עלילה שונה לסיפור סינדרלה

מי ימלא את תפקידה ה"ברור מאליו" של האישה כאשר היא תעדר מהבית? כמה גברים יבחרו לעבוד במשרה המאפשרת להם להחזיק את משק הבית? על אלימות כלכלית-חברתית נגד נשים

25/11/2014
ענבל דור-קרבל קבלו עדכונים מענבל
  • RSS

אלימות כלכלית מאופיינת בשליטה של הגבר במשאבים הכלכליים בבית ובאי יכולתה של האישה לגשת למשאבים באופן חופשי. בכל המקרים של אלימות כלכלית שנחשפתי אליהם, פגשתי בהם וקראתי עליהם, עלתה בי כל הזמן השאלה כיצד נוצר המצב זה?

עלילה שונה לסיפור סינדרלה. צילום: שאטרסטוק

לפני כמה ימים ישבתי עם ילדתי הצעירה וראיתי את המחזמר "סינדרלה" בטלוויזיה, הסיפור הידוע שכולנו מכירים: נסיך בוחר אישה - שורה של בנות העיר עומדות לפניו, מציעות את עצמן והוא בוחר אישה. נסיכה. ומעצם התחברותה לנסיך יהיה לה הכל - עושר ואושר, אך כל זאת תלוי וברור בבחירתו של הבחור/הגבר/הנסיך.

תפקידה ברור. תפקידו ברור.

לאלימות כלכלית כנגד נשים פנים רבות וצדדים רבים, בין אם היא במסרים חברתיים סמויים ("היא לא נמצאת עם הילדים שלה כמעט", "למה היא עשתה ילדים?") לבין שאלות גלויות שישאלו אותנו הנשים אשר מעזות לבחור בקריירה ("איך את משלבת זאת עם גידול הילדים?", "איך הילדים ובעלך מסתדרים עם זה?"), מסוג השאלות שגבר מצליח (או לא מצליח), שנעדר באופן קבוע מהבית, לא יישאל כמעט אף פעם.
האם זו אינה אלימות כלכלית-חברתית כנגד נשים?

על פי אילו אמות מידה נקבעים מסלולי הקריירה של המשרות בשוק? רובן על פי אמות המידה הגבריות. כיצד אנו יכולות למלא את תפקידנו ה"נשיים" ה"אימהיים" בעוד אנו מתקדמות בסולם הדרגות אשר כולו מושתת על דרישות התואמות את העולם הגברי? שעות העבודה, ההיעדרויות התכופות, הנסיעות וכד'. כמה פעמים שמעתם תאור של אישה מצליחה כ"מצויידת בתכונות גבריות"?
האם זו אינה אלימות כלכלית-חברתית כנגד נשים?

בשוק העבודה לאישה יהיה תחליף, האם כך גם בבית? מי ימלא את תפקידה ה"ברור מאליו" של האישה כאשר היא תעדר מהבית? כמה גברים יבחרו לעבוד במשרה המאפשרת להם להחזיק את משק הבית? להוציא את הילדים מהגן? מכירים כאלה? לא הרבה.
האם זו אינה אלימות כלכלית-חברתית כנגד נשים?

אלימות כלכלית יכולה להגיע גם מתוך החינוך ויחסי הכוחות בבית. מגיל צעיר שודר לנו כי נטל הפרנסה יהיה על כתפיו של הבעל. הוא החזק, הוא המוביל, הנסיך. סיפור סינדרלה הוא הסיפור שמקפל בתוכו מערכת מוסכמות חברתית שנותנת לגברים עליונות ויוצרת תלות של נשים בהם.

אלימות כלכלית מתקשרת אצלנו, בדרך כלל, למניעה של נגישות למשאבים, אבל היא קודם כל אלימות לכל דבר, לפעמים סמויה מן העין, אבל כמו כל סוג אחר של אלימות היא קשה ומשפילה.

איך אנחנו יכולות לייצר לילדותנו הצעירות עלילה שונה לסיפור סינדרלה?

הכותבת היא סמנכ"לית עמותת עלם לנוער בסיכון.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך