שלא תתביישו לחייך

כאבי שיניים מציקים לכם לעתים קרובות? סובלים מריח רע מהפה? כנראה שיש משהו שגוי בשגרת השמירה שלכם על השיניים. הכנו עבורכם את מדריך סלונה לשמירה על בריאות הפה

23/11/2014
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS

שמירה על הגיינה בפה היא המפתח העיקרי לשיניים בריאות. חורים בשיניים נגרמים, בגלל עששת שהיא המחלה הזיהומית שנחשבת לנפוצה ביותר בעולם. גם דלקות ומחלות חניכיים קשורות קשר ישיר להצטברות של חיידקים בחלל הפה, וסיבות  נוספות.  בקיצור, צחצוח נכון ויעיל, ביקור סדיר במרפאת שיניים, יכולים למנוע את כל הלאה. איך עושים זאת?

שלא תתביישו לחייך, מדריך סלונה לבריאות הפה (צילום שאטרסטוק)

כמה פעמים ביום צריך לצחצח שיניים?

פעמיים ביום, בבוקר ובערב. אבל בעוד שרובנו מקדישים לכך דקה נוספת בבוקר, כדי לסלק טעם רע וריח לא נעים שהצטברו בפה במהלך השינה, חשוב יותר דווקא להקפיד על צחצוח לפני שהולכים לישון.

איזו משחת שיניים כדאי לבחור?

ישנם סוגים רבים והבטחות, שהיצרנים מפרסמים: משחות שישמרו על ריח נעים, ילבינו אתם השיניים או ימנעו דלקת בחניכיים, עד שקשה לדעת מה לבחור ומה נחוץ.

אמנם במשחות יש תוספי פלואוריד וחומרים אנטיבקטריאליים, שמחזקים את שכבת האמייל  מקטינים את כמות החיידקים הנצמדים לשן ומגינים במידה מסוימת נגד מחלות חניכיים אבל ישנם רופאים הטוענים כי אפשר גם בלעדיהן. "עיקר התפקיד של צחצוח שיניים הוא הסרת רובד החיידקים. צחצוח שנעשה היטב אפקטיבי גם ללא משחה כלל. המשחה כמובן מסייעת במתן טעם וריח טוב לפה, בהקצפה ובאפשרות לניקוי יעיל יותר", מסביר ד"ר ספי פורת, רופא שיניים  ומנהל מרפאת השיניים “יתיר” בכפר סבא.

שאלה: ומה בנוגע למשחות "מלבינות"?

"לחלק מהמשחות מוספים חומרי ההלבנה כסודה לשתייה, מי חמצן וחומרים המשייפים את שטח פני השן. יש להיזהר בשימוש במשחות אלה כי לאורך זמן הוא עלול לשחוק חומר שן ולגרום נזק.  ריכוז חומרי ההלבנה במשחות אינו גבוה. מי שרוצה להלבין את שיניו, עדיף שיעשה זאת אצל רופא שיניים שזה תחום עיסוק", אומר ד"ר פורת

שאלה: מה ייחודן של משחות לבעיות חניכיים?

"חלקן מכילות חומרים שנועדו להקטין את רגישות החניכיים לשינויי טמפרטורה ומגע. אחרות מקטינות היצמדות חיידקים לקו החניכיים, ויש שמקטינות את החיידקים גורמי הדלקת".

איזו מברשת לבחור ובאיזו משחה להתשמש? (צילום שאטרסטוק)

איך בוחרים מברשת שיניים?

גם בתחום מברשות השיניים המבחר מסנוור, וכל חברה מנסה להמציא את הגלגל מחדש על ידי תוספות שונות לסיבי המברשת, כיוון שונה של סיבים וכיוצא באלה. אז איך מחליטים מה הכי מתאים: מברשת קטנה או גדולה, קשה או רכה, עם סיבים בזויות שונות או אולי בכלל להשקיע במברשת חשמלית?

"אדם שהוא בעל מיומנות מוטורית טובה, יוכל לצחצח היטב כמעט עם כל מברשת, ובלבד שסיביה יהיו מסודרים, צפופים, רכים ולא בלויים", מסביר ד"ר פורת. "למברשות החשמליות יתרון בכך שאין צורך במיומנות גבוהה, וניתן להשיג איתן רמה גבוהה של הסרת רובד ללא קושי ובקלות".

באיזו תדירות כדאי להחליף את מברשת השיניים?

מקובל להחליף מברשת כל שלושה חודשים. אם סיבי המברשת מתחילים להתפזר ואינם עומדים בשורות ישרים ומסודרים, יש להחליף מברשת גם בלי קשר לזמנים.

מה עדיף, מברשת קשה או רכה?

המומלצות הן המברשות הרכות, מברשות קשות אינן מומלצות כי הן עלולות לגרום לשריטות באמאיל ולשחיקת הציפוי המגן.

האם מספיק לצחצח פעמיים ביום?

ובכן, מתברר שצחצוח ולא משנה באיזה סוג של מברשת, אינו פוטר מניקוי יסודי עם חוט דנטלי.  "המברשות אינן מגיעות למרווחים ונקודות המגע שבין השיניים, ואחוז ניכר מהעששת ודלקות החניכיים מתפתחים באזורים אלה. יש לנקות עם חוט דנטלי לפחות פעם אחת ביום", מדגיש  ד"ר פורת.

עד כמה מי פה הם חיוניים?

מי פה מסייעים להרגשה רעננה וטעם טוב בפה וזה עיקר שימושם למעשה. בחלק ממי הפה יש תמיסות פלואוריד המסייעות, כמו במשחות השיניים, בחיזוק שטח פני השן. קיימים מספר סוגים של מי פה האמורים לסייע במניעת היווצרות רובד חיידקים על השיניים, "אך בשום מקרה הם אינם תחליף לצחצוח יסודי עם מברשת שיניים וחוט דנטלי, ד"ר פורת מדגיש.

תפוזים להלבנת שיניים (צילום: Thinkstock)

איך שומרים על ריח פה נעים?

ריח לא נעים בפה יכול לנבוע מהצטברות חיידקים שאריות אוכל בין השיניים ועל הלשון, עששת וריקבון שיניים, ומסיבות נוספות. כדי לשמור על ריח פה נעים ד"ר פורת ממליץ:

  • צחצוח יסודי יומיומי בוקר וערב עם מברשת תקינה וחוט דנטלי, להוצאת שאריות האוכל והחיידקים, יחד עם ביקורת וניקוי תקופתיים על ידי שיננית.
  • טיפול בשיניים עם חורים, הגעה לרופא שיניים לביקורת תקופתית כדי לזהות בעיות עוד בהתהוותן.
  • צחצוח גב הלשון בעזרת מברשת לשון מיוחדת שניתן לרכוש בכל בית מרקחת.

מסטיק בריא לשיניים?

מחקרים מצאו שלעיסת מסטיק אחרי ארוחות מגבירה את זרימת הרוק, מאפשרת שטיפה טובה יותר של השיניים, מסירה רובד ומקטינה את רמת החומציות המזיק לשיניים. "ואולם צריך לוודא שהמסטיק מכיל תחליפי סוכר כקסיליטול, ואינו מכיל סוכר. כמו כן, התמכרות ללעיסת מסטיק ושימוש מוגבר עלולים לגרום לבעיות מפרקים וסגר, וכדאי להימנע מכך כמובן".

כמה פעמים צריך לבקר אצל רופא שיניים וכמה פעמים אצל שיננית?

עקרונית, כל חצי שנה, מדגיש ד"ר פורת, ומסביר: "זוהי תקופת הזמן בה עלולים להתפתח מוקדי עששת חדשים הניתנים לאבחון, ומצטברת אבנית שהיגיעה הזמן להסירה. אבל מאחר שלכל אדם יש רגישות שונה, רופא השיניים והשיננית יודעים להתאים לכל אחד את פרק הזמן המתאים לו ולהמליץ על  עזרים נוספים המסייעים בניקוי כקיסמים, חוטים מיוחדים ועוד".

למידע נוסף על שיקום הפה לחצו כאן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה