ארץ נעדרת

מדינת ישראל שנת 2010: המעצמה המזרח תיכונית נאלצת לחפש בגוגל אמצעי לכיבוי שריפות. כותבי "ארץ נהדרת" בלי ספק מתמוגגים. המערכון כבר בדרך

05/12/2010
איריס מיזן קבלו עדכונים מאיריס מיזן
  • RSS
» "לא מתאים עוד ועדת חקירה". צילום: Getty Images

אח...אח… כמה חומר סיפקו האירועים בכרמל לכותבי "ארץ נהדרת". איזה מזל שלארי פייג’ וסרגיי ברין ייסדו את גוגל, אחרת איך בלשכת ראש הממשלה היו מאתרים את ה"סופר טנקר" - מטוס הג’מבו הגדול בעולם שעשוי לסייע לנו לכבות את השריפה. אם זה לא היה עצוב, זה ודאי היה מצחיק. המציאות עולה על כל דימיון.

כך אנחנו נראים

אין לי ספק שכותבי "ארץ נהדרת" כבר הכניסו לארסנל המערכונים שלהם את הסצנה בה ראש ממשלת ישראל לוחץ על אחד היועצים שלו לעשות סריקה בגוגל כדי לבדוק איפה לעזאזל ניתן להשיג מטוס שב"זבנג וגמרנו" ישים קץ לשריפה הזאת.

"ביבי, אני רואה בגוגל שישנו מטוס – "סופר טנקר" קוראים לו, עוד בולדוזר של האמריקאים. 80,000 ליטר מים, הוא יכול לשאת. מתאים לנו?", שואל היועץ.

"בטח מתאים", עונה לו ביבי, "שרק נגמור עם השריפה הזאת, לא מתאים לי עוד ועדת חקירה ממלכתית".

כך אנחנו נראים, כך נראית המעצמה המזרח תיכונית שקוראים לה מדינת ישראל. אני בדרך כלל מאוד פטריוטית - אין על ישראל, כמה קטנה, ככה שובבה ומתוחכמת. אבל בשלושת הימים האחרונים אני תופסת את הראש ולא מאמינה. אני מכירה לא מעט מפקדים בשירותי הכבאות. שנים אני שומעת אותם מייללים על כך ששירותי הכבאות פשטו את הרגל. לא אחת הם פנו אליי, במסגרת תפקידי ככתבת חדשות 10 בצפון, כדי שאעשה כתבה על המצב האנוש של שירותי הכבאות. האמת גם אני, בהתייעצות עם עורכיי, נאלצתי לסרב בנימוס, ולכן גם לתקשורת יד במצב העגום והמביך שנקלענו אליו.

תחת כל עץ חרוך

עוד לא שככה האש וכבר מאחורי הקלעים ניצת מאבק על מי אחראי למחדל. מי אשם שיש לנו רק 1,500 כבאים בכל הארץ, עם ציוד משנת תרפפ"ו - צינורות עלובים, סולמות רעועים וכבאיות מחלידות. בעצת יועציו, ראש הממשלה רץ להצטלם תחת כל עץ רענן, או בימים אלו יש לומר- בסמוך לכל עץ חרוך. השר לביטחון פנים לא עוזב את הגזרה ואלי ישי, שר הפנים, שחש שכל החיצים מופנים אליו, כבר הציע להקים ועדת חקירה ממלכתית. מלחמות היהודים נמצאות בעיצומן.

זה לא נתפס שמדינה שמובילה בתחום ההיי-טק, הכלכלה, החקלאות ומה לא, נתפסת עם המכנסיים למטה. אחרי מלחמת לבנון השנייה, הוסקו מסקנות, הוקצו תקציבים, אבל על שיפור מערך הכיבוי אף אחד לא חשב. בנימין נתניהו אמר שזו לא בושה לבקש עזרה ממדינות אחרות. זה נכון, אך אנחנו לא מדברים פה על גיוס מטוסי קרב חדישים, להם אנו זקוקים, לא על טכנולוגיה חדישה ליירוט טילים, אלא בסה"כ על אמצעים אלמנטריים לכיבוי שריפות. בכל העולם מכירים את היכולות של מדינת ישראל בחילוץ, באסטרטגיות ביטחוניות, בטיפול באזורים מוכי אסון, אז מה פה קרה???

מצטערים, לא רלוונטי

שריפה שהתחילה מנרגילה של מטיילים ואנחנו קוראים לכל מעצמות העולם להגיע אלינו ולהושיע אותנו. תחשבו איך אנחנו נתפסים כעת, כאשר כתבים של הרשתות הכי חשובות בעולם הגיעו לסקר את השריפה. כשנשאל כתב FOX NEWS למה זה מעניין כל כך את תושבי ארה"ב, הוא השיב שמדובר בשערורייה שמדינה כמו ישראל צריכה לחפש בגוגל אמצעים לכיבוי שריפה. אני לא רוצה אפילו לחשוב איך אנחנו נתפסים בעיניי אויבינו. בטח גם הם תופסים את הראש ואומרים לעצמם, איך במקום לחפש חורים במערכי אבטחה, יכולנו פשוט לשפוך קצת חומר דליק ביערות כדי לגרום לאנדרלמוסיה אצל היהודים.

אחרי שלושה ימים של שידורים אינסופיים, מתחילים לראות את הסוף של הכאוס, ואם נניח לרגע בצד את התמונה העגומה והמביכה שנתלגתה במהלך הימים האחרונים, הכי עצוב זה שבעוד שבועיים ישכחו שהיתה כאן שריפה. התקשורת תחפש שערורייה אחרת לטפל בה, קברניטי המדינה יתחילו לריב מניין להוציא את הכסף שהבטיחו לשיקום השריפה ויעשו את המוות לראשי הרשויות, שיתדפקו על דלתם כדי לקבל את מה שהבטיחו להם. אולי בעצם גם כותבי "ארץ נהדרת", יחשבו שהמערכון על יועץ רה"מ שמצא את המטוס בגוגל כבר לא רלוונטי. במדינת ישראל כמו במדינת ישראל, אירוע רודף אירוע, ועדת חקירה רודפת ועדת חקירה, מישהו זוכר שהיתה כאן שערורייה צהובה שקוראים לה "פרשת בר לב" ???

לבלוג של איריס מיזן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה