גם אתם יודעים ושותקים?

השכנה מקבלת מכות אבל "זה לא עניינכם"? יש בשכבה "אחת שנותנת" ואתם לא מדווחים? מכירים נער שנאלץ למכור את הגוף שלו? תזכרו שכל מה שצריך כדי שהרוע ימשיך להתקיים זה שאתם תמשיכו לשתוק

28/12/2014
שלומית הברון קבלו עדכונים משלומית הברון
  • RSS

"כל שנדרש לניצחון הרוע הוא שאנשים טובים לא יעשו דבר". (אדמונד בורק)

מעשה באל"מ עופר וינטר, שהתחיל לקבל מידע על הטרדות ותקיפות מיניות המתבצעת בגדוד צבר של חטיבת גבעתי שנמצאת תחת אחריותו והחליט שביטחון החיילות והחיילים שתחת פיקודו - לא חשובים. אני יודעת שאל"מ וינטר דואג לחייליו בשדה הקרב, אבל ברגע שהאויב הוא מבית... וואלה. יותר קשה. קשה לבוא ולהגיד: סא"ל לירן חג'בי הנכבד, אסור לדחוף את הלשון שלך לפה של חיילת.

אולי קשה להגיד את זה בגלל שכבר היו אנשים ממש בכירים שדחפו לשון לחיילת והם עדין מסתובבים מרוצים מעצמם ומחייכים אצלנו בזירה הציבורית כאילו לא קרה דבר. קשה להגיד למ"מ שנוגע בחיילים "אחינו, הגוף של החיילים שלך זה לא חפץ שמותר לך למשש מתי שבא לך". קשה. קשה  לדבר על זה וקשה להאמין שקורים דברים כאלה. זו, אגב, תגובה טבעית. כשאנו שומעים על עוול נוראי שקורה, כל אחת ואחד מאיתנו אוטומטית אומר לעצמו "לא יכול להיות". זה מנגנון טבעי שתפקידו להרגיע אותנו ולאפשר לנו להמשיך לתפקד בעולם מלא רוע. זו הדרך שלנו לשמור על עצמנו ולהגיד לעצמנו שבעצם הכל בסדר.

להפסיק לשתוק. צילום: שאטרסטוק

בדיוק אותו מנגנון גורם לנו להאשים את הקורבן. כי "אם היא רק לא הייתה מתלבשת ככה זה לא היה קורה לה" עוזר לנו להאמין שזה לא יקרה לנו. זו גם הסיבה שסיקור כל הפרשה שמה את וינטר ואת חג'בי כשני גיבורים, אמיצים, מסוקסים, לוחמים ללא חת ואת המתלוננות והמתלוננים כ"לכאורה" אחד גדול. רק שניים שלושה ציטוטים להנאתכם מתוך הסיקור ה"אמין" וה"אוביקטיבי" הזה:

"מפקד הגדוד חג'בי ניסה לנשקה בכוח במשרדו ושלח לה מסרונים עם מחמאות שיכולות להתפרש כהטרדה מינית" - מבינים? אם את רגישה, היסטרית, שקרנית ומחפשת פרסום, אז זה "יכול להתפרש" כהטרדה מינית.

כמובן שלסנגורו של חג'בי ניתנת במה רחבה להסביר איזה מסכני וגיבורי הוא: "בשנה וחצי האחרונות פיקד חג'בי על גדוד צבר, שהצטיין בפעילותו בגזרת איו"ש, לחם באומץ במבצע 'צוק איתן' וזכה לשבחים ולהערכה רבה על תפקודו במבצע. ההחלטה הפיקודית שנתקבלה לסיים את תפקידו כמפקד הגדוד קשה וכואבת עבורו. במהלך החקירה מתפרסמים פרטים ורסיסי מידע מסולפים. כל עוד החקירה ממשיכה להתנהל לא נוכל להתייחס לתוכנם של פרסומים אלה".

ובכן, מעבר לאחריות האישית שיש לכל אדם על איפה הוא שם את הידיים, הפה והאיברים אחרים שלו, אני שמה את האחריות על אל"מ עופר וינטר שבחר להפקיר את הגוף של החיילות והחיילים שלו בידיים של מפקדים שממש לא ראויים לכך. ואף על פי שידע מה קורה לא העביר מסר חד וברור לכול החיילות והחיילים שלו, מסר שאומר שגופם אינו הפקר, לא בשדה הקרב ולא בבסיס.

***

מעניין לעניין באותו עניין. איש אחד, שקוראים לו עופר צברי והוא מנהל קבוצת כדורגל, התחבר לעוד כל מני גברים מבוגרים בעלי כסף. עמדה. השפעה. עוצמה. וקנו גוף של נערים צעירים כדי "לקיים איתם יחסי מין" לפי הניסוח העיתונאי, בעיני, כדי לאנוס אותם. כי כשאתה קונה גוף של נער או נערה (או איש או אישה) כדי להכניס את איבר המין שלך לגוף שלהם ואחר כך לתת להם כסף עבור זה, אלה לא יחסי מין. יחסי מין זה משהו שמתקיים ברצון של שני הצדדים. לא נראה לי שאיזשהו נער שם ממש רצה את זה, אחרת למה צריך היה לשלם לו כסף...?!

מקרי הניצול והאונס של צברי, זהים למקרי האונס והניצול של אייל גולן. בשני המקרים מדובר בנוער מוחלש, שם נערות, כאן נערים. שרוצים חום. קשר. אהבה. חיבה. דמות בוגרת להיקשר אליה. שמרגישים שהגבר שמולם שווה מאוד. הרבה יותר שווה מהם. בשני המקרים נלקחים בנות ובני הנוער על ידי המבוגרים, ניתנות מתנות, כסף ומבוצעת אלימות מינית.

ומה עם הסיקור בעיתונות? האם הוא כמו הסיקור של הפרשה הקודמת? אתם תשפטו: "מפקד מרחב איילון במשטרה, ניצב משנה נתן בוזנה, אמר אז כי "מדובר בפרשייה קשה ועגומה אשר מחייבת את כולנו, אנשי חינוך, טיפול, בריאות ואכיפת חוק ובמיוחד ההורים, לשיתוף פעולה מלא בכל הנוגע לשמירת ביטחונם שלמותם ואף בריאותם הנפשית של בני נוער וחסרי ישע". אני מחכה ליום שבו נשמע סיקור דומה כשמנצלים נערות.

אז ההבדל בין שני המקרים הוא אך ורק תגובת החברה. במקרה של גולן המחיר שהוא שילם היה שהפך בסוף השנה לזמר השנה של 2014. במקרה של צברי, זה לא ייגמר ככה. למה? כי במקרה אחד נוצלו נערות ובמקרה שני נערים. כשנערות מנוצלות זו אשמתן, כי הן שקרניות, פתייניות, רצו את זה, שיקרו בקשר לגילן, מנסות להשיג כסף / פרסום / מעמד מה שלא תרצו. במקרה של נערים זה לא המצב. המחשבה שלנו היא שנער לעולם לא ישקר, יפתה, ינצל וינסה לסחוט כסף / פרסום / מעמד בתמורה ליחסי מין. אני אגב מאמינה שזה נכון, נער יעשה דבר כזה רק כשאין לו ברירה. העניין הוא – שגם נערה.

גם במקרה הזה רבים רבים ידעו. ידעו ושתקו. כי קשה להגיד שעופר צברי הוא אנס של נערים. כי זה אולי (ממש לא בטוח אגב) אומר שהוא הומו ואז בכלל.. מי רוצה להתעסק עם זה?! בקיצור, בואו נסתכל הצידה. אנחנו הרי לא מכירים את הנערים המוחלשים האלה שחייבים לעסוק בזנות. אז בואו לא נתעסק עם חזקים כמו צברי וגולן. ששששש....

***

מדברים גדולים, לדברים (כאילו) קטנים, אבל בכיוון דומה לצערי. קבוצה של אנשים טובים נאבקת כדי שלילדות ולילדים שלכם תהיה סייעת שלישית בגן. אנחנו מדברים על שלושים ילדות וילדים בני שלוש שרוצים עוד מבוגרת אחראית, מחנכת, שמשגיחה, מרימה על הידיים, עוזרת, קשובה, שתהיה בגן. הלכה קבוצת ההורים הללו הנאבקת את המאבק של כולנו למחות מחוץ לועדת הכספים בעיריית תל אביב וקיבלה אלימות משטרתית. כי כל דבר שמפר את הסדר הטוב שבו הרשויות עושות מה שבראש שלהן ואתם סותמים את הפה, הוא "הפרעה" שצריך לאזוק.

***

סרטון שהסתובב השבוע ברשתות החבריות מראה אישה קרואטית שצילמה את עצמה יום יום במשך שנה. בניגוד לכל סרטוני ה"יום בשנה" כאן התמונות קשות ורעות ובהן רואים אותה מפוצצת במכות לאורך השנה. פנסים בעיניים, חבורות בפנים, תמונות קשות ממש שמראות איך נראית אלימות כלפי אישה לאורך שנה מחייה. אז עכשיו תרשו לי לשאול אתכם, על מה אתם יודעים ושותקים? השכנה מקבלת מכות אבל "זה לא עניינכם"? יש בשכבה "אחת שנותנת" ועשרות שמצלמים אותה ומפיצים בווטסאפ ואתם לא מדווחים? מכירים נער שנאלץ למכור את הגוף שלו? אז תזכרו שכל מה שצריך כדי שהרוע ימשיך להתקיים זה שאתם תמשיכו לשתוק.

שלומית הברון היא יו"ר "אחת מתוך אחת" ומחנכת למיניות בריאה: www.minamin.org
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה