פושרז - הורים, תפסיקו לדחוף

מריונטות שתלויות על חוט ומחכות שההורה יאשר להם לא רק שהם לבושים בסדר, שרים בסדר או נראים בסדר אלא שהוא בכלל יאשר את קיומם - נירית צוק על הסדרה "פושרז" של הוט

18/12/2014
נירית צוק/עשר פלוס קבלו עדכונים מנירית צוק/עשר פלוס
  • RSS

מה הייתם עושים אם הייתם חושבים שהילד שלכם מוכשר בתחום מסוים יותר מילדים אחרים? נניח שהייתם מאמינים שהילד שלכם יכול להצליח כדוגמן, זמר או שחקן. האם הייתם אומרים לעצמכם (ולו): "סבלנות, חכה עד שתגדל"? או שאולי הייתם לוקחים אותו לאודישן הכי קרוב שהייתם מוצאים, ומחכים לראות מה יעלה בגורלו?

כך או כך, בשני המקרים, לא הייתם מתקבלים כשחקנים בסדרה "פושרז". כי בסדרה הזאת ההורים לקחו צעד אחד קדימה והם דוחפים את הילדים שלהם כמה שיותר חזק, ליעד הנכסף אותו הם מסמנים כהצלחה. בלי לוותר, בלי למצמץ ובלי להתפשר.

הסדרה "פושרז" בהוט. צילום מתוך יוטיוב

למי שלא יודע,"פושרז", סדרת ריאלטי חדשה שעלתה לאחרונה ב"הוט", חושפת את אחורי הקלעים של ילדים "כוכבים", כאלו שההורים שלהם מאד אבל מאד רוצים שיצליחו. גיבורי הסדרה הם שישה נערים ונערות שכל אחד מהם בולט בתחומו (דוגמנות, שירה, משחק ועוד), וההורים שלהם, שבעצם מככבים על תקן אלו שמניעים אותם ואף מתפקדים כסוכנים אישיים. נשמע לכם כמו בידור קליל ומעניין? גם אני חשבתי כך עד שצפיתי.

כל פסיכולוג בגרוש יכול להגיד לכם שאצל הורים רבים הילד משמש כ"כרטיס ביקור" של ההורה. להורים האלו ההתנהגות של הילד והמראה שלו חשובים מאד, מכיוון שהם יוצאים מנקודת ההנחה שהילד מייצג אותם כשלוחה קטנה ועצמאית.

אצל ההורים בסדרה "פושרז" הילד אינו רק על תקן כרטיס הביקור שלהם אלא הוא כלי קיבול בפני עצמו. הוא מכיל את כל החלומות, הצרכים והרצונות של ההורים עצמם וניכר כי כל אחד מהם רוצה להצליח בעולם ה"שואו ביזנס" -  ובגדול.

ההורים האלו כל כך רוצים להצליח, עד שלעיתים הילד עצמו, צרכיו הבסיסיים והעובדה שהוא עדיין ילד, פשוט נשכחים בדרך. אני חייבת לציין כי על פניו נראה כי ההורים עצמם מאמינים שהם פועלים מתוך מניע חיובי. הם מאמינים שהילד שלהם נועד לגדולות, וכי הם אלו שיודעים הכי טוב מה טוב עבורו. רק שבדרך למטרה הם אט אט שוכחים את הילד.

לכן, בניגוד לכל הנהוג היום במיינסטרים להורים האלו 'מותר' להגיד לילדה שהיא חייבת לרדת במשקל (על אף לא שהיא לא נראית כך), או להסביר לה שאסור לאכול פחמימות, או לבקש מהמוכרת בגד "לא משמין" עבורה או להגיד לילדה להפסיק לעשות דרמה אחרי שמדביקים לה ריסים מלאכותיים והיא לא מצליחה לפתוח את העיניים. עבור ההורים האלו המטרה (להיות סלב) מקדשת את האמצעים, את הדרך, את הילד, את הכל. וכך תרבות הסלב מקצינה בשלב נוסף.

לעומת ההורים, הילדים בסדרה, אלו שחלמו על ההצלחה מלכתחילה, נראים בעיקר עסוקים בריצוי ההורים. הם נראים כאילו יותר מההצלחה עצמה הם הכי רוצים שההורה שלהם יאהב אותם, יתייחס אליהם ויתגאה בהם. צריך לזכור שהילדים האלו נמצאים בתחילתו או בעיצומו של גיל ההתבגרות, תקופה לא פשוטה בפני עצמה.

ילדים אלו מתמודדים בתקופה זאת עם שינויים גופניים, מצבי רוח, רגשות קיצוניים יחד עם פנטזיות ורצון למקובלות חברתית. הילדים האלו, כמו שאר המתבגרים, מתחילים בשלב זה בחייהם תהליך שנקרא "היפרדות" מההורים והם צריכים לנסות אט אט לעמוד על רגליהם, לבד, לפתח דעות עצמאיות ולחפש מי הם כבני אדם ולאיזה כיוון הם הולכים בחייהם. במצב הרגיש שנוצר ב"פושרז", שבו ההורה הוא גם גם הסוכן המקצועי של הילד, כל הסיפור הזה הופך למסובך מאד.

בעולם של היום, שבו הערך "להיות סלב" הפך למקודש בעיני ילדים (ומסתבר שגם בעיני הורים) שני הצדדים נכנסים לדרך חתחתים, כזו שיכולה לקחת אותם למקומות של היי ושל דאון, לחשיפה תקשורתית רחבה עם כל היתרונות שלה אך גם עם צדדיה המכוערים ושלל החסרונות. לשם כך צריך קודם כל בשלות רגשית.

לצערי רוב הילדים פשוט נראים כאילו הם בכלל לא מבינים מה קורה סביבם, מריונטות שתלויות על חוט ומחכות שההורה יאשר להם לא רק שהם לבושים בסדר, שרים בסדר או נראים בסדר אלא שהוא בכלל יאשר את קיומם. בנוסף לכך, אין ספק כי בגיל בעייתי כזה שבו אתה מחפש את עצמך, התחושה שההורה שלך הוא חלק מהמערכת שממתגת אותך, דוחפת אותך ובונה אותך, הופך למשחק מסוכן ומאד בעייתי.

אז נכון שנראה כי לבר רפאלי ולאמא שלה השילוב הזה מצליח, אבל אל תשלו את עצמכם. כולם משלמים מחיר. ובמצב הזה כדאי שההורים יחשבו האם הם בוחרים להיות סוכנים או הורים כי אין ספק שלאורך זמן השילוב הזה לא יעבוד.

כדאי שאותם הורים יזכרו שגם אם הילדה תהיה דוגמנית מצליחה בחו"ל או הילד יהיה זמר מפורסם, בסופו של דבר הוא הילד שלהם והוא תמיד ירצה את החיבוק של אמא או אבא. הוא תמיד יחפש את ההורה שיסתכל לו בעיניים ויאמר לו גם אחרי כישלון חרוץ: "אני אוהב אותך בכל מצב" ולא יסביר לו מבחינה מקצועית איך הוא יצליח הרבה יותר בפעם הבאה.

הכותבת היא עורכת "עשר פלוס", מגזין אינטרנט להורים למתבגרים www.eserplus.net
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה