעית, פיזיותרפיסטית רצפת אגן, גננת, מומחית באבחון וטיפול בליקויי למידה ומומחית לזכויות נשים בעבודה. כולן זמינת לכל עניין שצץ ועונות ברצינות.

שינה: המדריך לשינה מתוקה זו קבוצה שמנהלת שלי פרופר-רוזן, מטפלת (עו"ס MA), יועצת זוגית ומדריכת הורים אדלריאנית. האג'נדה שלה היא שאת רוב בעיות השינה ניתן לפתור מבלי לשלם כסף, אלא עם הנחיה ותמיכה טלפונית או אינטרנטית. שווה ביקור.

תזונה: בקבוצה המתכוניה- מתכונים לתינוקות בוחרת עדי אפרתי-רסולי, תזונאית תינוקות, את מתכוני היום מבין השפע שמעלים הורים. זה המקום למצוא בו מתכון לקרם סלמון ורוד שביקשה אמא של קטני, שרוצה להתחיל עם טעימות של דג מבושל.

במרכז לייעוץ תזונתי של מטרנה יושב צוות מקצועי של יועצות תזונה, הנקה ושינה שישמח לענות לכם על כל שאלה בנושאי תמיכה וייעוץ תזונתי. אפשר לתקשר איתם במייל או בטלפון 1-800-32-33-33.

שימו לב גם להורים נגד ג'אנק לילדים שלנו - עוד קבוצה פעילה ומעניינת בת כ- 8500 חברים, שמתעצבנת בעיקר מהורים שמאכילים את הפעוטות שלהם בג'אנק במרחבים הציבוריים והורסים לכל השאר את החינוך. (מתוך האג'נדה: "בואו שתפו מקרים בהם נותנים ג'אנק לילדים שלכם. אל תעלו תמונות ומתכונים של ממתקים ועוגות לקבוצה, הם נמחקים. זו חלק משטיפת המוח שכולנו עוברים כל החיים - שממתקים הם נפלאים")

צרכנות: הכוח של הרשתות החברתיות הוא כמובן בשיאו כשמדובר על צרכנות מודעת וסלקטיבית. בקבוצות המאמזון מרקט כל אחת מוזמנת להעלות מוצר למכירה ולתמחר אותו בלבבות במקום בשקלים, (לב שווה שקל). מה מוכרים? בגדים, צעצועים, כלי מטבח, רהיטים, מוצרי מזון, פירות מהעץ שבגינה, יעוץ (שינה, הנקה, זוגי), סדנאות ועוד. "בתנאי שהם כמובן במצב טוב שאת בעצמך היית שמחה לקבל אותם".

עניין: רוצה לצאת לאוויר הצח עם הפעוט שלך ולמצוא אמא ופעוט ששניכם תאהבו? מישהי שאפשר יהיה להלוות ממנה חיתול ברגע דוחק? שימי לב לקבוצה מה עושים היום ב-4 שחברים בה כל ההורים בתל אביב. הקבוצה מאופיינת ברמת שיתוף גבוהה ומעוררת קינאה.

כדאי לחפש או להקים עוד קבוצות כאלה באיזורים שונים בארץ שכן הן פותרות את הבדידות האפשרית של שעות אחר הצהריים ויכולות להיות מרימות מורל רציניות.

אירועים: קבוצה שעצם שמה מחמיא לכל מי שמצטרפת - אימהות משקיעות. זו קבוצה ענקית לאמהות (וגם כמה אבות) שאוהבות להשקיע בהפתעות ומתנות לסובבים אותן ולילדיהן ורוצות להתייעץ, לייעץ או לשתף במה שהן עושות. מיועד למי שחוגגות כמו צריך ימי הולדת, ארוחות שבת, חגים, מסיבות, אירוח, יצירה "וכל דבר אחר הקשור בילדים הנפלאים של משפחתנו היקרה". ובקיצור אוהבות להשקיע.

ויש עוד.

קבוצות מעניינות נוספות:

בפורום התפתחות תינוקות מלידה עד גיל הליכה דנים בשאלות על מוטוריקה ותנועה של פעוטות. למשל: "האם נהיגה של פעוט בבימבה היא מאסט?"

אמא מרזה - אימהות וחברות מרזות ביחד אחרי לידה.

• תשעה ירחי לידה - קבוצת הריוניות ואמהות לשיתוף, עצות, וקיטורים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה