חנויות העיצוב הקטנות של ישראל: ''מפעם'' בחיפה

בביקור בשוק הפשפשים החיפאי מצאנו את ''מִפּעם'' של שתי שותפות צעירות שמציגות מגוון מטורף של פריטים אותנטיים, מפעם כמובן

29/12/2014
אתר בניין ודיור קבלו עדכונים מבניין ודיור
  • RSS

מאת: לימור קלר, אתר בניין ודיור | צילום: הגר דופלט

מי אנחנו: "מפעם", חנות וינטג' ועתיקות המתמחה בפריטים ישראליים משנות ה-50 ומטה, כמו ארונות מטבח, ארונות בגדים, שולחנות אוכל וכתיבה, ויטרינות, קונסולות, כורסאות, ספסלים, ארגזי עץ, כלי פח ואמאייל גם מבתי הילדים של הקיבוצים וגם מבריה"מ. מחלקה נוספת מתמחה בפריטים ארכיטקטוניים ייחודיים כמו חלונות, דלתות אותנטיות, תריסים ומרצפות מצוירות משפע הבתים של חיפה הישנה. גבריאלה רובין ועינת בן אריה הכירו דרך הילדות בגן, גילו את אהבתן המשותפת לווינטג' ולשווקים והחליטו להקים את החנות בשוק הפשפשים החיפאי.

תקישו בווייז ותגיעו: קיבוץ גלויות 16, חיפה, תראו דלתות בצבע תכלת ותדעו שהגעתם.

גם לכם יש חנות קונספט לעיצוב קטנה ומטריפה? כתבו לנו ואולי נבוא לבקר

אצלנו עובדים: 2 בעלות החנות ועובד נוסף במחלקת השיפוץ והרסטורציה.

שנים בביזנס: שנתיים.

יום ארוך: החנות פתוחה מ-10:00 עד 16:00, אבל אנחנו שם כבר מ-8 ונשארות עד 5. אחרי שאנחנו חוזרות הביתה, זה ממשיך עם הפייסבוק, עם אימיילים, עם עבודה מול המעצבת הגרפית ועם הנהלת חשבונות. חוץ מזה אנחנו גם מטיילות הרבה בארץ להתעדכן ולראות מה קורה בחנויות אחרות.

זמן לחופשות: יש. שתינו נסענו לחו"ל בקיץ, וזה היתרון בלעבוד יחד – מתאפשר לנו הזמן המשפחתי, למלא את המצברים ולחזור לחנות עם השראה. היציאות האלה החוצה מפרה את שתינו, ויש לנו אחת את השנייה לגיבוי.

הקשר האישי שלנו לתחום העיצוב: גבריאלה גדלה בבית המשלב סגנון ישן וחדש, ובילדותה הייתה מתלווה לסבתה האמריקאית למסעות בשווקים ובגראז' סיילים ומפשפשת יחד איתה בחפצים. גבריאלה: "גם עינת וגם אני אוהבות את חדוות הגילוי, לראות ערימה של דברים, לקלוט משהו בזווית העין, לשלוף אותו, לקחת הביתה ולתת לו חיים חדשים. אנחנו פשוט אוהבות בתים חמימים, נוסטלגיה, נעימות ומשפחתיות. לעינת יש אוסף ענק של קופסאות פח בבית, וזה היה הדבר הראשון שראיתי כשנכנסתי אליה הביתה".

החנות היא בשבילנו: חוץ מהתגשמות של חלום ופרנסה מתחום האסתטיקה, שגם מאפשרת לנו להביא אוכל הביתה, אנחנו מביאות סוג של בשורה שונה ממה שקיים היום בעיר. שתינו גרות בחיפה ורואות את עתידנו שם, ומודעות לכך שהנראות של החנות והתחושה שאנחנו מעניקות לאנשים, היא אחרת. יש לנו רעיונות לשימושים לא שגרתיים בפריטים עזובים, שאנחנו מציגות בחנות ונותנות להם הזדמנות לחיים נוספים".

אם לא היינו פותחות את החנות, היינו היום: גבריאלה: "אני בעיצומו של תואר שני בתכנון ערים בטכניון, ועינת בתחום החינוך לגיל הרך, בו עבדה שנים. כל אחת ממורמרת בעבודה שלה".

לקוח שלא שוכחים: לקוחה חיפאית שמגיעה פעם בשבוע-שבועיים וקונה דברים מדליקים והופכת אותם למשהו אחר, למשל כוסות זכוכית של מילקשייק של פעם למקומות אחסון עבור פינת האיפור שלה או קערות אמאייל למשלוחי מנות. היא תמיד מוצאת פה את הדברים שסוגרים לה את הפינה. אבל היה לנו גם בעל חברת הובלות, שלכאורה מגיע מתחום אחר לגמרי, שאינו קשור לעיצוב, והיה לו ראש פתוח להפוך ארון ישראלי משנות ה-50 עם חלוקות מעניינות לארון מטבח, שהיום יושבת בו מכונת הקפה של המשרד שלו.

פייר, לא יכולות לסבול: את האבק של חיפה. הדבר הראשון שקנינו לאחר שחתמנו על החוזה לחנות זה שואב אבק תעשייתי ומברשת נוצות. אנחנו מנקות כל הזמן ונמצאות במאבק נגד האבק.

למי היינו מאפשרות לנהל את החנות במקומנו: יש קולגות שאנחנו אוהבות את הטעם שלהן ואת מה שהן עושות, אבל אמא של גבריאלה היא "יהודייה אמריקאית מברוקלין, עם טעם מעולה ועין מעולה, שיודעת להתמקח ואוהבת את זה. היא למדה את זה מסבתא שלי, כנראה זה החלק שנשאר לה מהמסחר הזעיר בשטעטל. זה יכול להתאים ללקוחות שעוברים את גבול הטעם הטוב בהתמקחות".

החלום שלנו הוא שהחנות: תתרחב למקומות נוספים בארץ ותייבא דברים מחו"ל. המלאי בארץ מתחיל להיגמר, לכן היינו במסע התרשמות בחו"ל. חשוב לנו לשלב פריטים מכאן ומשם ועדיין למכור במחירים הגיוניים. בינתיים החלום הקצת קטן שלנו הוא שהקהל החיפאי יגיע יותר. החנות היא מוקד עלייה לרגל לאנשים מהמרכז, מירושלים ומהצפון, אבל אנחנו מחכות גם לשכונה. הגיע הזמן להוציא את הסטיגמה מהעיר התחתית ולגרום גם להם להגיע.

חנויות העיצוב הקטנות של ישראל: סופי עיצובים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה