"לטיפש כמוני אסור לשיר שירים"

שירים הם שופר לביטויי רגש מגוונים, ביניהם זעם, כאב, תסכול, אהבה, שנאה. מצד שני, בתקופה כל כך רגישה וטעונה, ראוי אולי להדק את הטבעת ולנקוט יד קשה עם מי שיצירתו עלולה להתפרש כהסתה

25/11/2014
שלי ניידיץ קבלו עדכונים משלי ניידיץ
  • RSS

סערת עמיר בניון, שמסרבת לרדת מהכותרות, לא עוסקת בשאלת ימין או שמאל אלא בגבולות חופש הביטוי. צידודים וגינויים היו ויהיו, אבל השאלה המעניינת היא האם שחרור שיר קונטרוברסלי לדף הפייסבוק של הזמר היא לגיטימית על פי הקריטריונים של חופש דעה וחופש ביטוי במדינה דמוקרטית (או מה שנשאר ממנה).

צילום מתוך דף הפייסבוק של בניון

 מצד אחד, את השיר "אחמד אוהב ישראל", שמתאר סטודנט ערבי עם כוונות סמויות לרצוח יהודים, שחרר בניון לדף הפייסבוק שלו ולא לתחנות הרדיו השונות. מצד שני, מדובר בדף הרשמי של הזמר, קרי בפלטפורמה ציבורית רשמית, ולא בדף האישי שלו.

מצד אחד, שירים הם שופר לביטויי רגש מגוונים, ביניהם זעם, כאב, תסכול, אהבה, שנאה. מצד שני, בתקופה כל כך רגישה וטעונה, ראוי אולי להדק את הטבעת ולנקוט יד קשה עם מי שיצירתו עלולה להתפרש כהסתה. הרי מספיק שמעריץ אחד של הזמר, שעמוד שדרה אינו הצד החזק שלו, יקח את דבריו ברצינות ויעשה מעשה ועוד יטען ל - "הקם להרגך השכם להרגו"?

בתגובה שחרר בניון הבהרה בדף הפייסבוק שלו:

הבהרה של בניון. צילום מתוך דף הפייסבוק

 מצד אחד, יש בזה משהו. עדיף לבטא את הזעם בשיר ולא בחרב. מצד שני, בראיון ליעל דן בגל"צ אתמול הפגין הזמר אלימות מילולית לא מבוטלת. אחרי שראיינה את פרופ' מרדכי קרמינצר בעניינו, שאמר שעלולים להאשים את בניון בהסתה לגזענות, העלתה דן את בניון לשידור והוא מיהר לתקוף את קרמינצר "אתה רוצח בעצמך" והמשיך "אתם רוצחים לא פחות קטנים, ובגללכם אנשים הולכים לרצוח - בגלל הפיות שלכם" וגם "את רוצה להמשיך לראיין את רנטיסי או להמשיך לבלבל לי את המח?"

וכדור השלג ממשיך להתגלגל. מלבד התגובות החריפות בעקבות פרסום השיר, קרא אתמול ח"כ עיסאווי פריג' ממרץ לפתוח נגד הזמר בחקירה פלילית בחשד להסתה.

כתגובה לביקורת החריפה נגדו שחרר בניון לרדיו שיר נוסף, "אויב המדינה", בו הוא הופך עצמו לקרבן בטענה שחופש הביטוי שלו נפגע. להלן חלק ממילותיו:

"אם רוצח הפך לקרבן
ואני הפכתי לרוצח בזוי
לא נשאר לי הרבה מה לומר
בעולם כזה בזוי ולא שפוי

אם לשמוח על מותם של ילדים יהודים - אין בעיה
אין לי מה לחפש, אני הולך להתאשפז בכפייה

מותר לך לדרוס שוטר, הרי הוא השטן
ומי שלא חושב כמוך - כמוהו ככופר קטן
מותר לך לצעוק מוות ליהודים
לקטן כמוני אסור לשיר שירים
"לטיפש כמוני אסור לשיר שירים

בינתיים, גם הנשיא רובי ריבלין הביע את סלידתו מהשיר. בית הנשיא הודיע על החרמת הזמר וביטול הופעתו ביום ראשון הקרוב, במסגרת טקס לציון יום היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ואיראן. "על רקע פרסום שירו האחרון של עמיר בניון אתמול, אבקש להודיעכם כי לא נוכל לאפשר את הופעתו במשכן הנשיא", נכתב בהודעתו הרשמית של מנכ"ל בית הנשיא, הראל טובי.

בתגובה, הודיע השר לאזרחים ותיקים, אורי אורבך, כי הוא מבטל את נאומו באותו ארוע. הוא ציין כי אינו אוהב את שירו של בניון אולם לא יוכל לתת את ידו ל"פגיעה כה חמורה בחופש הביטוי והיצירה". לדבריו, "לצערי לא אוכל להשתתף בטקס. אם בניון לא שר אני לא אדבר".

נראה שגם בכל הנוגע לחופש הביטוי, Timing is everything. לא בטוח שבזמנים אחרים מישהו היה מתייחס בכלל למילותיו של "אחמד", אבל בעידן של אלימות מילולית ופיזית גואה, ברשת וברחובות, בפרט מאז ימי "צוק איתן", מעודד לראות ולשמוע גם גינויים לגופו של עניין, שחלקם אף טוען שמוטב היה לו השיר היה נכתב למגירה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה