כוח הצבע

כשאני תוהה על כוחו של האיפור, אני נזכר בלא מעט דמויות היסטוריות שהפכו את השימוש בו לעזר בהאדרת כוחן

06/12/2010
עומר אסף קבלו עדכונים מעומר
  • RSS
»

איך שאני לא מסתכל על זה, בכל פעם מחדש, בכל נושא, בכל מצב – אני מבין כמה כוח יש לנשים. ולא, אני ממש לא מתחנף בגלל שאני אורח באתר שמהותו נשים, פשוט מאז ומתמיד ידעתי שאצלכן טמון הכוח.
אבל לא צריך להיבהל, הבלוג היום הוא ממש לא בלוג על כוח נשי והילולה לפמיניזם, אני בסך הכל רוצה לדבר אתכן על, צבע. מפתיע, אה?

חזקות באיפור

כשאני חושב על כוחן של נשים, אני חושב גם על הכוח להתהדר ולהתגנדר, שלצערי הרב אצלנו הגברים כמעט ואינו קיים. כשאני תוהה על כוחו של האיפור, אני לא יכול שלא לחשוב על לא מעט דמויות היסטוריות שהפכו את השימוש בו לעזר בהאדרת כוחן. קחו לדוגמה את קליאופטרה, שאחזה בכס המלכות המצרי ונתפשת לנו כאישה סופר חזקה. קליאופטרה דאגה להאדיר את עצמה בעזרתו של איפור דרמטי ובמיוחד באייליינר עבה מסביב לעין, מראה שהפך למזוהה איתה והפך אותה לעוד יותר מרשימה ומעוררת הערצה.

אני נזכר במרילין מונרו, עוד דוגמה לאישה חזקה שידעה לנצל היטב את המומנטום, אך במקום לשלוט בעם ולהוביל מלחמות, העדיפה לקחת את הכוח הטמון בנשיות שלה ובעזרתו להפוך לכוכבת ענקית שסובבה סביב האצבע שלה את טובי הגברים. מרילין הפכה מברונטית עגלגלה ומשעממת לפצצת בלונד זוהרת, שיודעת להבליט את השפתיים הבשריות עם אודם אדום דם ועם מחשופים שיכולים להרוג בן אדם.

שני המראות המוזכרים, השימוש המאסיבי באייליינר והשפתיים הצבועות באדום, הם דוגמה מצוינת למה עובד עלינו כבני אדם. משהו בתת-מודע אוטומטית זורק אותנו למקומות סוערים ודרמטיים ברגע שעיננו נופלות על מוטיבים שכאלו. וכך, בעצם, עובדת המניפולציה הפסיכולוגית - בין רגע המוח שלנו מתרגם את המראה למשהו הרבה יותר חזק ממה שהוא. אודם אדום = סקסי וחזק, אייליינר עבה = עוצמה ומסתורין.

מצד שני, אני לא יכול שלא לחשוב על המלכה אליזבת הראשונה, שנהגה בדיוק ההיפך וחיפשה רק למחוק את תווי פניה, להסתיר אותם ואת סממני הגיל. כדי לשמור על אשליית היופי ולהסתיר את גילה, השתמשה אליזבת באיפור אקסטרווגנטי ונהגה לצבוע את פניה בפודרה לבנה וכבדה, איפור שהעניק לה מראה של מסכה ללא הבעה וללא גיל, ויצר לה סוג של מחיצה בינה לבין סובביה, וכתוצאה מכך ודאי רק חיזק והאדיר את כוחה.

מקסים לראות שלוש נשים כל כך מדהימות בדרכן, כל כך שונות אחת מהשנייה, כולן בעלות עוצמה, כולן בידלו את עצמן בדרכן המיוחדת וטוו הלך רוח ומחשבה מסביב לאיפור שמלווה אותנו עד היום. לא סתם את בוחרת לשים אודם עז לפני דייט חשוב, לא במקרה את מדגישה את עינייך כשאת רוצה לשדר כוח ודרמה, ואני קצת מקווה שאף אחת מכן לא בוחרת את הלוק של המלכה אליזבת כהשראה.

אני לא אומר שהאיפור זה מה שהפך את אותן נשים לסיפור על הצלחה ועוצמה נשית, אני בסך הכל מנסה להגיד שאם כבר אנחנו בוחרים להשתמש בו, אז כדאי לדעת שהאיפור משחק תפקיד קצת יותר מהותי ממה שאנחנו רגילים לחשוב. הוא יכול להעביר אי אילו תכונות, מצבי רוח ותחושות שבא לכן להדגיש, מבלי להצהיר על כך בקולי קולות. וזה כוח שתמיד יהיה שלכן, הנשים.

לטיפים ולמידע נוסף:

הצטרפו לדף הפייסבוק של קרליין

הצטרפו לדף הפייסבוק של עומר אסף

בקרו באתר נטורל פורמולה


לטיפים ומידע נוסף כנסו לדף הפייסבוק של קרליין

מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה