מפסיקות לשתוק - מתחילות לפעול

רותם אלישע, תלמידת תיכון בת 17 מרמלה, גילתה שבבית ספרה אוסרים על בנות ללבוש מכנסיים קצרים והחליטה ללמד את מערכת החינוך שיעור בשוויון. ההפגנה שארגנה תיערך מחר (19.12) בכיכר רבין

18/12/2014
רותם אלישע קבלו עדכונים מרותם
  • RSS

עם תחילת שנת הלימודים פתחתי עמוד פייסבוק שנקרא "מפסיקות לשתוק - נלחמת למען החופש והשוויון". 

את העמוד פתחתי כשגיליתי שאצלי בבית הספר יש קוד לבוש מפלה, נערים מגיעים לבית הספר במכנסיים קצרצרים בעוד אנחנו, הנערות, מחוייבות להגיע עם מכנסיים מאורך הברך ומטה. זה הכעיס אותי ועוד תלמידות רבות וכשהצפתי את הנושא הבנתי שזו תופעה רחבה שקיימת בבתי ספר חילוניים נוספים ברחבי הארץ.

לא תיארתי לעצמי שהנושא יעורר כזה הד תקשורתי ותמיכה מצד תלמידות, נשים, נערים, מורות וכו', אבל הפניות לא הפסיקו להגיע. המסר שאנחנו מעבירות באמצעות המאבק הוא שקוד הלבוש המפלה בין נערים לנערות הוא רק סימפטום לבעיה הרבה יותר עמוקה: הצבת לבוש התלמידות כגורם להטרדות מיניות מצד בנים. מורים שאומרים לתלמידות "אם תבואו במכנסיים קצרים זה יפריע לתלמידים להתרכז וזה עלול לגרום לכך שיטרידו אתכן", במקום לחנך תלמידים לא להטריד מינית וללמד אותם שאנחנו, הנערות לא אובייקט מיני.

הפגנת מפסיקות לשתוק

יותר מכך, במשרד החינוך לא קיימת תכנית לימודית של חינוך מיני ומגדר. בכל שנות הלימוד שלי היו לי רק שתי הרצאות בנות שעה בנושאים המשוייכים למגדר - הרצאה אחת על מין והרצאה שנייה על מודל היופי. בעקבות כך אנחנו שומעים הרבה על אונס קבוצתי מצד נערים, ניצול מיני, הפצת תמונות ברשתות חברתיות וכו', ואת המידע לגבי מין, רצון לומדים התלמידים מהפורנו, שמציג בעיקר מין מעוות ויוצר תרבות מינית אלימה.

תכנית לימודית מסודרת של חינוך מיני ומגדר, תפחית משמעותית את מקרי האונס, הניצול מיני והאלימות המינית בקרב בני הנוער, השיח בבתי הספר ישתנה ותלמידות יראו שיש להן למי לפנות במקרים של הטרדה מינית.

אז אנחנו מפסיקות לשתוק ומתחילות גם לפעול בשטח.

מחר, יום שישי, ה - 19.12, ב 11:30 תתקיים בכיכר רבין הפגנת המחאה הראשונה של "מפסיקות לשתוק", שמטרתה לשנות את המצב הקיים: לשלב לימודי מגדר כחלק בלתי נפרד מתכנית החינוך, לדאוג לקוד לבוש שוויוני בין גברים לנשים ובכלל, ללמד את בתי הספר שיעור בשוויון.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה