הכסף שמגיע לך מחופשת הלידה

מלבד תשלום של ביטוח לאומי במהלך חופשת הלידה, אפשר לקבל במקרים רבים גם החזרי מס. כך תדעי מה מגיע לך ותוכלי לדרוש את כספך

04/11/2014
רותם ליבנה קבלו עדכונים מרותם ליבנה
  • RSS

ילדת? מזל טוב, סיכויים רבים שאת זכאית להחזר מס. אז מה בעצם הקשר בין הריון, לידה וחופשת הלידה לבין החזרי מס? ראשית נבין בכלל מה זה החזר מס.

החזר מס פשוטו כמשמעו הוא קבלת כספך בחזרה ממס הכנסה. על המעסיק חלה חובה לנכות מס מהעובד בכל חודש וחודש בעת תשלום השכר. את המס שהמעביד ניכה הוא מעביר לרשויות המס. החזר מס נוצר במצב בו ניכו לעובד יותר מס מחובות המס שלו. על מנת לקבל את החזר המס חלה חובה להגיש דוח למס הכנסה.

חופשת לידה. צילום: שאטרסטוק

אם כך נשאלת השאלה אז למה מלכתחילה ניכו לעובד מס אם לא היה צורך בכך? התשובה לכך מורכבת אך ננסה לפשט אותה ככל שניתן:

גורם טכני

- צד המעסיק: כאמור על המעסיק מוטלת החובה לנכות את המס מהעובד, לשם כך העובד נדרש למלא טופס 101 בתחילת כל שנה. בפועל אנו נתקלים במעסיקים רבים המנכים מס ביתר מהעובד, לרוב הסיבות הן טכניות לחלוטין ונובעות מאי קליטת טופס 101 כנדרש.

- צד העובד: על העובד להקפיד למלא את טופס 101 כנדרש וכן לעדכן את המעביד על כל שינוי כלשהו המזכה בנקודות זיכוי נוספות (לדוגמא: סיום תואר), ובשורה התחתונה לשלם פחות מס, אי מילוי הטופס כנדרש עלול לעלות ביוקר.

אופן חישוב המס

חישוב המס הוא שנתי לכולם: שכירים ועצמאיים כאחד, אך בניגוד לעצמאיים  אצל שכירים המעסיק מחשב את ניכוי המס החודשי על פי צפי שנתי בעת תשלום המשכורת. כלומר, חישוב הניכוי נעשה באותו החודש כאשר שיעורי המס והזיכויים ניתנים באופן יחסי לאותו חודש (1/12), והנחת היסוד המוחלטת היא שהעובד ימשיך בעבודתו עד סוף השנה. כאשר העובד מפסיק את עבודתו מכל סיבה שהיא, הנחת היסוד כבר לא רלוונטית וכך למעשה נוצר מצב בו נוכה לעובד מס יותר ממה שהיו אומרים לנכות ממנו.

מה מייחד את אוכלוסיית הנשים במהלך תקופת ההריון ולאחריה לעניין החזרי מס?

למעשה יש מספר סממנים מהותיים המצביעים על החזר מס אפשרי, וכולם מתקיימים באותה השנה.

1. לאחר הלידה ביטוח לאומי משלם ליולדת (בתנאי שצברה וותק) דמי לידה בתשלום למשך 14 שבועות. מדמי הלידה מנוכים דמי ביטוח לאומי, מס בריאות ואף מס הכנסה. אופן החישוב הוא כזה שלרוב דמי הלידה יהיו נמוכים מהשכר הרגיל של העובדת, היות ולא נכללים בהם כל רכיבי השכר, או שרכיבי שכר שונים נפרסים באופן שונה. המשמעות היא שבחישוב השנתי של המס סביר להניח שהיולדת תרוויח פחות, ועל כן חבות המס השנתית שלה תהיה נמוכה יותר.

2. לצערנו חופשת הלידה בתשלום בישראל על-פי חוק הינה 14 שבועות (נמוך מאוד ביחס לרוב מדינות העולם, אך לא נעסוק בזה במסגרת מאמר זה). לאור כך, נשים רבות בוחרות להאריך את חופשת לידתן. מכיוון שכבר ציינו שחישוב המס הינו שנתי, ברור לנו שמספר חודשים בהם העובדת לא עבדה כלל ישליכו על ההכנסה החייבת השנתית וחבות המס בפועל תהיה נמוכה יותר.

3. אישה זכאית לנקודות זיכוי עבור ילדיה:

  • בשנת הלידה - חצי נקודת זיכוי.
  • בשנה שלאחרי שנת הלידה ועד לשנה שבה ימלאו לילד חמש שנים - שתי נקודת זיכוי.
  • בשנה בה ימלאו לילד שש שנים ועד לשנה בה ימלאו לילד 17 שנים - 1 נקודת זיכוי.
  • בשנה בה ימלאו לילד 18 שנים - חצי נקודת זיכוי. שווי נקודת זיכוי בשנת 2014 בחודש: 218 שקלים, בחישוב שנתי: 2,616 שקלים.

אישה עובדת. צילום: שאטרסטוק

מיד עם חזרתך לעבודה חשוב לעדכן את מחלקת השכר/משאבי האנוש על הולדת בנך/בתך ובכך לקבל את נקודות הזיכוי המגיעות לך. נציין גם כי במידה וחזרת לעבוד רק בשנה הקלנדרית הבאה, למעסיק אין אפילו את היכולת לתת לך את נקודת הזיכוי. על מנת לקבל את נקודת הזיכוי תהיי חייבת בהגשת דוח למס הכנסה.

כמה הערות נוספות שחשוב לשים לב אליהן:

1. החל משנת המס 2012 (עקב וועדת טרכטנברג) גם גברים זכאים לנקודות זיכוי עבור ילדיהם עד גיל שלוש, חשוב לוודא שגם בן הזוג מקבל את נקודות הזיכוי כנדרש.

2. נקודות זיכוי בגין ילדים תקפות גם לבני זוג בני אותו המין.

3. החזר המס מיועד לשכירים בלבד, מאחר ועצמאים ואוכלוסיית החייבים בדיווח (בעלי הכנסות גבוהות, בעלי הכנסות משכירות וכו') חייבים בין כה וכה בהגשת דוח שנתי למס הכנסה.

4. החזר המס הוא עבור שש השנים האחרונות, כלומר ניתן להגיש דוחות להחזר מס עבור השנים 2008-2013, ב-1.1.2015 תיחסם שנת המס 2008 לצמיתות. כך שמומלץ לבדוק החזר מס לשנת 2008 לפני תום שנת 2014. וכן נציין שבתחילת 2015 תיפתח שנה חדשה בה ניתן לבדוק החזר מס עבור שנת 2014.

5. במידה ומגיע לך החזר, מס הכנסה משלם לא רק את הקרן (המס שנוכה ביתר) אלא גם בתוספת ריבית והצמדה. ככל שההחזר גבוה יותר וישן יותר, סכומי הריבית וההצמדה הופכים למשמעותיים יותר ובכך מגדילים באופן ניכר את ההחזר הצפוי.

6. מובן שזכאים להחזרי מס הם כאלה שנוכה מס משכרם. ככלל אצבע, בעלי שכר הנמוך מ-6,000 שקלים סביר להניח שלא יהיו זכאים להחזר מס וזאת מאחר שלא ניכו מהם מס מלכתחילה.

7. ישנן סיבות נוספות רבות להחזר מס שלא דנו בהם כאן: מצבים רפואיים, תרומות, ביטוחי חיים, הפקדות לגמל ופנסיה, מצב משפחתי, השכלה, מקום מגורים, שירות צבאי וכו'. יש כמובן לקחת גם זאת בחשבון.

*****

מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד אין לראות בו כחליף לייעוץ מקצועי.

רותם ליבנה הוא רואה חשבון בעל משרד ראיית חשבון המתמחה במיסוי יחידים וחברות וכן מנהל בחברת ארגון החזרי המס המתמחה בהחזרי מס לשכירים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך