צער גידול עצמאות

הבעל כבר לא מרוצה שהחלטת להשתעשע בעצמאות, אמא שלך מוטרדת וכולם חרדים לעתיד המשפחה שלך, זו שבמשך שנים השקעת את נשמתך בטיפוחה

02/12/2010
לילך פורמן קבלו עדכונים מלילך
 • RSS
» עצמאית בלי תמיכה משפחתית. צילום: flickr-betenoir

פעם בשבוע, אני פוגשת את דנה (שם בדוי) לפגישת עבודה. דנה, אישה, אמא לשניים ובת זוג, הקימה עסק חדש לפני כשנה, כשהחליטה שיותר היא לא רוצה לעבוד עבור אחרים (זוכרות את השיר של סי היימן "לא עובדת בשביל אף אחד..."?- אז כזה).

דנה, אשר כל חייה הזוגיים וחייה המקצועיים היתה האישה שמאחורי הקלעים, האישה שעושה הכל, תמיד ובזמן עבור הילדים, המשפחה, הבעל, העבודה - מצאה את עצמה לבד.

נקודת נפילה

זה לא קרה או קורה רק לכן, גם לדנה זה קרה. יום אחד היא התעוררה, אחרי הרעש הגדול של ההחלטה להקים עסק, להיות עצמאית-יזמת, לפתוח עוסק מורשה, להקים אתר, לבחור שם, כרטיסי ביקור ו... ו... מה עכשיו?

מה עושים מכאן? כבר חצי שנה אין הכנסה ולא רואים את ההכנסה העתידית.

והנה לכן המפגש הראשון עם החלום ושברו. הבעל כבר לא כל כך מרוצה שאשתו החליטה להשתעשע בעצמאות, אמא שלו, או שלך, מוטרדת מהאופן שבו את מגדלת את הילדים וכולם חרדים לעתיד המשפחה שלך, זו שעמלת עליה במשך שנים והשקעת את נשמתך בטיפוחה.

כן, זו נקודת הנפילה הראשונה שלך - נקודה משברית בה את מחליטה האם את רצינית וממשיכה, או חוזרת/פונה לתפקיד הבא.

מצחיק, נכון? עוד בגן הילדים אמרו לנו שאנחנו בוגרות יותר מהבנים, אבל מסתבר שבכל הקשור לפתיחת עסקים ולחיים עצמאיים, נשים בשלות רק בעשור ה-40 לחייהן, יחד עם כל הבלגן של הילדים ומשבר גיל ה-40, בעוד שגברים יוצאים לדרך הרבה יותר מוקדם.

אבל נחזור לדנה (הטור הזה עליה ולא עלייך). דנה הבינה, מהר מאוד, שהתמיכה לא תגיע מהבית. ככל שהיה צריך יותר להשקיע בעבודה, ככה הלכה וירדה המוטיבציה, ככה ירדה התמיכה ודנה מצאה את עצמה לא רק לבד מול העולם העסקי, אלא נלחמת בעולם על זכותה ואמונתה בעסק מול משפחתה.

וגם זה לא שבר אותה. דנה הבינה ויישמה את מה שרבות מאיתנו לא מבינות. היא הבינה שהכוח והרצון טמונים בה ורק היא תוכל להקים לעצמה את העסק שכה רצתה. במקום שבו לא מצאה תמיכה, במשפחה שבה היא כל כך תומכת ומובנת מאליה, היא פנתה לגייס תמיכה בקבוצות תמיכה עיסקיות נשיות, קבוצות שמאפשרות לך להכיר נשים נוספות שבונות את דרכן העצמאית, נתקלות בקשיים דומים לשלך ויוצרות קשרים עסקיים לקידום העסק, קבוצות שמייצרות נטוורקינג.

רוח עבודה ומפגשי טעינה

קישורי אמהותסביבה תומכת, יסמיןאמא שפעניב - הן רק חלק מסביבות העבודה התומכות, שנותנות כיום לנשים מסגרת עבודה מעודדת ופוטנציאל עסקי (ארחיב על כך בטור הבא). השתלבות בהן מפיחה רוח עבודה ואווירת "ביחד" שכל כך חסרה לבעלי עסק עצמאי.

מארק צוקרברג, שייסד את "פייסבוק", יצר בעצם את המודל האינטרנטי לחיבורים חברתיים ברשת. לא בכדי 500 מליון איש משתמשים בשירותיו. קבוצות התמיכה העסקיות משלימות את התמונה, נותנות לך את המענה האנושי האמיתי לצורך שלך באינטראקציה עם קולגות וספקים, מספקות לך את הגוף מאחורי התמונה בפייסבוק וגם את המחוייבות לקדם את העסק שלה ושלך, והכי חשוב - את תמיכת החברות, העידוד והכוח להמשיך הלאה. אחת לחודש מפגש טעינה, מפגשים בדרך ואת ממשיכה.

דנה גילתה שככל שהיא מתפתחת, ככל שהיא גדלה, ככל שהעסק עובד טוב יותר, ככל שהיא עובדת ומשקיעה יותר בעבודה, משפחה, ילדים -כך יחסיה עם בן זוגה מתערערים. חוק הכלים השלובים עובד גם בזוגיות והיא צריכה לבחור בכל פעם, לבחור בעצמה, בהתפתחות האישית והמקצועית שלה, בזוגיות ובמשפחה שלה.

"נכון", אתן בטח אומרות, "היא לא הראשונה ולא האחרונה" ואני אומרת - למה לעזאזל? דנה חיה במאה ה- 21, אבל פורצת דרך כאילו העולם לא השתנה.

דנה בתחילת הדרך, היא בינתיים לא מוותרת כי היא יודעת ורוצה לגעת בחלום שלה, בחזון שלה, ואני איתה.

אני לא יודעת מה יילד יום. האם דנה תצליח ותתגבר על המכשולים הרבים שעדיין מחכים לה, אבל אני יודעת שדנה היא גיבורה, דוגמא לאומץ, חוכמה ורצון ללמוד ולהצליח, ודנה יכולה להצליח. זה רק עניין של החלטה ובחירה חופשית (אם באמת יש לנו כזו).

סודות המקצוע

במאמר הזה אין סוף שמח. יש עבודה יומיומית, תכניות עבודה, שיווק מכירות, הוצאות, יעדים, תפוקות ועקביות - אלו הם הסודות שבגידול עסק, ואם גילית והפנמת אותן, בינך לבין ההצלחה יש מרווח שרק יכול להצטמצם.

אם הגעת עד כאן, אז את, כנראה, מבינה שיש צורך בשינוי בהתנהלות ואלו הפעולות שאת חייבת לבצע:

 1. מה לעשות- לעשות! זו לא קלישאה. חייבים לעשות, ליזום, להיפגש. ישיבה בבית, בהייה במחשב, או רחמים עצמיים לא יקדמו אותך. את מנהלת את חלום חייך ואת מחליטה לאן להשיט את הספינה הענקית הזו, אז קחי פיקוד.
 2. בעלות מקצוע - השתמשי בשירותי בעלות מקצוע שיסייעו, ייעצו ויחדדו את מיומנותך לגבי אופן ניהול ושיווק העסק לקהלי היעד הרלוונטיים.
 3. קבוצות תמיכה עסקיות - מצאי לך את הרשת החברתית העסקית, הסביבה התומכת הנכונה לך. גלשי לאתרים, בדקי מתי נפגשות הקבוצות באיזור מגורייך. בדקי מי החברות, מי העסקים שחברים ברשתות הללו ואז פשוט לכי והתרשמי באופן בלתי אמצעי. בכל הרשתות העסקיות קיים מנגנון שמאפשר לך להגיע להתארח ולהתרשם מהפעילות ומהקבוצה - נצלי אותו ובקרי בכמה שיותר, עד שתרגישי שהגעת הביתה; המקום והאנשים נעימים ומשרתים את מטרות העסק שלך, כלומר- יש פוטנציאל לעסקאות (שאלי את שאלת מיליון הדולר: האם קהל היעד שלי נמצא כאן). חשוב לציין שמרבית קבוצות התמיכה פעילות בשעות הבוקר המוקדמות, או בשעות הערב המאוחרות, וזאת על מנת שניתן יהיה לקיים יום עבודה פעיל, אך שקחי בחשבון שתוותרי על ערב בחיק המשפחה (או הטלוויזיה/פייסבוק) לטובת קידום העסק.
 4. 60 שניות - יופי, אז עד עכשיו יזמת, מצאת קבוצת תמיכה עסקית ואת מגיעה להתארח. הכיני הצגה של העסק שלך ב-60 שניות, כך  שחברות הקבוצה יוכלו להתרשם ממך ומהפוטנציאל העסקי המשותף, וכמובן- אל תשכחי להגיע עם כרטיסי ביקור.
 5. פעילות בקבוצת התמיכה העסקית - מזל טוב! בחרת את הקבוצה המתאימה לך ועכשיו התחילי להיות פעילה בה. פגשי את חברות הקבוצה שלך בפגישות אישיות ובדקי אפשרויות עבודה משותפות. בקרי בקבוצות נוספות והרחיבי את מעגל ההיכרויות שלך. "שחקי את המשחק" - קדמי את שירותי חברי הקבוצה והן יקדמו אותך, והעיקר והכי חשוב - הקשיבי להן, למדי מניסיונן המקצועי והמשפחתי וחשבי איך תוכלי ליישם אצלך.

לבלוג של לילך פורמן

צילום:

http://www.flickr.com/photos/trashd/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

 • תמונה אישית bat7 04/12/2010

  אני מסכימה עם הנאמר בכתבה של לילך.
  כמה מעוררת כבוד והערכה היא החלטה של כל אישה אמיצה לצאת ממקום הבטחון והנוחות שלה ולעשות לעצמה ולביתה.
  כמה מצערת העובדה שנשים אלו לא בהכרח זוכות לעזרה ותמיכה (שכ”כ קריטית וחשובה) מבן הזוג, מהמשפחה ומהסביבה הקרובה.
  לכן הצטרפות למעגלי עבודה משותפים היא כ”כ חשובה וקריטית. לחשיפה ולעזרה, לתמיכה ותחושת שותפות והיחד.
  כמי שחברה בקבוצה כזו (קישורי אמהות) אני יכולה לציין מניסיוני כמה אני נהנית מניסיונן של חברות הקבוצה, ,נעזרת, מתנסה ולומדת. בעיקר לומדת בכל פעם עוד קצת ועוד קצת בדרך אל המטרה.
  אני סבורה שהכוח הנשי הוא חשוב וקריטי.
  החשיבה והרוח, היכולות והאיכות ואופן החשיבה הנשיים.
  ככל שתהיה רשת רחבה וגדולה יותר של נשים וככל שתצבורנה עוצמה והשפעה, כך העולם יוכל להיות טוב יותר.

 • Yael Doron Yavin 04/12/2010

  לילך יקרה,
  מסכימה עם כל מילה.
  כמאמנת אישית לאימהות ומנהלת איזורית בקישורי אימהות
  אני מלווה כבר שנים נשים שנאלצות למצוא את דרכן בעסק החדש שלהן ועם התגובות הלא מפרגנות בבית.
  לעניות דעתי (הלא אובייקטיבית..) יש צורך בתהליך מודעות עצמי בנוסף לתמיכה הקבוצתית והנטוורקינג כי כשאת מוצאת את עצמך ומשפרת את עצמך את גם יודעת לנהל את הכל – זוגיות, עסק, ילדים ופנאי בצורה הטובה ביותר עבורך.
  כך שמבחינתי- קודם כל עבודה פנימית ואז גם ניהול ונטוורקינג.
  פוסט חשוב. תודה.

 • Smadarcohenisvoranu | Pearltrees 09/09/2014

  […] צער גידול עצמאות | כסף וקריירה. » עצמאית בלי תמיכה משפחתית. […]

בחזרה למעלה