הבחירה להיות אם יחידנית בגיל 40

בבלוג מיוחד, בכנות ופתיחות שקשה למצוא, תיעדה יעל קציר את התהליך הארוך של הבאת ילדה לעולם ללא בן זוג. לפני כחודשיים היא ילדה את אביגיל המתוקה ואין מאושרת ממנה בעולם כולו

28/12/2014
טליה ברשטיין קבלו עדכונים מטליה
  • RSS
מטרנה יעל קציר. צילום: יעל קציראביגיל ויעל קציר. היא הדבר הכי מדהים שקרה לי עוד לפני שהיא הגיעה
 

בכל מה שקשור להורות וילדים, יעל קציר לא חשבה ב"פולנית מדוברת", כהגדרתה. מבחינתה, להביא ילד לעולם לא היה משהו שחייבים לעשות כחלק ממסלול החיים הרגיל, וגם אם כן - אז זה לא חייב להיות עם בן זוג.

כשהרצון בילדה הפתיע אותה פתאום, בגיל מאוחר יחסית, הוא הגיע בעוצמה רבה משחשבה, וכשהרצון הפך להחלטה, יצאה יעל אל הדרך והתחילה לפעול בשני מסלולים מקבילים: האחד - תוכנית פעולה לכניסה להריון והשני - כתיבת בלוג מרתק שמתאר את התהליך, משלב ההתלבטות דרך בחירת בנק הזרע, ההריון ולבסוף לידתה של אביגיל - התינוקת המושלמת שלא אכזבה ונראתה בדיוק כמו המשאלה שיעל ביקשה בלב בכל יום הולדת ב-6 השנים שקדמו להריון.

- מסקרן אותי הרגע המזוקק בו החלטת לפנות אל בנק הזרע, זוכרת מתי ואיפה זה היה?

"היו כמה כאלו: היה השלב שבו הפכתי ממישהי שממש לא מעוניינת בילדים למישהי שכן. היה שלב שבו נרשמתי לאתר גו בייבי (אתר הכרויות לצורך הורות משותפת) כדי לחפש שותף להורות, ושבועיים לאחר מכן הכרתי בן זוג והחלטתי לתת לזה צ'אנס. אחר כך היו רגעים בתוך הזוגיות שהבנתי שייתכן שבן זוגי לא יהיה מוכן לילדה בזמן ואפספס את ההזדמנות, אבל לקח זמן עד שאזרתי אומץ ורצון לוותר על אהבה אחת (לבן זוג) עבור אהבה אחרת (לתינוקת)".

- מי היה הראשון ששיתפת בהחלטה?

"לדעתי שיתפתי את כל העולם ואשתו עוד הרבה לפני שפתחתי בלוג. זכור לי ששיתפתי את אמי בכוונה, עוד הרבה לפני שהפכה להחלטה משמעותית".

- את מספרת בבלוג על מערכות היחסים שהיו לך, ומתוך התיאור עולה בחורה עצמאית שלא מחפשת זוגיות לשם סימון V על משבצת ה"חובות" החברתיים ועל כן אני יכולה לשאול אותך: האם במהלך השנים בהן היית בתהליך, היו לך בני זוג ששיתפת אותם בתהליך?

"לבן זוגי האחרון סיפרתי כבר בדייט השני שאני בדרך להיות אמא. סיפרתי בניגוד לכל היגיון של דייטים. להפתעתי, זה לא גרם לו לברוח, ולמעשה בדייט הזה היחסים בבת אחת התהדקו והפכו לרציניים, למרות שהוא לא היה בעניין של ילדים עדיין".

- אני מניחה שכל מי שתמך, תמך מהמקום החזק של עצמו, ומי שערער עשה זאת מתוך הפחדים של עצמו. 

"כן, בקרב בני משפחתי וחבריי היו מי שידעו שאני מאוד רוצה ילדה, הייתה גאווה שאני עושה צעד משמעותי על מנת להשיג זאת. לאנשים זרים ולחלק מקוראי הבלוג לפעמים קשה לקבל את זה".

- תקופת הריון מאופיינת בארטילריית מחשבות משלה. אילו מחשבות היו לך בתחילת ההריון?

"עוד לפני ההיריון עברתי דרך ארוכה של ניסיונות להיכנס להריון, שבמהלכה חוויתי פחדים רבים. החל ממה יהיה אם לא אצליח להיכנס להריון ועד איך אצליח לגדל ילדה לבד. במהלך הניסיונות גם עברתי הפלה "טבעית" אחת, כך שבתחילת ההריון השני חששתי מאוד לאבד אותו שוב. וגם הייתי נחושה להיות אם לילדה והרבה מחשבות היו בכיוון הזה, של בן או בת. אבל ככל שההריון התקבע, החששות מהפן הכלכלי או העצמאי הלכו ופחתו, ואז המחשבות שהופיעו בעוצמה הגדולה ביותר היו, לצערי, מחשבות על אוכל". (מחייכת).

- איך עברה הלידה?

"הלידה היתה מדהימה! בחיים לא חשבתי שאומר זאת, וכשנשים אחרות אמרו לי שהיתה לידה טובה הייתי משוכנעת שהן משקרות, אבל את 5 השעות הקשות של הצירים הדחקתי מהר מאוד, ומיד אחרי האפידורל החוויה הפכה טובה, מצחיקה ומחזקת. זאת למרות שהיו גם רגעים מפחידים (נפילות דופק אצל העוברית, מים מקוניאליים) וזה לקח הרבה זמן (24 שעות). הרגע הזה שבו היא יצאה היה מפעים בפיזיות שלו".

- נראה שאת חוגגת את האמהות עוד לפני שהפכת לאמא, עד כמה החגיגה הזו התעצמה אחרי שאביגיל נולדה?

"או-הו! עד כדי כך שאני לא זוכרת איך זה להיות בלעדיה. אני יודעת שיש נשים שחוות דיכאון אחרי לידה או קשיים, אצלי הכל התגמד. אולי בגלל שאני כבר בת 40 ומספיק מבוגרת, אולי משום שרציתי אותה כל כך, אולי מאחר ששאלתי את כל השאלות הקשות בשלבים השונים שעברתי בדרך ואולי זה שילוב של הכל. היא היתה הדבר הכי מדהים שקרה לי עוד הרבה לפני שהיא הגיעה, וקיימה את ההבטחה לחלוטין".

*

וידוי מאת הכותבת

נכנסתי לבלוג של יעל במטרה לשבת חצי שעה, לקרוא ולהכיר תהליך שעוברת אישה בהחלטה ללדת ילד לבד. את ילדי ילדתי כשהייתי נשואה וצעירה (שני הנתונים האלו השתנו מזמן), כך שבאמת לא היה לי מושג איך זה מרגיש ומה כרוך בזה. בסופו של דבר מצאתי את עצמי יושבת שלוש שעות וקוראת על הבחורה שמפוסט אחד לשני הצטיירה בעיני כמי שהייתה המודל להגדרה 'בחורה מדליקה'. הבלוג הזה של יעל קציר הוא הרבה יותר מעוד בלוג אישי, הוא המדריך המדויק והכן ביותר לכל מי שבוחרת להיות אם יחידנית.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה