שתלים דנטליים: הפתרון החדשני לשיניים חסרות

מה עושים אם צריך לעקור שן או שיניים, מדוע השתלת שיניים היא הדרך המועדפת ולמי מתאים ונחוץ לבצע השתלה דנטלית? כל מה שרציתם לדעת על שתלים דנטליים

04/01/2015
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

הנה חידה: מה לאורתופד ולבריאות הפה? התשובה היא שתלים דנטליים. כבר יותר מעשור שכתרים, גשרים ותותבות מפנים את מקומם לטובת התקנים שצורתם מזכירה בורג. מדובר בשתלים דנטליים העשויים מטיטניום ומעוגנים לתוך עצם הלסת העליונה או התחתונה במקום או במקומות בהן חסרות שיניים, או שיש צורך לעקור מסיבות שונות.

שתלים דנטליים מטיטניום הומצאו לפני כ-60 שנה על ידי אורתופד שוודי בשם פרופ' ברנמרק. טיטניום היא "מתכת אצילה", כלומר כזו שאינה יוצרת תגובה כימית עם הגוף. בעבר חסר של שן אחת או יותר שוקם בעזרת אמצעים שונים, בהם גשרים ותותבות, שחסרונותיהם ותופעות הלוואי שלהם היו רבים ולא נעימים, בלשון המעטה. המצאת השתלים הדנטליים וההתפתחות המואצת של הטכניקה והחומרים מאפשרת כיום פתרון יעיל מאד, גם לטווח ארוך.

שתלים דנטליים לחיוך מושלם (צילום: שאטרסטוק)

"הפה הוא איבר ייחודי משום שהוא איננו סטרילי, נתון למתקפות תמידיות של חיידקים ומופעלים בו כוחות גדולים ללעיסה", מסבירה ד"ר רחל ענר, מומחית למחלות חניכיים (פריודונטיה) ומנהלת מרפאת מומחים בכפר סבא. "לכן, לא כל מתכת יכולה לשהות לאורך שנים בפה וכל הניסיונות שנעשו במתכות מלבד טיטניום לא צלחו".

שורד בפה עד 20 שנה באחוזים גבוהים

כאמור, שתל דנטלי הוא מעין בורג שמושתל בעצם הלסת ומשמש כשורש מלאכותי. על בסיס השתל מרכיבים את כותרת השן - חלק השן הנראה לעין באמצעותו נוגסים ולועסים.

ובכך לשקם את יכולת הלעיסה ולשחזר את המראה האסתטי והטבעי.

לסגסוגת טיטניום יש יעילות גבוהה גם בתהליך נוסף שחיוני לחוזקן של השיניים המושתלות.  התהליך נקרא אוסטיאו-אינטגרציה, בו עצם הלסת נאחזת סביב השתל הדנטלי באופן ביולוגי. עיצוב שטח הפנים של השתל, במרקם מחוספס גם הוא מזרז את תהליך קליטת השתל בעצם. "מעקבים ומחקרים רפואיים הראו כי בעזרת התהליך הזה השתל שורד בפה  אצל רבים שנים ארוכות בצורה יעילה, ללא זיהומים ותופעות לוואי", מסבירה ד"ר ענר.

שאלה: למי מתאים ונחוץ לבצע השתלה דנטלית?

ד"ר ענר: "שיניים חסרות הם מתכונת לפגיעה בבריאות הפה, גם כשמדובר בשן בודדת שאינה פוגמת במראה ובאסתטיקה, או בלעיסה. אני חושבת שלכל שן יש חשיבות בעיצוב סגר השיניים, לאיזון הלחץ המופעל על השיניים ולמניעת סדקים ורווחים בשיניים הקיימות במיוחד בשיניים טוחנות. התקנת שתל בודד עדיפה בעיני על פני השחזת שיניים סמוכות לשן החסרה לצורך בניית גשר, למשל".

שתל או שתלים דנטליים מומלצים גם למי שאינו מעוניין להחזיק בפיו תותבות לאורך שנים. "תותבות נשלפות הן אביזר מאד לא נוח, שיש לו תופעות לוואי קשות: מקשיים באכילה ועד דיכאון, שיניים שמתערערות וריקבון שהורס אותן. לפעמים מספיק להתקין שני שתלים כדי לעגן תותבת שלמה נשלפת ולמנוע את הסבל. במרבית המקרים מדובר באוכלוסייה מבוגרת, או באנשים שהינם מחוסרי שיניים לחלוטין".

שאלה: האם קורה שהשתלה נכשלת?

"קליטת השתל מתרחשת ב-98% מהמקרים, כלומר שכישלון קורה רק ב-2% מהמקרים, בדרך כלל הסיבה אינה ידועה, אבל ישנן קבוצות באוכלוסייה בסיכון גבוה לכישלון שתלים: בהן: נשים שמשתמשות בתרופות ממשפחת הביספוספונטים לטיפול באוסטיאופורוזיס, מעשנים כבדים (מעל 10 סיגריות ליום) שאצלם אספקת הדם לקויה, חולים עם הפרעות במערכת החיסון וחולי סוכרת שרגישים במיוחד לזיהומים חיידקיים. במרבית המיקרים יש שיעורי ההצלחה גבוהים מאד בהישרדות השתלים – 85% לאחר כ-15 שנה. על מנת להשיג הצלחה של שתלים לשנים ארוכות, השיניים המושתלות דורשות תחזוקה קבועה ותכופה, ביקורים סדירים אצל רופא השיניים והשיננית וצילומי רנטגן  למעקב באופן סדיר", מסכמת ד"ר ענר.

למידע נוסף אודות שתלים דנטליים לחצו פה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה