עשינו עסק

הטעות הבסיסית של רבים מהעסקים החדשים היא שמקימיהם מאמינים שעצם העובדה שהם טובים בביצוע דבר אחד מרכזי - מספיקה

01/12/2010
עילית בן דן קבלו עדכונים מעילית
  • RSS
» זה שאנו טובים בדבר אחד, לא אומר שאנו יודעים לעשות הכל

פתיחת עסק עצמאי היא חלום של שכירים רבים, חלקם כאלו שמאסו בעבודתם ושנמאס להם ממרותו של הבוס, וחלקם כאלו המחפשים הגשמה עצמית, בין אם זה בתחום או בתחביב שהם עוסקים בו ובין אם זה ברעיון חדש שהם רואים בו פוטנציאל כלשהו להגדלת רווחים, להתקדמות מקצועית, או אפילו לשעות עבודה יותר נוחות למערך המשפחתי, כפי שמחפשות אמהות רבות.

בשני המקרים המחשבה היא מאוד נעימה, אולם כשמגיע מועד ההגשמה והדבר הופך למוחשי, לפתע צצות ועולות שאלות שלא נלקחו בחשבון לפני.

טעות יקרה

בעסק קטן למכירת עוגות שמיועד לעבור דרך דוכנים בקניון, לדוגמה, לא מספיק רק להכין עוגות טעימות. עכשיו גם מתחילות התעסקויות גוזלות זמן רבות. מעבר לענייני הבירוקרטיה של הגדרת העסק מבחינה משפטית וחוקית, התעסקות עם רשויות המס, בנקים, חשבוניות, קבלות, יש לבצע צעדים הנוגעים לפעילות השוטפת, כמו - לתכנן לו"ז עבודה לאפיית והכנת מגוון העוגות והעוגיות שיימכרו, לתמחר אותן כך שיוותר רווח ראוי, למצוא ספקים של חומרי גלם במחירים משתלמים, לבצע בדיקות מול משרד הבריאות, להתמקח מול אנשי קשר בקניונים על מיקום טוב ומחירו של הדוכן עצמו, והרשימה עוד ארוכה.

גם לאחר ביצוע כל אלה, יזם לא מיומן שלא נעזר בהכוונה נכונה ושלא עשה הכנה מקיפה עקב חוסר ניסיונו, עשוי לגלות ביום הגורלי בו הדוכן סוף סוף פעיל, שאף אחד לא ניגש אליו ומעדיף את דוכן העוגות האחר, המעוצב בצורה מושכת יותר ומסביבו דיילות המציעות לעוברים ושבים טעימות.

טעות שכזו היא אמנם טעות של מתחילים, אולם זו טעות יקרה כלכלית. התוצאה שלה נמדדת בכסף ולא רק עקב ההפסד המיידי של שעות העבודה בדוכן ועלותו, שעשוי להיות שולי, אלא עקב הצטברות מלאי בעייתי, כיוון שתוחלת החיים של חלק מהעוגות היא ימים ספורים, מה שאומר שאלו שתוחלת חייהן קצרה ייזרקו לפח, יחד עם שעות העבודה ועלות החשמל שנצרכה להכנתן.

אין כסף לניסויים

אין ספק שאדם המבקש לפתוח עסק ואינו מנוסה צפוי לבצע טעויות, אולם חלק לא קטן מהטעויות ניתן למנוע, ע"י פנייה לבעלי מקצוע בתחומים שונים שאינם מוכרים לו: ראיית חשבון, ייעוץ וליווי עסקי, עריכת דין ועוד.

הטעות הבסיסית של רבים מהעסקים החדשים היא שמקימיהם מאמינים שעצם העובדה שהם טובים בביצוע דבר אחד מרכזי - בין אם זה אפיית עוגות, או מתן שירותי אינסטלציה - מספיקה, אולם לא כך הדבר. עסק חדש יצליח במידה ותהיה הפנמה של המגבלות הבסיסיות שלנו כבני אדם: זה שאנו יודעים וטובים בדבר אחד, לא אומר שאנו טובים ויודעים הכל.

כדי להצליח ולמקסם את היכולות שלנו עלינו להתמקד בדבר שאנו הכי טובים בו, ולא להתעסק עם כל הדברים שאין לנו שמץ של מושג בהם, בשיטת ניסוי וטעייה - דבר הגוזל זמן, כספים ומשאבים רבים שעשויים לגרום לכישלונו של המיזם, ולא משנה עד כמה הוא היה יכול להיות מוצלח.

בטורים הבאים אפרסם שיעורים שייגעו בנקודות רבות המשמשות כלי עבודה נכונים למי שמקים עסק, וגם לעסקים קיימים. הטורים יעסקו בנושאים מגוונים כגון בחירת מיקום נכון, בחירת לוגו, בניית אתר, שיווק ברשתות חברתיות, שימוש בכלי עבודה של גוגל ועוד, בתקווה שאסייע לכל אחת באופן אישי בהצלחת המיזם שלה, או במתן כלים להכנה לשוק העצמאי בעתיד.

לבלוג של עילית בן דן

צילום:

http://www.flickr.com/photos/msciba/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה