רצח, זנות והאשמת הקורבן: 3 סיפורים מטרידים

בין אם מדובר באונס, התדרדרות לזנות או הטרדה מינית, בניגוד למה שפרסומת הונגרית ומעשה טרור בגרמניה מנסים לגרום לנו להאמין, זו לא אשמתן של הנשים. זו אשמת החברה שבה אנו חיים

02/12/2014
נטלי כהן קבלו עדכונים מנטלי
  • RSS

שתי פרסומות מטרידות הפכו לוויראליות השבוע ברשת. האחת מהונגריה היא קמפיין נגד אונס שלמעשה מאשים נשים באלימות שחוו, והשנייה מציגה אישה שבעלה נמצא בתרדמת אחרי שנהג שיכור פגע בו ועליה להפוך לזונה כדי לכלכל את משפחתה. המקרה המטריד הנוסף ברשת השבוע הוא זה של בחורה צעירה מגרמניה, שנרצחה אחרי שהתעמתה בגברים שהטרידו נערות צעירות.

גם אם המסר שהמקרים הללו מנסה להעביר לנו הוא שמדובר באשמתן של הנשים – אשמתן של הונגריות פלרטטניות שאנסו אותן, אשמתה של אישה שהתדרדרה לזנות ואשמתה של צעירה שהתערבה והגנה על בחורות שהוטרדו מינית – אל תטעו ולו לרגע. הנשים הללו כלל אינן אשמות. האשם היחיד שאפשר להצביע עליו זוהי החברה שבה אנו חיים.

סרטון שמאשים נשים באונס שלהן – דווקא ביום המאבק באלימות נגד נשים

אי אפשר להתכחש לכך שהדמוקרטיה ההונגרית נמצאת במצב בעייתי במיוחד. משחיקה של חופש הדת והתקשורת ועד לעליה המשמעותית בפופולריות של המפלגה הפשיסטית שהיא אנטישמית ונגד הומוסקסואלים. נתון נוסף הוא זה של הפורום הכלכלי העולמי אשר מדרג שוויון מגדרי. מאז 2006 הונגריה ירדה ממקום 55 למקום הבעייתי במיוחד של 93. ישראל, אגב, נמצאת במקום ה-65, אבל זה כבר סיפור לזמן אחר.

אבל מצב הנשים ההונגריות הוא בעייתי גם מעבר לאי השוויון. סרטון שפורסם על ידי משטרת מחוז בהונגריה לרגל יום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים בשבוע שעבר נועד להיות תשדיר שירות ציבורי, אבל מציג צד אפל ומזעזע של המדינה. מדובר בארבע דקות מופקות היטב, שכבר הספיקו מאז להיעלם מהרשת, שמציגות נשים רוקדות במועדון, משתכרות, מפלרטטות ומתלבשות בצורה סקסית, כזו שמבחינת התשדיר מצדיקה במידה ניכרת את העובדה שהן נאנסות בסופו.

למקרה שהמסר לא היה ברור דיו, טרחו מטעם משטרת המחוז של המדינה לשחרר הצהרה שמזהירה כי "פלרטוט של נשים צעירות עלול להוביל לאלימות", זאת לפי דיווח ABC News. ארגונים למען נשים בהונגריה מסרו שהקמפיין "מפחיד ומבייש את הקורבנות ומזכה את העבריינים שאינם נענשים".

.

"בעלי הפך אותי לזונה"

קמפיין נוסף שפורסם בשבוע שעבר וזכה לכ-1.5 מיליון צפיות ביוטיוב מציג את סיפורה הבדיוני של אישה ש"בעלה הפך אותה לזונה", אחרי שנהג בשוכרה ונכנס לתרדמת. מדובר בסרטון של Mission Sharing Knowledge (MSK), שמנסה להעלות את המודעות למקרי המוות ותאונות הדרכים בהודו כתוצאה מנהיגה בשכרות שמאלצת את המשפחה להסתדר בלי המפרנס העיקרי שלה.

האישה בסרטון מספרת בכנות שזהו לא מסלול החיים שהיא או בעלה תכננו עבור משפחתם, אבל שאין לה ברירה. בסוף התשדיר מופיעות הכתוביות, "זוהי משפחתך שמשלמת את המחיר. אל תשתה ותנהג". "בהודו מדווחים על כ-134,000 תאונות דרכים קטלניות מדי שנה, ו-70% מתוכן נגרמות כתוצאה מנהיגה בשכרות", מספר רונית סקוניה, מייסדת MSK ל-Business Insider. "'בעלי הפך אותי לזונה' היא זעקה לכל אותם אנשים שמתגאים ביכולות הנהיגה שלהם כשהם שיכורים. אנחנו מבקשים להיות זהירים במיוחד ולהימנע מהמנהג הזה, משום שאם חס וחלילה משהו ישתבש, זו תהיה המשפחה שלהם שתשלם את המחיר במשך כל חייה".

נרצחה משום שהגנה על שתי נערות

פינת ההנצחה לאלביראק. צילום: Hannelore Foerster/Getty Imagesפינת ההנצחה לאלביראק. צילום: Hannelore Foerster/Getty Images

בעוד הקמפיין הראשון מהונגריה מנסה להאשים נשים שכביכול הובילו את עצמן למצב שבו הן נאנסו, הקמפיין השני מבקש להסיר את האצבע המאשימה מהאישה שנאלצה להפוך לזונה ולהסית אותה לעבר בעלה שהחליט לנהוג בשכרות. במקרה המצער מכל, זה של טוגסה אלביראק (Tuğçe Albayrak) מגרמניה, היא ניסתה לשים את האצבע המאשימה על קבוצה של גברים שהטרידה נערות צעירות, אבל זה עלה לה בחייה.

ב-15 בנובמבר שמעה אלביראק קריאות בכי מהשירותים ברשת מקדונלדס באופנבך, גרמניה. היא החליטה להתערב ולעזור לשתי הנערות אלא שאז הותקפה בחניון על ידי אחד הגברים. ככל הנראה היא הוכתה בראשה בעזרת אבן או מחבט. היא סבלה חבלות קשות לראשה והייתה בתרדמת עד ה-28 בנובמבר, יום הולדתה ה-23, אז הוריה החליטו לנתק את אמצעי ההחייאה לאחר שהרופאים הסבירו להם שהיא עברה מוות מוחי. בחור סרבי בן 18 נאסר ועל פי הדיווחים הודה בתקיפה.

בגרמניה התייחסו לתקיפה בחריפות ומעל ל-140,000 איש חתמו על עצומה ברשת להעניק לאלביראק תואר כבוד לאומי על מעשיה. נשיא גרמניה, יואכים גאוק, אמר שיבדוק את זכאותה וכינה אותה "מודל לחיקוי". על פי הדיווחים של תחנת הרדיו המקומית Deutsche Welle  המשטרה עדיין מחפשת את שתי הבנות. כמו כן, רשת מקדונלדס בחנה את סרטי הוידאו מהאירוע והגנה על הצוות של המקום שלא התערבו, זאת למגינת ליבם של משפחתה של הנרצחת.

ולמרות שלכאורה הקמפיינים והמקרה הטראגי של אלביראק אינם קשורים זה בזה, הם מדגישים את חוסר האונים של נשים בסיטואציות רבות. מחוסר השיוויון שהן מקבלות מהמדינה שלהן, דרך חוסר היכולת שלהן להתלבש ולפלרטט עם מי שהן רוצות מבלי שישפטו אותן על כך, התדרדרותן הקשה של נשים רבות לעבודות מבזות משום שכפי שטוענת השחקנית בסרט, זוהי הדרך המהירה ביותר להשיג את הכסף, ועד לחוסר היכולת של אישה להגן על עצמה אל מול גבר אלים. המצב מזעזע ובעיקר מרגיז ולצערי איני יודעת מתי, אם בכלל, נגיע לפתרון. מה שבטוח הוא שמדובר במראה משקפת ממספר מדינות בעולם, שמצביעה על מצב אקוטי בנוגע להתייחסות כלפי נשים ואני רק מקווה שהמקרים הללו, ובעיקר המוות הכל כך מיותר של אלביראק, יצליחו להוביל לשינוי כלשהו.

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה