דור שלם נמצא במינוס

דו"ח מרכז טאוב חושף מציאות עגומה: דורות שלמים נולדו למעמד הביניים, אך עלולים להיזרק אל מתחת לקו העוני

17/12/2014
לינדה ששון קבלו עדכונים מלינדה
  • RSS

חיים על חסכונות, לא גומרים את החודש, נעזרים בהורים, מבקשים הלוואות מהבנק - זו תמונת המצב העגומה שחושף דו"ח מרכז טאוב.

על פי הדו"ח שפורסם היום, עולה כי משקי הבית מוציאים באופן קבוע כ - 1000 ₪ יותר מגודל ההכנסה שלהם, כלומר גירעון כרוני של 1000 ₪ וגירעון כרוני שנתי מצטבר של 12,000 ₪. תכפילו את זה בכמה שנים ותקבלו תמונה מבהילה. אנשים עובדים ועדיין נמצאים מתחת לקו העוני, המצב חמור שבעתיים במגזרים הערבי והחרדי. בעוד שבמדינות אחרות, יש הכנסה פנויה לתרבות, תיירות וצריכה, הרי שבישראל, למעמד הביניים אין הכנסה פנויה וזו השורה הכי כואבת בדו"ח הזה. ההוצאות הבסיסיות עולות על ההכנסות הממוצעות.

אין לי כסף, אין לי. צילום: שאטרסטוק

הסיבה לכך, על פי הדו"ח, היא מחירי הדיור הגבוהים וההוצאה הגבוהה מסך ההכנסה למשפחה - על שכירות או משכנתא.

למה זה קורה?

רבות דובר, נכתב, סופר והוסבר על בעיית הדיור בישראל: מעט התחלות בנייה, קרקע שברובה נמצאת בידי המדינה, מחירים שהאמירו לשמיים, בעוד שהמשכורות נותרו כפי שהיו, אך נדמה שכל אלו עדיין לא חלחלו למקבלי ההחלטות.

אנחנו נמצאים במשבר עמוק, חריף, מתמשך שמגדיל את הפערים החברתיים בישראל. דרך נוספת לראות את הנתונים הללו, היא בהתבוננות גם על שוק העבודה בישראל, שהופך להיות מלא פערים, לא יציב, מדיר מבוגרים מתעסוקה ויוצר אי-שוויון בפערי השכר בין העובדים. מרבית העובדים בישראל משתכרים פחות מהשכר הממוצע במשק, אך הוצאותיהם לא פוחתות וזהות לרמות ההשתכרות.

לאלו יש להוסיף נתונים על הדור הבא שגדל כאן: מערכת חינוך מתקשה לתת מענה לכלל הבאים בשורותיה. הפערים ממשיכים לבוא לביטוי במגזר החרדי והערבי והסיכוי לצאת מהמעגל הזה נמוך: פער חינוכי -> פער תעסוקתי-> התייצבות סביב קו העוני. במקביל, שיעור המס על עסקים קטנים ובינוניים גבוה מאוד ביחס למדינות המערב, כ58%, בעוד ששיעור המס הממוצע עומד על 51%. כך, אנחנו מקבלים דורות שלמים שנולדו למעמד הביניים, אך עלולים להיזרק אל מתחת לקו העוני.

הבשורה בדו"ח הזה היא הירידה בעוני: יש ירידה בעוני - בקרב הזכאים לפנסיה.

אז מה עושים?

לכאורה התשובות פשוטות וברורות: הגדלת התחלות הבנייה, הוזלת מחירי הדיור, שינוי שוק התעסוקה בישראל, השקעה ברמת החינוך והוזלת המיסים לעסקים הקטנים והבינוניים, מתוך הבנה שאלו יכולים להגדיל את מצבת המועסקים בשוק הישראלי.
איזה מזל שאנחנו בתקופת בחירות ויש סיכוי שהנתונים הללו יפלו על אוזניים קשובות של המועמדים והמועמדות לכנסת.

זו גם המחויבות שלנו לעתידנו: לשאול שאלות על המינוס, על הדיור, על התעסוקה, על ההשקעה בחינוך, בתרבות, בבריאות. אלו המשתנים שיכולים להפוך את חיינו לטובים הרבה יותר.

הכותבת היא יועצת אסטרטגית ומראשי קבוצת להיות ישראלי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה