לחיות בעולם של גברים

"ככל שיכולת ההשפעה שלי גדלה, הסביבה הופכת ליותר גברית. למה רק גברים כמוני הם אלו שמחליטים? איך עדיין בשיחות ובמגעים עם מקבלי החלטות אין נשים?"

13/11/2014
בחדשות קבלו עדכונים מבחדשות
  • RSS
» הסביבה הופכת יותר ויותר גברית.

הכותב ביקש להישאר בעילום שם 

המתיחות הגואה זורקת אותי שוב לסביבה הגברית המוכרת. זה לא משנה באיזה שלב של חיי אני נמצא - כשיש מלחמה, אני גבר. אם זה במילואים עם החברים, השיחות על החיים והבדיחות השוביניסטיות. אם זה בעולם העסקים בתרבות הארגונית ובחוק המתחשב בגברים שהולכים למילואים וההתעלמות הכמעט מוחלטת מהנשים שנשארות בבית (אמא שלה בטח תבוא לעזור). ובטח בשירות הציבורי - בשיחות ובמגעים עם מנהיגים ומקבלי ההחלטות, בתוכם אנשי דת. גברים כמוני הם אלו שמחליטים.

ככל שיכולת ההשפעה שלי גדלה על הדברים החשובים באמת (או לפחות, מה שאומרים בחדשות שחשוב באמת), הסביבה הופכת יותר ויותר גברית. והשיח גברי. במלוא מובן המילה. לא משנה מה המחיר, אעמוד על זכותי לעלות להר הבית כי אני בעל הבית. אלך לפגוש את המנהיג מהצד השני – כי רק גבר כמוני יכול להביא שלום. אוכיח לכם שאני יכול ללכת בכל מקום.

זה לא שהמצב המתוח לא משפיע על כל המשפחה מסביב. הבת שלי, למשל, היתה צריכה לנסוע באוטובוס לתנועת הנוער אבל העדפנו לאסוף אותה ואת חברותיה מבית הספר. לא לקחת סיכון. מי יאסוף? אהה, זה ברור. אמא. כי דווקא בקבוצת הווטסאפ של ההורים דווקא האימהות שולטותתתתת.

תמונת עולם מעוותת

בחודשים האחרונים נחשפתי לפרויקט 1325. זה גרם לי להתחיל לחשוב ולראות את תמונת העולם המעוותת שבה כולנו חיים. המושג ביטחון קיבל משמעות חדשה. הבנה רחבה ועמוקה הרבה יותר לאיומים שבצלם אנו חיים. האיום ללכת ברחוב ושמישהו יטריד אותך (לי זה לא קרה אבל שמעתי מנשים רבות). האיום לחיות בעוני. וגם האיום הגדול בלראות את תמונת המצב דרך הכוונות. כפי שחונכנו. ובכלל, בלי להישמע צדקני, לראות את העולם בעיניים גבריות.

לפני כשנה הזמינו אותי להשתתף בפאנל באחד הערוצים המרכזיים. כשגיליתי שאין נשים - הודעתי בגאווה שלא אגיע. לא הסכמתי לשחק את המשחק אבל בדיעבד אני חושב שכך בעצם הפסדתי חשיפה חשובה, וכלום לא השתנה. בכנס הבא אליו הוזמנתי התעקשתי, אז צירפו נשים מומחיות. היה שווה יותר. השיח היה אחר.

בשבועות האחרונים בשל המתיחות וכאדם שקצת מוכר בחוגים מסוימים, לקחתי על עצמי משימה - לקדם שיח בין הקצוות הנצים, בתוך מדינת ישראל ובגבולותיה. אמרו לי שמסוכן לנסוע למקומות מסוימים, אבל החלטתי שכמו שעד היום לקחתי סיכון ללבוש את המדים, אקח סיכון לדבר ולפגוש את אלו שמולם עמי נלחם, בשכונתם ובביתם. התעקשתי שאפשר לשנות את השיח אם נשנה את הגישה.

לפני מספר ימים קיימנו פגישה "חשאית" עם חלק מהמנהיגים הפלסטינאים – בתיאום מלא כמובן עם שירותי הבטחון. דאגתי להביא איתי את אחת הנשים שעובדות עמי. אמרתי לעצמי נחשוב אחרת, נתנהג אחרת, המציאות תהיה אחרת. היתה שיחה מרתקת וחשובה. לא הכל ארצה לפרט כדי לא לחשוף את עצמי, אבל באמת שכמה דברים מאד משמעותיים קרו בעקבותיה.

בדרך חזרה לרכב ניגש אליי אחד המנהיגים המקומיים. הוא הודה לי על הביקור וסיכם בשלוש מלים: "אתה גבר, אתה".

***

אנו מזמינות אתכם/ן לכתוב לנו מהו ביטחון או חוסר ביטחון עבורכן/ם? את התשובות שתפו ברשת החברתית בצירוף התיוג m#1325mysecurity טורים נבחרים יפורסמו גם פה באתר סלונה. ככל שיהיו יותר סיפורים כך נדע כמה פנים יש למושג הביטחון ומהו ביטחון עבור נשים וגברים בישראל.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך