משורר, מאמן כדורגל וחייל חרדי נכנסים לפאב

המחאה עזרה: מפעל הפיס ביטל את זכייתו של המשורר יצחק לאור בפרס לנדאו בעקבות עשרות טענות להטרדות מיניות מצידו

17/12/2014
שלומית הברון קבלו עדכונים משלומית הברון
  • RSS

הבדיחה על המשורר, מאמן הכדורגל והחייל החרדי היא אחת המצחיקות - הבעיה היא שהפאנץ' הוא הכאפה שמקבלות נפגעות תקיפה מינית. במקרה הזה יש גם נתקף אחד, כדי שיהיה גיוון בסטנד-אפ שנקרא התייחסות החברה והחוק לאלימות מינית.

אז מה היה לנו השבוע?

משורר אחד נכנס לפאב

על המשורר יצחק לאור יש (לכאורה, לכאורה, ברור שלכאורה) עשרות עדויות של נשים מכל קשת הגילאים ושלבי החיים בהן פגשו את לאור על פגיעות מיניות שונות מצידו - הטרדות וניצול, אלימות מינית ואונס. מלוא הכף והחופן וכיד הדמיון הטובה על משורר רחב אופקים ולוחם זכויות אדם כמו לאור. הוגשה נגדו תלונה במשטרה שבוטלה בשל התיישנות ותלונות שהוגשו לממונות במקומות עבודה שונים שבהן לאור עבד והטריד - לא טופלו.

יצחק לאור. צילום מתוך יוטיוב

אבל את פרס מפעל הפיס לשירה הוא דווקא קיבל. אנחנו מדברים על 100,000 ₪ מהכסף שלך ושלי, כי העובדה שמדובר באיש אלים מינית סדרתי לא מפריעה לממסד לנסות להכניס אותו לתכנית הלימודים ולא מפריעה לנסות לתת לו פרס יוקרתי על שירתו המעודנת.

אשכר אלדן כהן, שחשפה כי נאנסה על ידי לאור עבדה מרגע קבלת ההחלטה המבישה הזאת, מסביב לשעון יחד עם עטרה צחור דיין כדי להביא לביטול הפרס. זה כלל עמידה במשמרות מול מפעל הפיס ומחיר נפשי נוסף על המחיר הנפשי שיש לכל נפגעות האלימות המינית להתמודד איתו בחייהן.

אז בסוף הבדיחה היא עליו - והפרס בוטל. אשכר ועטרה, תדמיינו אותי רצה ברחובות, רוקדת וזורקת קונפטי.


חייל חרדי אחד נכנס לפאב

בעצם לא. חייל חרדי הרי לא נכנס לפאב, זה דבר שחילונים עושים. חייל חרדי גם לא פוגע מינית וברור (למי?  איזה חוסר הבנה ובורות) שהוא גם לא נפגע מינית. ארגוני נשים לחמו כלביאות במשך זמן רב כדי שכל טירון יקבל הדרכה על אלימות מינית ומניעתה במהלך הטירונות. צעד פשוט כזה תורם להעלאת המודעות ולהקטנת כמות הפגיעות המיניות בצה"ל. אבל כשהעבירו את ההדרכה לחיילים חרדים קמה קול זעקה והוחלט לבטל אותה.

גורם ברבנות הצבאית צוטט אומר: "הדברים האלו הם לא פחות מתועבה. הצגתם לצעיר חרדי שעד לפני שנה-שנתיים היה תלמיד ישיבה בבני ברק או בירושלים פוגעת ברגשות של החיילים החרדים וחושפת אותם לתופעות חילוניות שליליות שלא הכירו אף פעם".

אז יש לי חדשות אליכם - הם דווקא כן הכירו אותם. כי פגיעות מיניות יש בכל מקום. גם אצל חרדים. צעיר חרדי צוטט אומר: "חבל שלא עברתי את השיעור הזה. זו היתממות לטעון שהדברים הללו חדשים לצעירים חרדים, כי תקיפות מיניות במגזר החרדי קיימות גם קיימות, רק ששם, בניגוד לצבא, אין את 'מרכז מהו"ת' הצה"לי שמסייע למי שהותקף ומלווה אותו".

ביטול השיעורים האלה הוא הפקרה של שתי אוכלוסיות. החיילים החרדים, שאם יפגעו מינית במהלך השירות הצבאי שלהם, כמו שקרה לחיילי גבעתי שוב ושוב על ידי המפקד שלהם לא ידעו שיש להם למי לפנות ולא ידעו מה לעשות ולחייל חרדי שלא נחשף לחינוך מיני אבל כן נפגע, יהיה קשה להבין מה קרה, לתת ל"זה" שם ולבקש עזרה. האוכלוסיה השנייה שמופקרת פה היא כמובן החיילות, שייפגעו יותר ע"י חיילים שלא מכירים את החוק - אבל היי, למי 'כפת? אני מקווה ומאמינה שליועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, תא"ל רחל טבת-ויזל אכפת. אני סומכת עליה.

מנהל קבוצת כדורגל נכנס לפאב

לפני חודש דפקה שוטרת על חלון מכונית שנראתה לא חשודה והאדם שבתוך האוטו נכנס לפאניקה כזו שהוא נסע משם בהיסטריה. האיש הזה הוא עופר צברי, מנהל הפועל פ"ת בכדורגל שברח כיוון ששהה באותה מכונית עם נער בן 17. השוטרת טענה שהוא היה חצי ערום. צברי טען שלא היה שם כלום. היום הסתבר שהיה וגם היה, ועוד בתשלום של צברי לנער.

למה הוא שילם לו? יש לזה כמה תשובות, הראשונה היא: כי הוא יכול. הוא גבר חזק עם כסף וכוח והוא יכול לשלם והוא חושב שמגיע לו ה-כל, כולל לקנות גוף של נער בן 17. תנו לי להניח בלי שאני מכירה את הסיפור שהנער הזה הוא לא נער מבית מוחזק, מבוסס וחזק. אלא נער מסביבה מוחלשת. איך אני יודעת? כי ככה זה במקרי הניצול האלה.

אז היום בעיתון קוראים לזה " פרשת מין חדשה". במציאות זו לא פרשת מין. זו פרשת ניצול ואונס. פשוט "מין" נשמע יותר טוב. סקסי. ועם אונס צריך להתמודד ולטפל וזה. בלגן. אין כוח וחשק. לא למערכת החינוך ולא לפרקליטות ולא למשטרה. אז בפרשת הניצול והאונס החדשה יש בדיוק את כל מה שיש בפרשות הניצול והאונס הקודמות.

מסתבר שלעופר צברי יש חברים, אחד מהם בכיר בצה"ל, אפרופו הבדיחה הקודמת, שכולם יחד חיפשו להם בפייסבוק נערות ונערים ושידלו אותם לזנות. כלומר, בכתבה כתוב "לקיים יחסי מין תמורת תשלום" אבל אני חשה צורך לתרגם לכם ש"יחסי מין תמורת תשלום" זה זנות.

כדי לסייע לעופר צברי דואגים בכתבה לצטט אותו אומר "בתחילת הפרשה הזאת היו לי מחשבות אובדניות, ימים קשים מאוד... להיות עצור בתא מעצר לבן אדם נורמטיבי שלא חווה חוויה כזאת מימיו זה כאילו הגיע סוף העולם". יש לי הצעונת לעופר צברי - מה דעתך לא לשדל נערים לזנות? זה ימנע ממך ימים מאוד קשים ומחשבות אובדניות. שלמותך הנפשית פשוט חשובה לי. כואב הלב על מה שקורה לך. מסכני. 

נקנח בציטוט נוסף מהכתבה: "לאורך כל התקופה מאז שנעצר צברי, תמכו בו חבריו במועדון הפועל פתח תקווה ובכירי הקבוצה הקפידו להגיע לדיונים בבית המשפט כדי לחזק אותו". חברים זה חשוב. גם יצחק לאור יודע שחברים זה חשוב - רבים חשובים, לוחמי שמאל וצדק קמו להגן עליו ועל יצירתו הקסומה.

***

בקיצור, אז בסוף הבדיחה הברמן אומר לו - "מקווה שצחקתן, כי הבדיחה על חשבונכן". 

שלומית הברון היא יו"ר אחת מתוך אחת ומחנכת למיניות בריאה www.minamin.org

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך