שרפו אותה

ההתנגדות למינוי מרים פיירברג לראש צוות שיקום נזקי השריפה באה מחבורה של גברים נעלבים ומפוחדים. פוסט אורח

08/12/2010
בחדשות קבלו עדכונים מבחדשות
  • RSS
» מרים פיירברג. צילום: ויקיפדיה, רשיון cc
>> מאת יפעת זמיר, מנכ"לית עמותת כ"ן- כוח נשים

ראש המשלה מינה את ראש עיריית נתניה, מרים פיירברג, לעמוד בראש צוות שיקום נזקי השריפה.

"ביקשתי מחברתי", כך הוא אמר, "לשמש פה וגב לישובים", אמר וסימן את המטרה לכל חבורת ראשי המועצות, העיריות, המנכ"לים, וכל מי שקשה לו לראות דמות של אשה מצליחה. ראש הממשלה אמר "היא מכירה אותם, את כולם. את השרים, המנכ"לים, ראש עיר מנוסה שמכירה את רזי השלטון המקומי ומשרדי הממשלה, יש לה דלת פתוחה אצלם ואצלי".

כך הוא חשב. ביבי עבר כנראה תהליך. אחרי בג"ץ טירקל, גם אם בכוח, הוא הבין שהוא צריך שם נשים. למה? כי אחרת החוק שמחייב שתהיינה נשים בכל וועדה שמתווה מדיניות, ירדוף אחריו, עד לבית הדין הגבוה לצדק, שפסק ובצדק שגם בוועדה הזו, צריך אישה.

ובטרגדיה הנוראה הזו, אסון הכרמל, הוא מצא אישה.

ותאמינו לו, זה לא פשוט, אין שם נשים, חיפשנו, אמר לו אז חברו, שר המשפטים, יעקב נאמן שטרח והפיץ והאיץ את החיפושים אחרי משפטנית מבריקה במיוחד שתתאים לפרופיל של הוועדה המקצועית, וועדת טירקל, ולא מצא. אז ביבי מצא "ראש עיר מנוסה" כי גם בזירה המוניציפאלית זה לא פשוט למצוא, רק חמש נשים עומדות בראשות עירייה. חמש בלבד מתוך 255 רשויות מקומיות. גם חברות מועצה אין שם. 350 חברות מועצה בלבד, מתוך ציבור של 2700 נבחרי ציבור.

כמו ילד ב'ברוגז'

ואז קמה מקהלת המקטרגים. חבורת המנכ"לים, כי גם בין 30 מנכ"לי משרדי הממשלה, יש רק שתי מנכ"ליות בלבד. כי גם שרות אין שם, שתי שרות בלבד מכהנות בממשלת ישראל, אולי הגדולה מכל ממשלות ישראל . אז החבורה הזו, שרגילה לראות את עצמה מנהלת מזה שנים שיח עם הדומים לה. אותו 'אולד בויז קלאב', נחשף היום כמו ילד שלקחו לו את הארטיק- בברוגז ובחרם. אנחנו מסתדרים לבד, אמרה חבורת הגברים המסוקסת שטיפסה על שרידי הפיח בכרמל עם מעילי הדובון המשודרגים- לנו לא יביאו לכאן איזו אישה שתנהל אותנו.

וגם הרואה עצמו נשיא לעתיד, רובי ריבלין, יו"ר הכנסת המכובד טרח והתבטא בנושא, וציין בציניות את מידת יכולתה של הגב' פיירברג לנהל תהליך שיש לו אבות רבים של כך, כמו אותו ראש מועצה אזורית מחוף הכרמל שפשוט לא הבין איך איך הורסים לו את ההצגה שכבר כמה עשורים הוא מנהל טוב כל כך לבד, רק שהשריפה הרסה לו את המומנטום.

מועדון הגברים הסגור

אם יש סמל לשריפה הזו, זו גבורתה של אהובה תומר המפקדת הנערצת. ששימשה בדמותה דוגמא ומופת לכך שנשים יכולות להשתלב בצמרת פיקודית, גם של המשטרה, אם רק יאפשרו להן. הרי אותם חסמים סמויים מתגלים לנוכח המציאות האפורה כל כך של ייצוג 52% מהאוכלוסייה, כי באופן מוצהר אין מניעה לקידום נשים, זו רק המציאות שמוכיחה שיש בישראל תקרת זכוכית ומעליה גם תקרת פלדה.

מרים פיירברג היא ראש עיר מהמצטיינות במדינת ישראל, היא מנהלת עיר מורכבת בהצלחה כבר קדנציה שלישית, אבל אף אחת לא תאמר ל'מועדון הסגור של הבנים' מה לעשות.

אהובה תומר, שבאופיה ואישיותה הכילה אומץ לב מקצועיות וכריזמה אדירה, לדאבון הלב כבר לא איתנו- אבל מריים פיירברג כאן. ואפילו אם היא לא הילדה המקובלת בשכבה, היא תוכיח לכולם, שהיא מנהיגה, דוגמא ומופת לנשים רבות שרק מחכות להזדמנות להוכיח את יכולותיהן המעולות והמקצועיות והיא גם תייצר, לקראת הבחירות הבאות בזירה המוניציפאלית את הקאדר של דור המנהיגות הבא. עליהן החרם כבר לא יעבוד- פשוט יהיו שם רבות מכדי לנדות אותן.

בחנוכה, לפני יותר מאלפיים שנה, הורדוס 'העלים' את אשתו, מרים החשמונאית. את מריים פיירברג אף אחד לא יעלים, החרם של הבנים, רק ידרבן בנות נוספות להיכנס לזירה. ויפה שעה אחת קודם.

>> יפעת זמיר היא מנכ"לית עמותת כ"ן- כוח נשים, לקידום מנהיגות נשים בישראל
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך