העידן הבא בהשתלות שיניים

שוקלים השתלת שיניים אבל חוששים שמדובר בתהליך ארוך ובעייתי? מתברר שלא חייבים לחכות. כל מה שצריך לדעת על השתלים החדשים והמתקדמים ועל החידושים בהשתלות שיניים, בכתבה שלפניכם

28/12/2014
תוכן מקודם קבלו עדכונים מתוכן
  • RSS

שיניים מושלמות (צילום שאטרסטוק)

אבדן של שן אחת או יותר יכול להתרחש בכל גיל: בגלל חבלה, הרס של השן כתוצאה של הזנחת בריאות הפה, מחלת חניכיים שגרמה לניתוק השיניים מהעצם או שיניים שצמחו באופן עקום וסיבות נוספות. זה עלול לקרות לצעירים ולמבוגרים כאחד.

עקירת שן יכולה לגרום לבעיה אסתטית, בעיקר כשמדובר בשן קדמית, אבל עיקר הנזק הוא בכך ששן חסרה או שיניים חסרות מפריעות לתפקוד הפה. האפשרויות הקיימות כיום, כבעבר, הן שימוש בתותבות, קבועות או זמניות, מלאות או חלקיות או בגשר. אלא שמדובר בשיטות שעלולות לגרום חוסר נוחות, שיבוש בדיבור, קושי באכילה ועוד.

הפתרון המקובל כיום הינו השתלה של שן או של שיניים. ואולם כל מי שבדק אפשרות לעבור השתלה דנטלית מכיר את החשש מפני המשך הארוך של התהליך, והסבל שהוא עלול לגרום. ובכן, מתברר שיש פתרון חדשני ויעיל גם לבעיה זו. שתלים חדשים ומתקדמים בשם שתלי   Trabecular Metal של חברת זימר דנטל. מדובר בשתלים פורצי דרך שהשתלתם מקצרת משמעותית את התהליך ואת אי הנוחות שבצידו.

כבר לא חייבים להמתין חצי שנה

שתלים דנטליים הם מעין ברגים עשויים מטיטניום המעוגנים לתוך עצם הלסת העליונה או התחתונה, במקום או במקומות בהם חסרות שיניים. משום שמדובר בחומר זר, שמחקה מבנה של שן, נהגו עד היום להמתין בין 3 ל-6 חודשים בטרם ניתן היה להלביש על השתל את כותרת השן המלאכותית. כותרת השן היא אותו חלק נראה לעין של השן בעזרתו לועסים ונוגסים.

"זו הדרך השמרנית, המקובלת והבטוחה: להשתיל את השתל בעצם הלסת ולהמתין. 3 חודשים כשההשתלה היא בלסת התחתונה, ועד חצי שנה כשההשתלה או ההשתלות בוצעו בלסת העליונה", אומרת ד"ר רחל ענר, מומחית למחלות חניכיים (פריודונטיה) ומנהלת מרפאת המומחים בכפר סבא.

שאלה: מדוע בעצם?

"בגלל תהליך שנקרא אוסטיאו-אינטגרציה. זהו תהליך בו השתל שהושתל בעצם הלסת נעטף על ידי העצם בצורה ביולוגית. בדרך כלל, כשהיו מעמיסים על השתל את הכתר לפני שהתהליך הושלם, היה חשש לכישלון ההשתלה. לכן, העדיפו לחכות ולהעניק למטופל אביזרים לשיקום זמני. תקופת ההמתנה היא תקופה לא פשוטה. קשה לאכול, יש מטופלים שסובלים מחסר השן מבחינה אסתטית וכמובן שמדובר בעליות כספיות גבוהות יותר. כי ככל שהשיקום הזמני טוב יותר – הוא יקר יותר, בעוד ששיקום זמני זול עלול להיות לא נוח ולגרום לסבל רב יותר", מסבירה ד"ר ענר.

"השתלים החדשים הם פריצת דרך"

פורצת הדרך בתחום היא חברת זימר דנטל המציעה שתלים ייחודים שמאפשרים להשלים את השן החסרה אפילו ביום העקירה של השן הטבעית, ללא צורך בהמתנה. "שתלי     Trabecular Metal מאפשרים לשתל להיצמד לעצם הלסת באופן עמוק יותר לעומת שתלים אחרים, לכן הם נותנים פתרון לשיקום מידי וביצוע השתלה מלאה תוך שבועות ספורים", מעידה ד"ר ענר.

עכשיו נסביר: שתלי  Trabecular Metal מאפשרים לעצם להיצמד אליהם בשלושה ממדים. השתל מדמה את תכונות העצם הספוגית הנמצאת בלסת ומאפשרת לעצם לצמוח אל תוך גוף השתל ולא רק על שטח הפנים שלו. בזכות העיצוב של השתל, שמזכיר רשת נקבובית, תהליך האוסטיאו-אינטגרציה מהיר יותר, ויש לשתל יציבות גדולה יותר. "העיצוב היחודי של השתלים החדשים מאפשר שיקום מהיר בסיכויי הצלחה גבוהים במיוחד" מוסיפה ד"ר ענר.

שתלי ™Trabecular Metal בעלי טכנולוגיית התלת ממד, המאפשרת לעצם לצמוח אל תוך גוף השתל ועל שטח הפנים ב-3 ממדים

שתלי ™Trabecular Metal בעלי טכנולוגיית התלת ממד, המאפשרת לעצם לצמוח אל תוך גוף השתל ועל שטח הפנים ב-3 ממדים

קיבוע השתלים לעצם הלסת הוא תהליך כירורגי לכל דבר. אבל מדובר בפעולה פשוטה, יחסית, שאיננה כואבת. ניתן לבצע את הקיבוע בשלב אחד או בשני שלבים. ההחלטה היא של הרופא המטפל בהתאם למצב רפואי כללי, כמות העצם שיש בלסת, מיקום השתלים, מספר השתלים וגורמים רפואיים נוספים.

מה חשוב לעשות לפני שעוקרים

"הדרמה הגדולה של התהליך הוא שימור העצם, שכן עצם הלסת נוטה להתכווץ, ממדי הפה משתנים ובמקרים רבים נתקלים במצב שאין מספיק עצם כדי להשתיל וצריך לבצע תהליך מקדים של השתלת עצם. לכן, לפני שעוקרים שן או שיניים אני ממליצה להיערך ולתכנן את ההשתלה, כי אני סבורה שכל חסר של עצם עלול לגרום לבעיה של בריאות הפה ובכל פה נדרשות כל השיניים".

לדברי ד"ר ענר השתלים החדשים והמתקדמים שהשתלתם מקצרת את התהליך מאפשרת את השלמתו תוך שבועות בודדים. "השתכללנו בשנים האחרונות, יש לנו ידע ומיומנות גדולים יותר, וניתן להכין את השטח לקראת ההשתלה בצורה יעילה וטובה יותר עם מינימום סבל ותופעות לוואי", מסכמת ד"ר ענר.

למידע נוסף אודות שתלי Trabecula Metal לחצו פה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה