נשים מגיעות לפגישות בלי אגו

פאנל “יזמות נשית” שנערך במסגרת כנס “נשים בחזית”, עסק באחוז הנשים בתפקידים בכירים ובזמן שנשאר להן לבלות עם הילדים. ואיך כל זה קשור לשייטת?

11/12/2014
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS

פאנל יזמות - בהנחיית מיה אלחלל-לבבי, מנכ"לית אש מדיה ומייסדת משותפת  EO Israel

משתתפות:
אסתר ברק-לנדס - מנהלת חממת Nielsen Innovate
הילה ברנר - מנכ”ל keydownload , מייסדת ארגון “יזמיות” ו - Campus For Moms בשיתוף Google
יפעת אורון - מנכ"לית לאומי טק, זרוע ההיי-טק של קבוצת לאומי

מיה פתחה את הפאנל וסיפרה שבמהלך עבודתה כיזמית ועם יזמים, גילתה שני דברים. "הראשון הוא שיזמים לא לומדים דרך זה שאומרים להם מה לעשות", היא הסבירה, "אבל הם כן לומדים מסיפורים אישיים של יזמים בגוף ראשון על האופן שבו הם נהגו. השני הוא שצמיחה אישית הולכת יחד עם צמיחה עסקית ולכן למידה לאורך זמן היא כל כך חשובה.
היא פנתה לאסתר ברק-לנדס, עו"ד במקצועה, בתו של השופט בדימוס אהרון ברק וסגנית נשיא בית הדין הארצי, השופטת אלישבע ברק.

פאנל יזמות בכנס נשים בחזית. צילום: שלומי מזרחי

מיה: אסתר, בגיל 14 גילית שהרחוב הירושלמי חסר בלקים כחולים ושחורים והתחלת למכור אותם, בהתחלה לחברות, אחר כך למעגל רחב יותר, זו היתה הפעם הראשונה שהרווחת כסף. מאיפה היזמות הוא בגיל 14 אצל בת להורים משפטנים?

"זה בטח לא עבר בתורשה", ענתה לנדס. "כנראה שפשוט נולדים עם היצר הזה. בכל פעם שיצאתי לעבודה במקום לשבת ולקרוא משהו, ההורים שלי היו נותנים לי כסף ומתחננים "רק אל תלכי לעבוד". מה שכן קיבלתי מהבית זה את האמון העצמי. הם לא אלה שדחפו אותי ללמוד משפטים, הם תמיד נתנו לי להרגיש שמאמינים בי. את הכסף הראשון שהרווחתי השקעתי בבורסה בגיל צעיר והפסדתי הכל, זו היתה חווית כשלון ראשונה וחשובה.

מיה העלתה את נושא ה"בורד", ישיבת דירקטוריון, ותהתה יחד עם המשתתפות על אחוז הנשים באותם בורדים, בהם לוקחים חלק בעלי עמדות מפתח בכירות.
מיה: יפעת, בכמה מהבורדים בהם נכחת בחייך היית האישה היחידה?

יפעת: אני חושבת שבכולם. הנשים שהצטרפו לישיבות בדרך לא היו המנכ"ליות. תמיד אמרתי שבכל בורד צריך אשה אחת לפחות כי היא היחידה שלא אומרת "אצלנו בשייטת...".
הקהל הגיב במחיאות כפיים ויפעת המשיכה: "אלמנט האגו בבורדינג הוא אלמנט קשה מאד, ואני חושבת שהערך המוסף של הנשים הוא שהן מגיעות בלי אגו, הן הרבה יותר פרגמטיות ותכליתיות, הרבה מאד פעמים מהוות את הקו המגשר. אני ממליצה בחום לכל חברה, אם עומד בה גבר או אשה זה לא משנה, שתהיינה חברות בורד. סקרים אמריקאיים מראים שחברות שיש להן דירקטוריות נשים הן חברות טובות יותר".

אסתר: גם אני תמיד האשה היחידה בבורדים ואני חושבת שנשים מוסיפות המון.

הילה: כשאני נכנסת לחדר עם סמנכ"ל השיווק או הכספים תמיד ניגשים אליו ולוחצים לו ידיים. ראיתי שבאמת מאד קשה לגברים להבין שהמנכ"לית היא אשה. כולם מחכים לבואו של המנכ"ל הגבר. הצורך המאד גדול הזה הביא אותנו להקים את "יזמיות" והיום למעלה מ - 600 נשים חברות בארגון.

אסתר: אני גאה בזה שהשקעתי ב - 8 נשים מתוך ה - 30 שפנו אלי ולא בקטע של אפליה מתקנת. זה לא מעסיק אותי, גברים או נשים. 8 מתוך 30 זה יחס גבוה. נכון שמתוך ה - 8 נשים היו כמה שעבדו עם בעלן ולדעתי זה בעייתי מכמה סיבות. ברגע שבני משפחה נמצאים יחד בחברה והמשקיעים רוצים לפטר אחד מהם כי הוא לא מוצלח, אז או שמפטרים את שניהם וחבל, או שמשאירים את נשניהם שלא לצורך - וחבל. לכן משקיעים נוטים לא להשקיע בצוותי הקמה כאלה.

ואיך אפשר בלי שאלת השאלות, שעוסקת באיזון בין אמהות לקריירה, אם יש דבר כזה.
מיה: בעשר השנים האחרונות מתוך זמן הערות שלכן כמה זמן הוקדש לילדים, כמה לעבודה וכמה לאישי?

אסתר: יותר מ 50% מהזמן מוקדש לעבודה, הרבה פחות לילדים אבל האיכות של ההורות שלי מעולה ואני לא מרגישה עם זה רע. חלק מאד קטן מוקדש לי באופן אישי.

הילה: לעצמי אני כמעט ולא מקדישה זמן. ילדים זה מאד תלוי תקופה, כי בתקופות מסוימות אני יותר סביבם וגם אני חושבת שאני אמא מעולה.

יפעת: יש לי שני ילדים ואני מקדישה להם זמן מיום שישי בצהריים עד מוצ"ש. שאר הזמן מוקדש לעבודה, אני לא מרגישה עם זה רע ואני חושבת שאני אמא מעולה. רגשות אשמה זה בסדר כל עוד את לא מראה את זה בבית. הילדים רואים אותי פורחת. כשטוב לך זה לא חשוב אם את איתם או לא.

צילום: שלומי מזרחי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך