"כשיש לי סקופ אני לא רואה בעיניים"

פאנל "נשים בתקשורת" שנערך אתמול במסגרת כנס "נשים בחזית", עסק במקומן של נשים בתקשורת אבל גם בחילוקי דעות עיתונאיים ובמה שאנשי תקשורת מוכנים לעשות בשביל סקופ

10/12/2014
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS

פאנל נשים בתקשורת

מנחה: שירה מרגלית - יו"ר סלונה
השתתפו:
יונה ויזנטל - העורך הראשי של ערוץ 1
גיא פינס - מגיש טלוויזיה ואיש תקשורת
טלי בן עובדיה - עורכת ראשית מגזין "שישי" בערוץ 10
עינת פישביין - עיתונאית, "המקום הכי חם בגיהנום"

שירה מרגלית, יו"ר סלונה, פתחה את הפאנל - איך לא - עם נושא הבחירות וציינה את המינוי האחרון של יונה ויזנטל למגיש "מבט" בערוץ, יעקב אילון. "שקלת אישה לתפקיד?", היא שאלה. "לתפקידים אחרים כן", ענה ויזנטל. "לתפקיד הזה היה לי ברור שאני רוצה את יעקב, מה גם שגאולה יצאה לחופש". פינס בתגובה: "היא יצאה לחופש כי בעלה חוזר לעבודה?"

פאנל תקשורת בכנס נשים בחזית. צילום: שלומי מזרחי

עינת פישביין, מקימת כתב העת המקוון "המקום הכי חם בגיהנום", נשאלה על ידי מרגלית איך בכוונתם לסקר את הבחירות. פישביין: "הסיקור שלנו יהיה מזווית חברתית ויטפל בכל הפריפריות, לא רק הגיאוגרפית". בן עובדיה שיבחה את כתב העת: "בהתחלה הוא נתפס כ'מה זה הדבר הזה?' אבל היום יש לו מקום של כבוד בשיח התקשורתי". פישביין: אנחנו מכוונים להביא סיפורים עיתונאיים טובים, אבל אני מודה שכשיש לי סקופ - אני לא רואה בעיניים".

כשעלה נושא התחרותיות בתקשורת אל מול שיתופי הפעולה בין הגופים, ציין ויזנטל שהוא לגמרי בעד. "אפילו הצעתי לכמה גופי שידור להתאחד ולערוך מדגם אחד, אבל הם לא רוצים לשמוע על זה. למה כל גוף שידור צריך מדגם משלו? רק בשביל לדייק בעוד עשירית אחוז? איחוד המדגמים יכול לחסוך מיליונים".

"העקרון של שיתופי פעולה הוא שמצד אחד תהיה תחרות עד טיפת הדם האחרונה על סיפורים עיתונאיים וגם שיתופי פעולה במישורים שלא צריך להתחרות בהם", אמרה בן עובדיה והוסיפה: "במבצע 'צוק איתן' היתה שיחה בין הערוצים כדי למנוע התנפלות על משפחות שכולות. החלטנו שאין את הקטע הזה שרבים על התמונה ומשגעים משפחה שלפני רגע חרב עליה עולמה. היה פול בין הערוצים, כל ערוץ ידע למי שייך כל יום ומי הולך לאן. אבל בתחום העיתונאי צריכה להיות תחרות".

גיא פינס בכנס "נשים בחזית". צילום: שלומי מזרחי

ואז גיא פינס פתח תיבת פנדורה. "לי וליונה ויזנטל היו חילוקי דעות רציניים בנושא תחרותיות", הוא גילה. "זה קרה כשהגשתי את התכנית שלי ב - HOT וויזנטל שימש כסמנכ"ל תוכן ב - YES ששידרו את תכנית הבידור המתחרה Y בלילה".
ויזנטל: נכון, הוא היה מתקשר ליחצ"נים לפני ארוע ואומר 'אם הם מגיעים, אני לא בא'. היו ממש פוחדים ממנו. ואני זוכר את השיחות הליליות שלנו. הייתי אומר לו שזה לא בסדר". פינס הסביר: "אבל היום האויבים שלנו הם לאו דווקא גופים שמסקרים בידור כי במהדורות המרכזיות יש נתח גדול של בידור והוויכוח שלנו הוא דווקא מולם, כולל בערוץ שבו אנחנו משדרים, ערוץ 10. אתה מנסה לא להרגיש כמו דגל במסע הכיבוש במסע יחסי ציבור, אתה מנסה להביא משהו חדש ושונה, ערך מוסף".

"ואם חשבתם שלא נמשיך שוב לדבר על נשים בתקשורת, אתם טועים", אמרה מרגלית והציגה שקף של נעמ"ת 2013 לפיו עורכות וכותבות בעיתונות תופסות נתח של 38% בלבד. "קודם כל אני לא חושב שהשקף הזה נוראי", אמר פינס. עוד 10% ומגיעים לחצי. אבל אני יכול להעיד שבמערכת שלי יש 90% נשים: העורכת הראשית, המפיקה הראשית, המגישה וכו'. אצלנו אין שום בדיקה אם אתה גבר או אישה".

"אבל אין נשים מנכ"ליות בגופי התקשורת", אמרה מרגלית. "אתם כולכם מעצבי דעת קהל ואתם צריכים להבין שכשאין מספיק נשים בפוזיציות בכירות, אתם מעצבים הלאה את דעת הקהל שהיא בבסיסה יותר גברית". פינס בתגובה: "ומה עם מיקי חיימוביץ, יונית לוי, רינה מצליח, אילה חסון, ואת - שירה מרגלית?", "אתה מדבר על אותם נשים כבר 25 שנה!" ענתה לו מרגלית, וזכתה למחיאות כפיים מהקהל. גם מהגברים שבו, כמובן.

צילומים: שלומי מזרחי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה