חזקים על חלשות

נהג המונית שתקף מינית ילדה בת 7, אח בבית חולים שתקף מינית מטופלת ואונס קבוצתי של בת 14 - מה משותף לשלושת מקרי האונס שהתרחשו לאחרונה?

11/12/2014
שלומית הברון קבלו עדכונים משלומית הברון
  • RSS

אלימות מינית היא אלימות. היא לא מין. זה אחד מהדברים הראשונים שצריך להסביר, להזכיר, להבהיר למי שפחות עוסקות ועוסקים במניעת אלימות מינית ולמי שפחות מכירים נתונים ומציאות בשטח. זו לא מיניות, זו אלימות. נער או גבר אינו אונס כי הוא חרמן, הוא אונס כי הוא אלים.

אין דבר כזה "לא יכולתי להתאפק". בוודאי שהוא יכול היה להתאפק ולעצור בעד עצמו - הרי אם במהלך האונס עצמו היה מגיע שוטר אותו נער או גבר היה מפסיק מיד. גם אם אימא שלו היתה נכנסת לחדר הוא היה מפסיק מיד. אם הוא "לא מסוגל לשלוט בעצמו" הוא לא היה שולט בעצמו גם אם נכנס מישהו לחדר.

אונס ויחסי כוחות. צילום: שאטרסטוק

אלימות מינית היא אלימות ומטבעה היא כוללת בתוכה חזק וחלש/ה. אני לא מתכוונת רק לכוח הפיזי אלא בעיקר ליחסי הכוחות. יחסי הכוחות בסיטואציה הם המשקפיים בהם אנו צריכים להסתכל על מקרים של אלימות מינית, להסתכל ולהבין את הקושי הגדול של נערות ונשים, במקרים כאלה, להגיב בסיטואציה עצמה (אם כי זו לא הסיבה היחידה בגללה ילדות, נערות ונשים מתקשות להגיב תוך כדי התקיפה).

השבוע התפרסמו שלושה מקרים של אלימות מינית קשה. בראשון, אח תקף מינית מטופלת בבית חולים. בשני התברר לנו שוב עד כמה נפוצים מקרים של אונס קבוצתי בקרב חבורות נערים - ושמונה נערים אנסו שוב ושוב נערה בת 14. אונס קבוצתי קורה יותר מדי פעמים בישראל בעשורים האחרונים והרבה יותר ממה שאנחנו רוצים להאמין. במקרה השלישי נהג מונית בן 48 חטף ותקף ילדה בת 7. המשותף לשלושת מקרי האלימות המינית האלה הוא שבכולם - "זה לא כוחות".

אישה עומדת להיכנס לניתוח. היא חרדה. אולי כואבת. לחוצה ובוודאי גם פוחדת. מגיע אח שהיא לא מכירה ולפי מה שהבנתי מהתקשורת, גם לא שייך למחלקה, מורה לה לעשות כך ואחרת ותוקף אותה. אחר כך הוא חוזר על התקיפה שוב, הפעם בשירותים. איזו עמדת כוח יש לאח הזה על מטופלת שעומדת להיכנס לניתוח -כוח אינסופי.

הוא יכול להורות לה לעשות כמעט הכול והיא תעשה. ייקח לה זמן להבין מה קורה בכלל. ייקח לה זמן להבין שמה שהוא עושה זו לא בדיקה. שהוא נוגע במקומות שהוא לא אמור לגעת בהם, בצורה שהוא לא אמור לגעת. איזו סיטואציה מוחלשת היא רגע לפני ניתוח... וזו בדיוק הסיבה שבגללה הוא תוקף ברגע הזה. כי אדם תוקפן מנסה למצוא רגע חלש אצל הקורבן - ואז לתקוף.

רק כדי שתהיו בעניינים, במאגר האנסים של "אחת מתוך אחת" אחד המקצועות הנפוצים של תוקפים הוא רופא... זו פשוט עמדת כוח מושלמת לתקיפה. אתה לבוש, את עירומה. אתה "היודע", את עם סימן שאלה. אתה בריא, את אולי חולה. אתה מכיר את הפרוצדורה הרפואית ומה נלווה לה, את לא יודעת מה אמורים או לא אמורים לבדוק או לעשות. אתה חזק, את, בסיטואציה הזו, חלשה.

 זו גם הסיבה שפעמים רבות אנו רואים אונס קבוצתי שמתרחש עם נערה מוחלשת ולא עם הנערה החזקה והפופולרית בכיתה. במקרה השני שנחשף השבוע אנו פוגשים חבורת נערים, לא שניים ולא שלושה, אלא שמונה. שמונה! שיש להם מנהיג שלא לימדו אותו כבוד וגבולות לאנשים אחרים. על הדרך הוא גם כריזמטי. הנ"ל פוגש בשכונה נערה מוחלשת שגרה בפנימייה סגורה ומגיעה לבית משפחתה רק מדי פעם. היא מתאהבת בו. הוא מזהה חולשה. ועם החולשה הוא מזהה הזדמנות. ואת ההזדמנות הזו הוא מנצל עד הסוף.

 לא רק שהוא חזק על חלשה, הוא מביא את כל החבר'ה שיהיו חזקים איתו. הוא מתייחס לאותה נערה כאל סחורה שלו. רכוש שלו. מוצר. היא, מצידה, חלשה מכל הכיוונים. היא צעירה ממנו, מאוהבת בו, לא מקובלת ורוצה אהבה. תוסיפו על זה איומים כמובן, בצילומים שלה והפחדות ותקבלו אונס קבוצתי קלאסי - ככה נראה אונס קבוצתי בבתי ספר בישראל.

זו תמונת מצב די רוחבית וקבועה. זה לא שונה ממקרים שונים ורבים של אונס קבוצתי שהגיעו לתקשורת בשנים האחרונות. הנערות שהן הקורבנות של הסיטואציות האלה הן לא נערות חזקות, שוות בין שווים, הן לא קבוצת השווים של הנערים. הן חלשות יותר חברתית, פיזית, לפעמים נפשית, לפעמים כלכלית. הם והיא לא באותו מעמד. לא באותה קאסטה. והחזק רומס, חודר, משפיל וקורא לחבר'ה כדי לא להיות לבד.

במקרה השלישי, שבו הכי קל לנו, כחברה שיפוטית לקורבנות אלימות מינית, להכיל את הקורבן ולהזדהות איתו, יש פשוט ילדה צעירה מאוד וגבר מבוגר. במקרה הזה, ללא היכרות מוקדמת. הוא לא קרוב משפחה שלה ולכן כחברה אנו יכולים להסתכל על הרוע הזה ולסווג אותו כרוע מוחלט.

אם היה מדובר במקרה של גילוי עריות, כמו שקורה לאחת/ד מתוך שבע ילדות וילדים עד גיל 12 במדינת ישראל, כבר היינו, כחברה, מוצאים דרך לשפוט את הילד או הילדה הזו. במיוחד אם הם היו מצליחים להתלונן על האב, הסב או האח רק בבגרות, אחרי תהליך החלמה. מיותר לציין את יחסי הכוח... מה יודעת ילדה בת 7 על רוע? על פדופיליה? על אלימות?

אז מה יקרה לאח הזה? ומה יקרה לנערים? ונהג המונית? ילך לכלא? וואלה... אני לא נביאה. אבל אני יודעת שכבר אומרים על האח שהוא הקורבן האמיתי, לא היא חס וחלילה. הוא! אני מכירה עוד כמה אנסים שאמרו עליהם שהם הקורבן האמיתי. אני גם יודעת שלפי נתוני הפרקליטות 88% מהתלונות על תקיפות מיניות לא מגיעות לבית משפט.

אני יודעת להסתכל אחורה ולראות מה קרה לנערים במקרים אחרים של אונס קבוצתי. ואני לא אופטימית. אני יודעת גם לקרוא מה קורה כשאנסי ילדים מקבלים "עונש ממש חמור"! הם חוזרים לחייהם אחרי עשור. ילדה שנאנסה סוחבת טראומה לכל החיים ומתמודדת איתה לאורך חייה בכל מני מצבים ורגעים. לא סתם אומרת רותם אלישע בת ה-17, מובילת המחאה "מפסיקות לשתוק", שהאונס בישראל חוקי. היא פשוט צודקת.

 אנחנו, ב"אחת מתוך אחת", תמיד קוראות להורים ולצוותים חינוכיים לעשות את הדבר העיקרי שמונע אלימות מינית: ללמד נערות ונערים את יחסי הכוח בחברה או לחנך בנים להתנהגות מכבדת ולא פוגענית.

.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה