אל תקצצו להם

יותר נכים מוותרים על רכישת תרופות ומזון ועל חימום הבית בגלל קשיים כלכליים. מה הפלא, כשהקצבאות מצטמקות?

01/12/2010
סמדר סלומון קבלו עדכונים מסמדר
  • RSS
» לא רק עניין של חנייה. צילום: twicepix, flickr

דו"ח נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות שהתפרסם שלשום (יום שני) מתאר תמונת מצב עגומה בכל הנוגע למצבם הכלכלי של בעלי המוגבלויות בישראל. "לצערנו, הנתונים על מצבם הכלכלי של אנשים עם מוגבלות בישראל, מעידים כי אנשים עם מוגבלות סובלים ממחסור ומעוני במידה רבה בצורה משמעותית מאשר כלל האוכלוסייה" דבר נציב בדו"ח שפורסם ולאחריו מתייצבים שורה של נתונים מחרידים:

43% ו-29% מהאנשים בעלי מוגבלות חמורה ומוגבלות מתונה בהתאמה, דיווחו כי נאלצו לוותר על קניית מזון בגלל קשיים כלכליים, לעומת 17% בלבד שדיווחו כך ביתר האוכלוסייה. יותר מ- 60% מהאנשים עם מוגבלות חמורה וכמעט מחצית האנשים עם מוגבלות מתונה דיווחו כי נאלצו לוותר על חימום הבית בגלל קשיים כלכליים לעומת 30% שדיווחו כך ביתר האוכלוסייה. כ -35% מהאנשים עם מוגבלות חמורה דיווחו כי הם נאלצו לוותר על תרופות בגין קשיים כלכליים. הפערים הקשים ברמת חייהם של בעלי מוגבלויות לעומת יתר האוכלוסייה נכונים גם לתחום ניתוק ביתם מחשמל, טלפון ועוד שירותים חיוניים אחרים.

רשימת מכולת

נתונים אלו מלבד היותם מדאיגים ומעציבים הם בעיקר מקוממים. מקוממים בשל העובדה שקובעי המדיניות לא באמת הפנימו את מצוקת הנכים. נראה כי הפערים בחברה שלנו כל כך גדולים שמי שאמונים על החלשים לא באמת מבינים ויודעים את מצוקותיהם, ואם כן הרי שלא עשו עם זה דבר של ממש. אחרת לא ניתן להסביר את העוול העצום שנעשה להם.

ההיגיון הבריא אומר שדווקא הנכים זקוקים ליותר מקצבה רזה. מעצם מוגבלותם, מעצם מחלותיהם הוצאותיהם גדולות יותר מאדם בריא. אם נעשה רשימת הוצאות קצרה נבין עד כמה הפער בין הקצבה למציאות גדול. נכים זקוקים לתרופות שעולות כסף! לרוב גם לעזרה בתחזוקת משק הבית שעולה כסף! (אמנם יש סעיף צרכים מיוחדים, אך לא כולם מקבלים אותם) נכים זקוקים לעזרה גדולה יותר בניידות ודווקא להם נגישות קטנה יותר לאמצעי תחבורה פרטיים, זה עולה כסף! דווקא הנכים זקוקים יותר מכולם לחימום בחורף, שעולה כסף! לטיפולים רפואיים שעולים כסף! לעיתים יש מי שנזקק למזון מיוחד שעולה יותר מהמזון הרגיל, וגם זה לא נעים לומר, עולה כסף! בקיצור להיות נכה או בעל מוגבלות זה לא כיף ודי קשה אפילו כאשר הקצבה נגמרת כבר בתחילת החודש.

יש לנו חובה מוסרית

יש מי שיאמרו שקל לכתוב מילים אלו - המציאות הרי מורכבת הרבה יותר, וכי כדי לפתור בעיות אלו מדינת ישראל תידרש לתקציבי ענק. אשיב מכאן כי בעיני מדובר גם בשינוי גישת המחשבה. התקציבים ימצאו כאשר ימצא מי שמוכן באומץ להישיר מבט אל הבעיה ולרצות באמת לפתור אותה. זה הזמן שגופי הרווחה והבריאות והביטוח הלאומי יתאחדו ויביטו למציאות בעיניים פקוחות לרווחה, ויעריכו באמת את הבעיות היומיומיות איתן מתמודדים בעלי מוגבלויות בישראל. תמחור הוצאותיהם יגלה שכבר בתחילת החודש לא נשאר הרבה. זה המקום לענות על הצרכים מתוך מקום שמנהיג מדיניות מכבדת, מעצימה שתאפשר תעסוקה לנכים, שיקום, קצבאות שיכבדו את בעליהן, מבלי שיזדקקו לכתת רגליהם בין שאריות מזון. וזו לא רק הפריבילגיה של החברה שלנו, זוהי מחויבותה המוסרית.

נכים זה לא סקסי מספיק

בעלי המוגבלויות סובלים בחייהם מעוול כפול ומכופל. בראשונה החיים התעמרו בם והם נושאים, חיים, מתמודדים עם מוגבלותם ונכותם, ובפעם השנייה המדינה מתעמרת בהן בדמות קצבאות נכות שהן לעג לרש. כל מי שבינה בראשו יודע שפעמים רבות למום פיזי או כל מגבלה גופנית אחרת מתלווים קשיים בדימוי העצמי, בצורך להתמודד עם דעות חברתיות סטיגמטיות שמתייגות בעל מום כאדם פחות ערך, ולעיתים רבות אפילו בושה.

לנכים אין לובי חזק בכנסת, אין מערכת משומנת של יחסי ציבור, אין להם נגישות לצמרת השלטון, אין גוף גדול שהתגייס למענם. להיות נכה זה כנראה לא סקסי. קולם נשמע חלושות בתקשורת בעיקר בעת פרסום דוחות מהסוג הזה. דו"ח זה כמו רבים שהיו לפניו הוא בעל תאריך תפוגה מהיר. חיי המדף שלו קצרים. הכותרת הבאה כבר בדרך. אבל הנכים רוצים להמשיך לחיות בכבוד. תעודת העניות שהטלנו עליהם היא תעודת עניות למדינת הרווחה ולחברה הישראלית כולה.

מדי יום אני רואה נכים שנאבקים על הזכות שלהם לחיים רגילים, לתפקוד עצמאי כאשר הם נושכים שפה וממשיכים הלאה. טולסטוי כתב, "כל המשפחות המאושרות דומות זו לזו. אך המשפחות האומללות - אומללות הן כל אחת על פי דרכה". ואני מרשה לעצמי לומר: כל נכה מתמודד עם נכותו עפ"י דרכו. איני רוצה להנציח אומללות מכל סוג שהוא. עבור נכים רבים השמים הם הגבול.

אל תקצצו להם את הכנפיים.

>> מתוך הבלוג של סמדר סלומון
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • תמונה אישית נועה 02/12/2010

    עם כבר להיות נכה, אז נכה צהל, עם כל הכבוד הם מקבלים את כל התנאים, כולל אלמנות צהל..כואב לי לומר את הדברים הללו אך זה זו המציאןת הכואבת של חיינו.

בחזרה למעלה