לנצח את הסרטן ולהפוך לאמא

לאחר שתמר חלתה בסרטן שד בגיל 36 היא עברה טיפולים והליך מזורז של שימור פריון. 6 שנים לאחר מכן היא החליטה שהגיע הזמן להרות למרות כל החששות

07/01/2015
ד''ר נדב משען קבלו עדכונים מד''ר נדב משען
  • RSS
» הריון בסיכון. צילום: שאטרסטוק

היה זה יכול להיות עוד מעקב הריון רגיל אבל הדמעה הקטנה בזוית עיניה של תמר סיפרה לי שיש פה משהו נוסף, חבוי. עם השנים כרופא אתה לומד לזהות היכן נמצא הסיפור האמיתי שלעיתים מסתתר מאחורי מגננות וחומות אבל רוצה להחשף, תנועת גוף קטנה, הערה, מבט או דמעה. הסיפור של תמר היה מעניין ועצוב ושמח ואיגד בתוכו מורכבות אנושית כל כך עמוקה לצד הצלחה רפואית בלתי רגילה.

הכרתי את תמר לראשונה כשפנתה למרפאתי לבצע בדיקת אולטרהסאונד לתקינות הריונה הצעיר. תמר הייתה בת 42 ונמצאה בהריונה הראשון. ההריון הושג בטיפולי פריון בעזרת תרומת זרע וההתרגשות של תמר כשראינו לראשונה את הדופק בעובר הזעיר ברחמה הייתה אדירה. ההתרגשות הזו לא פסחה ולא פוסחת עלי אף פעם.

שימור הפריון

כשהשלמתי לאחר מכן את ההיסטוריה הרפואית של תמר למדתי על סיפורה המדהים ותעצומות הנפש החוויות בה. תמר חלתה בסרטן שד בגיל צעיר מאד, 36. היא עברה כריתה של הגוש הממאיר וטיפול כימי משלים לאחר מכן. טרם התחלת הטיפול, תמר עברה הליך מזורז של שימור פריון.

נושא שימור פריונן של נשים צעירות שחולות במגוון מחלות הפך כיום לסטנדרט טיפולי מקובל ומוכר זאת משתי סיבות עיקריות. הסיבה הראשונה היא שחלק מהתרופות הכימיות בהן נעשה שימוש עלול לפגוע בתפקוד השחלתי של החולות והסיבה השניה היא שעם העלייה ביעילות הטיפולים, עלתה מאד תוחלת החיים של החולות ונושא איכות חייהן לאחר הטיפול קיבל חשיבות רבה בתכנון הטיפול עצמו.

חולה צעירה שמאובחנת עם מחלה ממארת ברת טיפול, אין כיום שום סיבה שלא תוכל להרות בעתיד. וכך, מיד לאחר שאובחנה, וטרם החלה את הטיפול האונקולוגי, עברה תמר הליך לשימור פריון במסגרתו נשאבו משחלותיה שמונה ביציות, שש מתוכן הופרו והוקפאו. תמר השלימה את הטיפול האונקולוגי בהצלחה רבה וכחמש שנים לאחר סיומו הוחזרו לרחמה שניים מתוך העוברים שהוקפאו.

מעגל שנסגר ופתח חדש

והנה מצאתי עצמי צופה יחד עם תמר בלב הצעיר שהחל לפעום בגופו של העובר שהוקפא לפני חמש שנים והופשר. החזקתי בידה והתרגשתי יחד איתה. המקרה של תמר מורכב עוד יותר. במסגרת הבירור המקובל היום לנשים שחולות בסרטן שד בגיל צעיר, תמר אובחנה כנשאית של גן הנקרא BRCA. גן זה מעלה מאד את הסיכון לחלות בממאירויות גניקולוגיות וקיימות המלצות שונות לגבי מעקב וטיפול בנשאיות של גן זה.

המשכתי לעקוב אחר הריונה של תמר על מורכבותו ועל החששות התמידיים של תמר מפני חזרת מחלתה. ההריון הסתיים בניתוח קיסרי מתוכנן שהיה מרגש בצורה בלתי רגילה וריגש גם את הקשוחים שבמיילדים. תינוק מדהים במשקל 3,266 גרם בא לעולם. אושר גדול. מעגל שנסגר ופתח חדש.

למדתי מהסיפור של תמר על העולם המקצועי המופלא שבו אני חי, עולם שבו אישה בת 36 יכולה לנצח את הסרטן בו חלתה, עולם שיודע להסביר מדוע תמר חלתה בגיל צעיר כל כך, ולהציע רפואה מונעת יעילה כל כך. עולם שאיפשר לזמן לעצור מלכת ולהשאיר לתמר את פוטנציאל הילודה שלה כפי שהיה לפני שחלתה, עולם שנתן לתמר לחוות את החוויה העוצמתית ביותר שאולי תחווה בחייה, ללדת, להחזיק בידה את בנה ולהביט לתוך עינייו. למדתי גם על אמא צעירה בעלת נפש אצילית ואיתנה, חזקה כמו בטון. קלישאתי קצת, אבל באתי לחזק ויצאתי מחוזק.

*****

ד"ר נדב משען הוא מומחה במיילדות, גינקולוגיה ופריון, רופא בכיר ביחידה לגינקואונקולוגיה בבית החולים ליס ליולדות, המרכז הרפואי תל אביב.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה