כשאת אומרת "לא. לא. לא" למה את מתכוונת?

ככל שיהיו יותר נשים שיגידו בראש חוצות, צ'ט ומעל כל פרופיל פייסבוק שזה לא לגיטימי להטריד אותן, כך יש סיכוי רב יותר שהמציאות תשתנה

12/11/2014
שלומית הברון קבלו עדכונים משלומית הברון
  • RSS

עוד לא עבר לי. אני יושבת כאן שבוע אחרי שוך סערת השיימינג שהתחוללה בפייסבוק, קוראת תגובות של (חלק מה-) גברים ורועדות לי הרגליים מרוב זעם. אני אנסה להניח בצד חלק גדול מהדברים ולהתמקד בנושא שמחרפן אותי טוטאל בתגובות של גברים לכך שאנו חושפות את האלימות המינית שאנו עוברות כל החיים:

"אבל למה את לא חוסמת ומאנפרדת וזהו?"

התגובה הזו אומרת ככה: "אני רוצה להטריד לי בשקט גם אותך וגם נשים נוספות. לעבור לי כמו פרפר מפרח אחד לאחר ולהציק לה. לא מתאים לך? תהיי בשקט ותאנפרדי אותי. אל תגיבי לי, אל תנסי למנוע את ההטרדה הבאה שלי, תהיי חמודה, שקטה ומנומסת ותתחפפי לי מהמרחב". התגובה הזו זהה לתגובה של אנשים ששואלים נשים "אבל למה את מגיבה לו בכלל?" או "הוא לא שווה את התגובה שלך!" כשמישהי מתעצבנת או חלילה עונה למישהו שמטריד אותה מינית ברחוב.

אז יש לי חדשות אליכם. כשאני שותקת לגבר חסר גבולות, מטריד, שדוחף את עצמו בכוח לצ'ט איתי ומתעלם מזה שאני אומרת לו שאני לא רוצה ולא רוצה ולא רוצה ולא רוצה, כשאני מאנפרדת אותו אחרי שנייה, אני פשוט שולחת אותו אל האישה הבאה שאותה הוא יטריד. הגבר הזה חושב שזוהי התנהלות תקינה להגיד לי בצ'ט של פייסבוק (וכל הציטוטים אמיתיים):

גבר 1

"היי ממי, רוצה לבעוט לי בביצים? זה הקטע שלי במיטה. מה את אומרת..?" - אני אומרת שזה מטריד אותי לדעת מה עושה לך את זה במיטה אדון גבר זר שאני לא מכירה.

גבר 2

"היי יפיופה, אני רוצה להכיר אותך"- אני לא רוצה להכיר אותך, אם היית טורח להכיר אותי, נגיד, מסתכל שנייה בפרופיל הפייסבוק שלי, שנייה. לא יותר אחינו, היית רואה שאני נשואה + 2.

הטרדה. צילום: שאטרסטוק

גבר 3

"היי.
היי.
היי.
מה נשמע?
ממצב?
היי.
ממצב?"
- המצב הוא שתניח לי. תניח לי... השעה 11:43. אני באמצע ישיבה בעבודה, אנחנו לא מכירים ואני לא עונה. די, די, די!!!

גבר 4

"היי שלומית שמי נתן (השם האמיתי שמור אצלי מטעמי זה שאין לי אומץ לעשות שיימינג בדרך כלל, כי אין לי כוחות נפש שיתקפו אותי כמו שתקפו השבוע את חנה אלבג), אני בחור משכיל בן 34, מסודר עם דירה, עושה תואר שני במנהל עסקים ומחפש את האישה של חיי. אשמח להכיר"

- אני: לא תודה

"למה? אני בחור רציני. מחפש קשר רציני לא סטוץ"

- אני: זה לא יקרה איתי

- "אבל למה? מה אכפת לך להכיר? מה אכפת לך לזרום?

- אני: אני לא רוצה? מה אתה לא מבין? לא רוצה! לא לא לא לא

"יאללה! לכי חפשי מי ינענע אותך יא חתיכת שמנה מטומטמת!"

אני לא אאנפרד גברים שמטרידים אותי. לא אעשה את זה משום שאני יודעת שלפחות חלק מהגברים האלה מעולם לא קיבלו תגובה אחרת מאישה חוץ מאנפרוד. הם חושבים (חלקם לתומם. חלקם לטמטומם) שההתנהלות שלהם לגיטימית. שזה בסדר גמור להגיד לאישה שהם לא מכירים מה שהם רוצים ושמקסימום, אם זה לא מתאים לה, היא תאנפרד אותם. ככל שיהיו יותר נשים שיגידו בראש חוצות, צ'ט ומעל כל פרופיל פייסבוק שזה לא לגיטימי, שזה מטריד, שזה מביך, שזה לא נעים, שזה לא לעניין, כך יש סיכוי רב יותר שהמציאות תשתנה וגברים יבינו מה גבולות השיח ויכירו בעובדה שזה לא לגיטימי לזרוק מילים לכל הכיוונים בלי לראות בכלל מי בצד השני. מה מצבה. מה היא רוצה. מי היא. הגברים האלה רואים בכל אישה אובייקט להתחלה ואפילו לא טורחים להסתכל מהו פאקינג מצבה המשפחתי. למה? ככה. כי בלילה, כל חור הוא שחור.

בדיוק באותו אופן אני עושה כל מאמץ להגיב לגברים שמטרידים אותי. אני לא תמיד מצליחה, אבל כשאני מצליחה אני עושה את זה. למה? בדיוק מאותה סיבה. את רוב הילדות, הנערות והנשים מלמדים לא להגיב. "תמשיכי ללכת ואל תסתכלי עליו" או "תעברי למדרכה השנייה" כי הוא הרי "לא שווה את התגובה שלך". אנחנו גם מפחדות כשמטרידים אותנו מינית ובוודאי כשתוקפים אותנו מינית אז הרבה יותר קל לא להגיב. אבל אני אומרת – אם את מצליחה, כשאת מצליחה, תראי בדרך כלל פרצוף המום של גבר בצד השני. ולמה? נורא פשוט, רוב הגברים המטרידים מעולם לא קיבלו תגובה אחרת חוץ מהליכה מהירה של אישה. הם לא קיבלו צרחות. לא צעקות. לא תגובה ולא מבט. כלום. ולכן הם חושבים שזה בסדר. שמותר להם שזה לגיטימי ומקסימום היא תתעלם ותמשיך ללכת. הם חושבים שהם אדוני הרחוב ואדוני המרחב, הפיזי או האינטרנטי. הם יעשו בו מה שהם רוצים ואת מקסימום יכולה להתעלם ולאנפרד אותם.

אז לא חבר'ה. אני אגיב. איך שאני רוצה וכמה שאני רוצה. אני אגיב בגועל. אני אגיב בצעקות. אני אגיב בצילומי מסך פומביים. אני לא אהיה נחמדה. אין לי כל כוונה לאנפרד אותך ולהתעלם. קח בחשבון כשאתה "מתחיל" איתי, בלי לדעת את הגיל שלי (שכתוב בפרופיל), את מצבי המשפחתי (שכתוב בפרופיל) או בלי לגלול לרגע אחד את פרופיל הפייסבוק המאוד ברור שלי על כל דעותיי המאוד ברורות – שאני לא עוד בחורה גנרית שאתה שולח לה "היי. היי. היי. היי" ואחר כך מסרב לשמוע את חמש הפעמים שאני אומרת "לא תודה. אני לא רוצה. לא מתאים לי. אני לא מעוניינת". שיש לי דעות. ומחשבות ובעיקר – שאתה לא הראשון שהתחיל איתי השבוע. אתה אחד מרצף אינסופי של גברים שמגיעים. עוד אחד ועוד אחד. עוד אחד עם הצעה כזו ("מחפשת תמיכה?") ועוד אחד עם הצעה אחרת ("מה את אומרת על להיות ספונטנית ושאני אבוא לאסוף אותך עכשיו?" – אני בפיג'מה אחרי שהרדמתי שני ילדים). אתה עוד אחד מרצף מתיש של גברים שלא רואים אותי וגם לא רוצים לראות אותי, הם רואים אישה. אישה גנרית. הם לא מתחילים איתי, הם מתחילים עם חפץ כלשהו שלו הם קוראים אישה.

*****

שלומית הברון יו"ר אחת מתוך אחת.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה