מדריך קנייה: מסגרות דיגיטליות

מתנה מומלצת למי שחי בחו"ל, לסבא ולסבתא, ולנוסטלגיים באשר הם. כל מה שכדאי לדעת לפני שבוחרים מסגרת דיגיטלית

09/12/2010
יעל טוקר הדרכה מקצועית להורים קבלו עדכונים מיעל טוקר הדרכה מקצועית להורים
  • RSS
» אלבום התמונות של העידן הדיגיטלי

המסגרת הדיגיטלית היא אלבום התמונות של העידן הדיגיטלי בצילום. זהו פתרון הגיוני בהתחשב בכך שרוב הצילומים נשמרים במחשב ואינם זוכים לראות אור יום. זאת גם הסיבה לפופולריות שצוברות המסגרות הדיגיטליות בקרב הצרכנים, ולהיצע ההולך וגדל שלהן.

בדומה למוצרים דיגיטליים רבים אחרים וותיקים יותר, גם בתחום הזה ההיצע רב ומגוון והדגמים השונים הם בעלי איכויות ותכונות שונות.

המדריך הבא יסייע לכם לבחור את המסגרת הדיגיטלית המתאימה, לפי השיקולים הבאים:

1. גודל המסך ואיכות התצוגה
2. אחסון תמונות וקבצים
3. תצוגת תמונות ותפעול
4. תמיכה בפורמטים ומולטימדיה
5. חיבורים ואביזרים נלווים
6. מחיר ואחריות


גודל המסך ואיכות התצוגה

גודל המסך הוא אחד השיקולים העיקריים בבחירת מסגרת דיגיטלית והוא גם הגורם העיקרי המשפיע על מחירה. על מנת להבטיח שהמסגרת הדיגיטלית תציג את התמונות באיכות טובה יש לשים לב לנתוני הרזולוציה, הבהירות, יחס הניגודיות וזוויות הצפייה. על פי רוב נתונים אלו אינם מוצגים לצרכן (למעט במסגרות של חברות גדולות ומוכרות), ולכן כדאי לראות בעצמכם את המסך ולהתרשם מאיכות התצוגה.

גודל המסך

מסגרות דיגיטליות מוצעות במגוון גדלים, החל מ-1.5 אינטש ועד 12 אינטש. הקטנים שבהם מוצמדים לשעון שולחני ומהווים פריט דקורטיבי זעיר על שולחן המנהלים, או אפילו מצטרפים לצרור המפתחות במקום תמונה רגילה של הילד או האחיין האהוב; ובשביל המסגרות הגדולות תצטרכו לפנות שטח בשולחן או על מדף או לתלות אותן על הקיר. הבחירה בגודל המסך הרצוי תלויה כמובן בהעדפות האישיות ובתקציב, אבל אם המסגרת תוצב על השולחן או על מדף, הגודל המינימלי המומלץ הוא 8-7 אינטש.

חלק מהמסכים הם בפורמט רחב (16:9 לעומת 4:3 הרגיל), כדאי לבדוק כיצד מתמודד המסך הרחב עם תמונות רגילות – האם הוא מותח אותן, כך שמתקבלת תמונה לא טבעית (אנשים נמוכים ורחבים), או מוותר על שולי התמונה לטובת הצגת החלק המרכזי והעיקרי בצורה טובה ונאמנה למקור. בחלק מהדגמים ניתן לקבוע את שיטת התצוגה בתפריט.

רזולוציה

הרזולוציה היא אחד המדדים העיקריים המשפיעים על איכות התצוגה, ובמקרים רבים יהיה זה הנתון היחיד שתזכו לראות במפרט. הרזולוציה קובעת את חדות התמונה ואת רמת הפירוט שלה, וככל שהמסך גדול יותר דרושה רזולוציה גדולה יותר כדי להציג תמונה איכותית. רזולוציה טובה למסך בגודל 8-10 אינטש היא 800x480.

בהירות

בהירות גבוהה של המסך תורמת לאיכות הכללית של התמונה, אך חשיבותה היא בעיקר ביכולתו של המסך להציג תמונה איכותית בתאורה סביבתית חזקה. ככל שהבהירות גבוהה יותר התמונה תיראה ברורה וצלולה יותר ולא תדהה במידה שהחדר מוצף באור. הבהירות נמדדת ב-cd/m2, ומומלץ לבחור מסך בעל בהירות של 250cd/m2 ויותר.

יחס ניגודיות

יחס הניגודיות משקף את איכות הצבעים שמציג המסך, ובמיוחד את יכולתו להציג את הצבעים הכהים בצורה טובה. יחס ניגודיות גבוה יציג את הצבעים בצורה נאמנה יותר למקור, ואזורים חשוכים או כהים בתמונה יופרדו לגווניהם והפרטים בהם יודגשו בצורה טובה. הבעיה היא שנתון זה אינו תמיד מופיע במפרט ולכן אין מנוס אלא לבחון את איכות הצבעים בחנות. יחס הניגודיות המומלץ למסגרת של 8 אינטש ומעלה הוא 1:250 ויותר.

זווית צפייה

זווית צפייה רחבה של המסך תאפשר לצפות בתמונה מן הצד מבלי שאיכות התצוגה תיפגם, ולכן מומלץ לבחור מסגרת בעלת זווית צפייה רחבה ככל האפשר – 120 מעלות ויותר.

למעלה


אחסון תמונות וקבצים

התמונות שיוצגו במסגרת הדיגיטלית, או קובצי השמע והוידיאו (בדגמים התומכים בכך) מאוחסנים ברכיב זיכרון פנימי במכשיר, או בכרטיס זיכרון הנכנס לחריץ הרחבה שבמכשיר. הזיכרון הפנימי חוסך אמנם את הצורך לרכוש כרטיס זיכרון, אך העברת הקבצים אליו מסורבלת יותר. כמו כן, בדגמים רבים גודלו של הזיכרון הפנימי מוגבל לכמות קטנה יחסית של תמונות, והוא מוגבל עוד יותר כשמדובר בקובצי וידיאו. נפח האחסון המובנה במכשירים השונים נע בין כמה עשרות מגה בייט ל-1GB, ובדגמים בודדים הוא אף גדול יותר.

לשם המחשה, ב-1GB נכנסות כ-600 תמונות כפי שצולמו במצלמה. באמצעות תוכנות חינמיות ופשוטות (דוגמת Picasa מבית (Google ניתן להקטין את התמונות לגודל הרזולוציה של המסגרת הדיגיטלית שקניתם, ולחסוך נפח זיכרון משמעותי מבלי לפגוע באיכות. כך, ב-1GB של זיכרון ייכנסו עד 5,000 תמונות. מי שמעדיף לאחסן את התמונות בזיכרון פנימי, שיבחר כמובן מסגרת בעלת זיכרון גדול ככל האפשר.

בדרך כלל קל ונוח יותר להעביר את קובצי התמונות למכשיר ישירות על כרטיס זיכרון, לכן חשוב לברר באילו סוגי כרטיסים תומך המכשיר על מנת שזה יתאים לסוג הכרטיס של המצלמה שלכם; ומהו הנפח המקסימלי של הכרטיס הנתמך במכשיר.

למעלה

תצוגת תמונות ותפעול

המסגרת הדיגיטלית היא אמנם פריט דקורטיבי שכמעט ואין צורך לגעת בו, אך בכל מסגרת יש פונקציות בסיסיות, בהן הגדרת המצגת – תזמון החלפת התמונות, סוג האפקט במעברים וכדומה. בדגמים רבים יש שעון ולוח שנה וחלקם תומכים ביכולות נוספות כמו עריכה, זום, סיבוב התמונה, אפקטים מיוחדים וכדומה. קחו בחשבון שהתכונות הנוספות הללו עשויות לייקר את המוצר, ואם לא נראה לכם שתשתמשו בהן – מוטב שתוותרו עליהן.

עוד דבר שכדאי לשים לב אליו הוא צורת הצגת התמונה. כידוע, חלק מהתמונות מצולמות לרוחב (למשל, תמונות נוף) וחלקן – במצב אנכי (פורטרטים למשל). המסגרת הדיגיטלית מזהה על פי רוב את הכיוון הנכון ומציגה את התמונה בצורה הנכונה, ואם המסגרת מונחת בצורה רוחבית היא תדע להציג תמונות אנכיות כך שיעמדו לאורך. בחלק מהדגמים ניתן להציב מלכתחילה את המכשיר בצורה אנכית או רוחבית והתצוגה תתאים את עצמה לתוכן לפי כיוון הצבת המכשיר.

בכל מסגרת דיגיטלית יש מקשי חומרה, בדרך כלל בחלק האחורי (מטעמי אסתטיקה). דגמים מסוימים אף מסופקים עם שלט רחוק המאפשר שליטה על פונקציות במכשיר מרחוק, כגון הרצה לתמונה הבאה או לרצועת השמע הבאה, במכשירים התומכים גם בהשמעת מוזיקה.

ברוב המסגרות המקשים או הלחצנים הם מהסוג הרגיל, כלומר מקשים פיזיים בולטים, אך יש מסגרות בעלי מקשי מגע שטוחים שתורמים לאסתטיקה של המסגרת ולנוחות השימוש.

מומלץ לבדוק את נוחות התפעול, הניווט בתפריטים וההגדרות השונות, בעיקר אם המסגרת כוללת תכונות מולטימדיה כמו נגינת וידיאו ומוזיקה. כמו כן, אם חשובה לכם תמיכה בעברית – ודאו שהמסגרת אכן תומכת בכך. כדאי לדעת שלא כל המסגרות מציגות את התפריטים בעברית, אבל כמעט כל המסגרות תומכות במספר שפות אחרות.

למעלה


תמיכה בפורמטים ומולטימדיה

ברוב המקרים, התמונות המצולמות במצלמה הדיגיטלית הן בפורמט JPEG – פורמט נפוץ וסטנדרטי הנתמך בכל המסגרות הדיגיטליות. כדאי עם זאת לבדוק באילו פורמטים נוספים תומך המכשיר, כדי להימנע מהצורך להמיר קבצים לפני העברתם למכשיר. הפורמטים הסטנדרטיים לתמונות הם BMPו-PNG.

חלק מהמסגרות הדיגיטליות תומכות גם בהשמעה של קובצי מוזיקה ואף נגינת קובצי וידיאו. במקרה כזה חשוב אף יותר לוודא באילו מפורמטים המכשיר תומך, שכן המרה של קובץ וידאו לפורמט אחר אורכת זמן רב למדי. הפורמטים הנפוצים למוזיקה הם MP3, WMA, WAV, ולוידיאו – MPEG1, MPEG2, MPEG3, MP4, AVI, XVID, DivX, WMV.

רמקולים: כמעט כל המסגרות הדיגיטליות שכוללות תכונות מולטימדיה מצוידות ברמקול אחד לפחות. אין טעם לצפות לביצועים מרהיבים בתחום זה, אלא יותר כתוספת שימושית לייעוד העיקרי של המכשיר. אבל אם התכונה חשובה לכם, רצוי לבחור מסגרת בעלת שני רמקולים, להאזין להם ולהתרשם מאיכות הצליל ומעוצמתו.


למעלה


חיבורים ואביזרים נלווים

התמונות המוצגות במסגרת הדיגיטלית מאוחסנות בדרך כלל במדיה נשלפת (כרטיס זיכרון), ואפשר לטעון אותו בתמונות מתוך המחשב האישי בשתי דרכים: להוציא את הכרטיס ולחבר אותו למחשב באמצעות קורא כרטיסים (חיצוני או מובנה), או לחבר את המסגרת הדיגיטלית עצמה למחשב באמצעות כבל USB. בנוסף, יש מסגרות בעלי חיבורים אלחוטיים כמו bluetooth ו-Wi-Fi ואלה בדרך כלל יקרות יותר.

חיבור USB

אם אין לכם קורא כרטיסים ואתם מתכוונים להעביר קבצים דרך המחשב, חשוב לבחור מסגרת בעלת חיבור USB וכבל תואם. בחלק מהדגמים, כניסת ה-USB מאפשרת חיבור של התקנים חיצוניים, כמו זיכרון נייד או אפילו המצלמה הדיגיטלית שלכם, וצפייה בקבצים השמורים בתוכם.

Bluetooth

חיבור אלחוטי שבאמצעותו ניתן להעביר קבצים למסגרת ממכשירים תומכים כגון טלפון סלולרי, מחשב נייד וכדומה.

קישורית Wi-Fi

קישורית אינטרנט אלחוטי המאפשרת העברה של קבצים מהמחשב למסגרת באופן אלחוטי דרך הרשת הביתית.

חיבור AV

לעתים רחוקות יותר תמצאו גם יציאת AV המאפשרת צפייה בתמונות או בקטעי הוידיאו על מסך הטלוויזיה באמצעות כבל מתאים.

חיבור לאזניות

חלק מהדגמים, בדרך כלל אלו התומכים גם ביכולות מולטימדיה מתקדמות, כגון השמעת מוזיקה ונגינת וידיאו, כוללים שקע אוזניות להאזנה פרטית ושקטה של המוזיקה או הוידיאו המאוחסנים במכשיר. אל תצפו לאיכות צליל מדהימה, אבל אם התכונה הזו חשובה לכם בדקו איזה שקע אודיו נמצא במכשיר (2.5 או 3.5 מ"מ) על מנת שיתאים לאוזניות שלכם.

אביזרים נלווים

כל המסגרות הדיגיטליות המיועדות לחיבור לחשמל כוללות ספק כוח לחיבור המסגרת לשקע החשמלי וחוברת הפעלה. בנוסף ניתן למצוא את האביזרים הבאים, כפריט נלווה או בתוספת תשלום: כבל USB, שלט רחוק, כבל AV ואוזניות.


למעלה


מחיר ואחריות

טווח המחירים למסגרות דיגיטליות בגודל 7-10.4 אינטש נע בין 200 ל-1,000 שקל.

הגורמים העיקריים המשפיעים על מחיר המסגרת הם גודל המסך, נתוני הרזולוציה, תמיכה במולטימדיה ותכונות מיוחדות הקיימות בדגמים השונים.

אחריות על מסגרת דיגיטלית היא בדרך כלל לשנה, ובמקרים מסוימים אף פחות מכך. דגמים בודדים בלבד זוכים לתקופת אחריות ארוכה משנה.

למעלה

להשוואת מחירי מסגרות דיגיטליות בזאפלונה לחצו כאן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה