להקדים תרופה למכה

זה קורה בכל חורף – המשפחה מנוזלת, החום עולה והארנק נפתח. קבלו כמה כללי חיסכון שכדאי לזכור

06/12/2010
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS
» צינון יקר. צילום: flickr-mcfarlandmo

זה קורה בכל חורף – המשפחה מנוזלת, החום עולה והארנק נפתח. השאלה כמה כסף מוציאה משפחה ישראלית על תרופות בכל שנה מאוד מסקרנת, אבל לצערנו אין להשיג נתונים מדויקים בתחום כדי לענות עליה. זאת גם הסיבה, כנראה, שאנחנו בכל זאת מבזבזים הון קטן בקטגוריה הזאת, כי כשלא יודעים כמה בדיוק מוציאים, קשה גם לנטר ולחסוך. ובכל זאת, כדי לקבל קצת פרופורציות, שוק התרופות ללא מרשם לטיפול בצינון ובהורדת חום מוערך בשנים האחרונות בכ-300 מיליון שקל. פלח השוק של מוצרי הטבע וההומאופתיה לחורף – שמעולם לא הוכחו מדעית כאפקטיביים – מוערך בכ-100 מיליון שקל. שתי הקטגוריות האלה גדלות מידי שנה והכי חשוב לזכור – הסכומים הנ"ל יוצאים מהכיס שלנו (!!!).

חיסכון בריא

הנה כמה כללי חיסכון שכדאי לזכור בחודשים הקרובים, ובחצי צחוק אפשר לומר - כללים שכדאי לשנן כדי ‘להקדים תרופה למכה’:

  1. כשמדובר בתרופות ללא מרשם באותה קטגוריה, למשל להקלה בכאבים, אפשר להשוות ביניהן על-ידי בחינת המרכיב הפעיל. כלומר, אם בשתי תרופות שונות יש את אותו מרכיב פעיל באותו מינון, עדיף לרכוש את התרופה הזולה יותר.
  2. באופן עקרוני, זול יותר לרכוש תרופות משולבות, נניח כאלה המטפלות גם בצינון, גם בחום וגם בכאבים, מאשר לקנות כל תרופה בנפרד. הסיבה היא גם כלכלית וגם פונקציונאלית – תרופות אלה פשוטות יותר לשימוש. אבל חשוב להזכיר באותה נשימה, יש להיזהר לא ליטול יחד עימן כדורים נוספים שמטפלים באותה בעיה.
  3. חשוב לשוב ולהזכיר – בין מחירי התרופות השכיחות לחורף למבוגרים ולילדים בבתי-המרקחת של קופות החולים לבין המחירים ברשתות הפארם ובבתי-מרקחת הפרטיים קיימים פערים משמעותיים. נכון שלכאורה מדובר בכמה שקלים עבור כל תרופה, אבל במצטבר אפשר להגיע לפערים של מאות שקלים עבור תרופות למשפחה עם כמה ילדים קטנים. זה נכון שהיתרון הגדול של רשתות הפארם הוא שעות הפתיחה הנוחות שלהן, אבל אם אתם יכולים להתאפק, חכו לשעות הפתיחה של בתי המרקחת של קופות החולים.
  4. אל תתפתו לתרופות חדשות. אם בארון התרופות שלכם כבר נמצאת תרופה שהוכיחה את יעילותה, אין טעם לקנות תרופה חדשה שמשווקת בבית המרקחת (ודרך אגב, רוב הסיכויים שגם תהיה יקרה יותר). בכל מקרה, אל תהפכו את עצמכם לשפני ניסיון של חברות התרופות.
  5. כשמדובר בילדים חולים, האמביציה השיווקית של היצרנים מגיעה לשיאים חדשים בכל חורף. בשוק אפשר למצוא מדחומים דיגיטליים ב-350 שקלים (!), כריות חימום בעשרות שקלים נוספים ואפילו מגבוני קינוח ייחודיים לאף במחיר של חבילת נייר טואלט שלמה של 20 גלילים. זה כל כך מיותר, בעיקר על רקע העובדה שכל מה שילדים חולים רוצים זה לשכב במיטה של אמא ואבא ולקבל קצת תשומת לב מפנקת. את זה אפשר לספק להם בחינם.

לבסוף, תרופות או לא – כשמדובר במחלות חורף, הכי חשוב לנוח במיטה ולשתות הרבה נוזלים. כמו שרבים מהרופאים יגידו לכם - צינון ונזלת יעברו עם תרופות בתוך שבוע ובלי תרופות בתוך שבעה ימים. אז תחסכו לכם את ההוצאות.

וממש לקראת סיום: הנה כתבה מצוינת שהתפרסמה בגלובס על תרופות ושיווקן שכדאי לקרוא לידע כללי כדי להבין מי נגד מי בעולם התרופות. רק בריאות לכולנו.

צילום:

http://www.flickr.com/photos/mcfarlandmo/

http://www.flickr.com/photos/epsos/

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • כרמן 06/12/2010

    נכון מאוד בלי תרופות או עים תרופות תוך שבוע הכל עובר ועדיף כמה שפחות תרופות

בחזרה למעלה