מה ההבדל?

חושבים שאתם מבדילים בין צריכה להשקעה? כן? קניתם בית, למשל. צרכתם או השקעתם? מבולבלים? לא כדאי

29/11/2010
סאלי תדמור קבלו עדכונים מסאלי
  • RSS
» לקנות בית זה כמו לנטוע עץ, או לאכול פרי?

לפעמים יש בלבול בין צריכה להשקעה. וזה די חבל, כי אם רוצים להגיע למקום מסוים, כדאי לדעת מה מקדם אותנו ומה רק מרחיק אותנו משם. מה ההבדל?

השקעה: נטיעת עץ

השקעה היא צעד שמניב פרי, כמו נטיעה של עץ. השקעה יכולה להיות:

  • לימודים, שיום אחד תרוויחו מהם כסף
  • להקים עסק
  • להשקיע כסף באפיק שיום אחד יגדיל את הסכום
  • לקנות נכס שיום אחד יהיה שווה יותר
  • צעד שמייצר הכנסה פסיבית, כמו שכירות או תמלוגים

כל אחד מאלה יכול להיות השקעה טובה, או גרועה. זה לא עניין רגשי, זה עניין מספרי. השקעה טובה היא השקעה שמניבה הרבה כסף. השקעה גרועה מניבה מעט. יש גם גורם של זמן. להרוויח 10% בשנה על הכסף זה נהדר. להרוויח 10% בעשר שנים זה פחות נהדר.

צריכה: לאכול את הפרי

וצריכה? צריכה היא לאכול את הפרי. אין לה שום השפעה חיובית על העץ. היא לא תיצור שום דבר בהמשך. יש גם צריכה שהורסת את העץ, למשל כריתה. אח"כ לא יהיה עץ. צריכה זה לקנות דברים שלא יכניסו לכם שום כסף. כמו ג’ינס, כמו טלויזיה, כמו ספה חדשה. אתם תיהנו מהמוצר, בהחלט, אבל לא תהיו עשירים יותר, אלא עניים יותר. פה יש לפעמים בלבול.

קניית אוטו, למשל, היא צריכה ולא השקעה. הוא יאבד מערכו ויעלה לכם בכל שנה כסף, לעולם לא יכניס - אלא אם כן אתם נהגי מונית. ריהוט וקישוט הבית הם תמיד צריכה, אלא אם כן אתם מארחים אנשים בבית והם משלמים, וישלמו לכם יותר אם הבית יהיה יפה יותר. בכל מקרה אחר - ריהוט הוא צריכה. ביגוד הוא צריכה, אלא אם כן הוא עוזר לכם להרוויח יותר כסף, וזה לא כך עבור רובנו. אם אתם צריכים להתלבש יפה לעבודה, אתם כנראה צריכים 5 סטים יפים של לבוש. זו ההשקעה. כל שאר עשרות הפריטים בארון הם צריכה.

בית: צריכה או השקעה?

ומה עם בית? בית זו השקעה, לא? עקרונית, כן. קניית בית היא השקעה, כי אתם נשארים עם הכסף, ובשאיפה, עם יותר כסף ממה שהשקעתם. אבל במקרים רבים בית הוא השקעה גרועה, ולפעמים צריכה בלבד. למה?

אנשים רבים קונים בית יקר מאוד, עם משכנתא ענקית שעולה הרבה מאוד כסף בריבית (לפעמים גודל הריבית שתשלמו, על פני כל השנים, יהיה בדיוק כמו הסכום המקורי! שילמתם כפול). ואחרי הרבה שנים, אם בודקים – לא היה שום רווח. כל מה שהשקעתם בסכום הראשוני ובריבית, זה בדיוק מה שהבית שווה בסוף. איזו מן השקעה זו? שנים רבות הכסף שלכם ישב, ולא קיבלתם מזה רווח. כל אפיק השקעה אחר, אפילו פק"ם עלוב בבנק, היה נותן לכם הרבה יותר רווח.

לפעמים בית זו צריכה

אם הבית לא יעלה משמעותית את ערכו – הפסדתם כסף, ואז קנייתו היתה צריכה ולא השקעה. אולי נהניתם לגור שם, אולי זה היה נפלא – בסדר. אבל זו צריכה. לא השקעה. אולי זה היה צעד נכון בכל זאת. יתכן שהדרך היחידה שלכם להגיע לבית משלכם היא כזו, בעיקר אם אתם לא מספיק ממושמעים כדי לחסוך ולהשקיע בדרכים אחרות. אבל, שימו לב ותהיו ערים בדיוק למשמעות ההחלטה הזו, ושווה לשקול ייעוץ כלכלי מקיף כדי להחליט. לא רק ייעוץ משכנתא.

בית יכול לכרות את כל העץ

יותר מזה. קנייה של בית גדול מדי עם משכנתא גדולה מדי, יכולה להיות צריכה מהסוג של כריתת עץ. לקחתם סכום ענק – אולי כל מה שהיה לכם, והשקעתם במשך שנים רבות את כל הכסף הפנוי שלכם על הריבית, כך שנשארתם עם מעט מאוד אפשרויות אחרות להשקעה. כלומר, צרכתם את כל מה שהיה וכל מה שיכול היה להיות. כרתתם את כל העץ.

זה בסדר לצרוך, וזה בסדר להשקיע. רק תהיו כנים עם עצמכם, ותבדילו ביניהם. כל אחד נותן תוצאות אחרות.

לבלוג של סאלי תדמור

צילום:

http://www.flickr.com/photos/kevinpoh/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה