לאלימות מינית מילולית חייב להיות מחיר

מה המשותף ליו"ר קק"ל אפי שטנצלר, הזמר אייל גולן והמשורר יצחק לאור? אין להם שום דבר משותף. לכאורה, כמובן

27/11/2014
בשמת בידרמן קבלו עדכונים מבשמת
  • RSS

הלילה פורסם ב"הארץ" שיו"ר קק"ל אפי שטנצלר פנה לח"כ קולט אביטל, ואמר לה "אני מת לזיין אותך". אביטל לא נשארה חייבת והשיבה לו: "אתה צריך להתבייש".

קולט אביטל. צילום מתוך יוטיוב

 חילופי הדברים הללו התרחשו, כאמור, לפני כשנה, בעת טקס נטיעת עץ על ידי קק"ל בביתו של שגריר איטליה בישראל. לאחר האירוע סיפרה אביטל, לשעבר ח"כ מטעם מפלגת העבודה ושגרירת ישראל בפורטוגל, על המקרה למקורביה ותהתה: "הוא הודיע לי באירוע שהוא מת לזיין אותי. מדוע הגסות הזו? נניח שאתה רוצה להתחיל איתי, אז אתה יכול להגיד לי 'את מוצאת חן בעיניי'".

 התשובה לשאלתה של אביטל טמונה אולי בביוגרפיה של שטנצלר, שכיהן במשך שלוש קדנציות כראש העיר גבעתיים, ומכהן מ- 2006 כיו"ר הקרן הקיימת. גברים בעמדות כוח והשפעה אינם מהססים להשתמש בכוחם - בין אם בשימוש מושחת בכספי קק"ל לשימור קשרים פוליטיים (לכאורה), כפי שחשף רביב דרוקר בתוכנית המקור בערוץ 10, ובין אם בהטרדות מיניות, אשר נועדו לבזות, להשפיל ולהקטין את מי שהן מופנות כלפיה.

 האמירה המקוממת שזרק שטנצלר לעבר אביטל, היא חלק משורה ארוכה של מקרי אלימות מינית מילולית מצד גברים בעמדות כוח, כאלה או אחרות, כלפי נשים וכפי שהתברר השבוע במקרה של המשורר והסופר יצחק לאור - אשר זכה בפרס לנדאו של מפעל הפיס על סך 100,000 ש"ח - לא רק שהמעשים האלה לא זוכים לגינוי והוקעה של האדם שביצע אותם (לכאורה, לכאורה), הממסד טורח לחבק אותו ואף מעניק לו פרס. כי לא מספיק שגברים מובילי דעה מפעילים את הכוח שיש להם גם באמצעות פגיעה מינית, חבריהם (הגברים, כמובן) טורחים ליישר קו עם המעשים שלהם ואף לרומם אותם.

 בהקשר זה כדאי לציין שב"הארץ" סגרו את מאמריו של לאור לתגובות, כיוון שלפי המו"ל עמוס שוקן, "שמנו לב שהטוקבקים ללאור בעיקרם לא קשורים למה שכתב, אלא לטענות שאישה אחת טענה כלפיו, לגבי אירוע שלפי טענתה התרחש לפני עשרות שנים. אילו הטענות היו מוכחות לאור לא היה כותב ב'הארץ', אך השתכנענו שאין להן בסיס".

לחופש הביטוי יש גבול, אומר לנו שוקן, ומשרטט את הגבול הזה בדיוק כדי שיתיישר עם הקו של אחיו הגברים.

 למזלנו, לא כולם מיישרים קו עם אלימות מינית. השבוע נערכה השקה של מותג אוזניות בשם Myth, המיובאות על ידי חברת C-data בשיתוף הזמר אייל גולן. כזכור, לפני כשנה גולן נחקר בחשד בקיום מגעים מיניים עם קטינות. בחקירתו הוא לא הכחיש את האירוע, אך טען להגנתו כי לא ידע שמדובר בקטינה.

הכתבים הטכנולוגיים שקיבלו הזמנה לסקר את ההשקה, הבינו שבעולם שבו כולנו מייצגים אינטרסים מסחריים ופוליטיים, אין דבר כזה סיקור אובייקטיבי. כדי לא לתת יד ובמה למוצר שתמונתו של גולן מתנוססת עליו, הם בחרו לנקוט עמדה ולהדיר רגליהם מההשקה. הם הודיעו למשרד היח"צ של רני רהב, שיזם את ארוע ההשקה, כי הם מחרימים את האירוע וכתוצאה מכך הנוכחות התקשורתית בהשקה הייתה דלילה והסיקור - זניח.

 "האנשים האלה, לפעמים השתן עולה להם לראש, ונדמה להם שבגלל עמדתם וכוחם איש אינו יכול לעמוד בקסמים שלהם", אמרה קולט אביטל, ביחס לאמירה שהפנה אליה שטנצלר.

אסור לנו לשתף עם זה פעולה. מחויבותנו להוקיע את המעשים הללו ולהבהיר שלאלימות מינית, גם אם מילולית בלבד, יש מחיר. ההבהרה הזאת לא חייבת להיות דרך מערכת המשפט, שבהרבה מקרים מיישרת קו עם אותה אג'נדה של שטנצלר, לאור וגולן - היא יכולה להתרחש גם באמצעות מחיר חברתי או סתם שיימינג (בִּיוּש).

"אתה צריך להתבייש", אמרה אביטל לשטנצלר, וצדקה. הפוגעים מינית צריכים להתבייש, לא אנחנו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה