5 טעויות של הורים בגמילת פעוטות מחיתולים

מתי כדאי להתחיל את תהליך הגמילה? ומהי הדרך הנכונה להגיב כשבורח להם? כך תסייעו לילדים לעבור את התהליך בהצלחה

03/11/2014
קרן יטיב קבלו עדכונים מקרן יטיב
  • RSS

גמילה מחיתולים. צילום: שאטרסטוק

גמילה מחיתולים יכולה להיות קלה, מהירה ומוצלחת, כשהיא נעשית בצורה הנכונה. אולם, הורים רבים עושים טעויות במהלך התהליך שמקשות על הילדים. הנה הטעויות הנפוצות:

 1. "נחכה עד פסח, אי אפשר לגמול בחורף"

נכון, קל יותר לגמול ילדים בעונה החמה. גם הרבה יותר קל לנהל את החלפות הבגדים במידה והילד פיספס, כי יש רק שכבה אחת ולהחליף מצעים בקיץ כי ברח פיפי במיטה, זה הרבה יותר קל ונוח מאשר לכבס את שמיכת הפוך. אולם, ילדים לא נגמלים לפי עונות השנה. הם נגמלים כשמגיעה שעתם להיגמל וזו תהיה טעות לדחות להם את הגמילה לאביב,כשהם מוכנים ורוצים להיגמל דווקא בחורף. אם הילד מביע רצון ונכונות - צאו לדרך יחד איתו.

2. "רק כשהילד בשל אפשר להתחיל גמילה" 

הורים רבים מחכים לבשלות הילד כדי להתחיל בגמילה. הם לא ממש בטוחים מה זה אומר "הילד בשל" אבל בתחושה שלהם הילד הוא זה שצריך להוביל את המהלך. זוהי טעות. נכון הוא שילד המגלה יכולות ורבליות, מוטוריות, קוגניטיביות ובעיקר רגשיות גבוהות הקשורות לגמילה (יודע להגיד כשהוא צריך, מפגין התעניינות בשירותים, מבין הוראות ויודע לקשר בין ההפרשות שלו לגופו) יגמל במהירות רבה יותר, אולם הובלת התהליך מוטלת על ההורה, כמו בכל מקרה של תהליך חינוכי. כפי שלא נצפה מהילד להיכנס לבד למיטה בערב כשבסלון מתרחשת חגיגה, אלא אנו אלו שנשכיב את הילד ונחזיר אותו למיטתו אם יקום, כך גם בגמילה - ההובלה היא בידי ההורים.

3. "הילד בן שנה ושלושה חודשים ואומר פיפי כשהוא עושה. הוא מוכן להיגמל"

לצורך גמילה יש חשיבות רבה לבשלות הרגשית, והיא הרבה יותר מאשר להגיד "פיפי" כשיש ו"רוצה תחתונים". מדובר על הבנה והחלטה שהוא מעדיף סיפוק של הסביבה המשמעותית על פני סיפוק מיידי שלו ומדובר על יכולת להימצא בתהליך של שינוי ומעבר, שכמו כל תהליך כזה מכיל בחובו גם סיכוי לכישלון ולא רק אופציה להצלחה. לכן חשוב לשים לב לבשלות הרגשית של הילד הצעיר.

 4.  "אם הילד נגמל ביום, הוא צריך להיגמל במקביל גם בלילה"

לא תמיד גמילת לילה הולכת במקביל לגמילת יום. אצל ילדים רבים יש פער גדול בין הגמילות.חשוב לדעת שגמילת לילה שונה מגמילת יום. בניגוד לפרידה המודעת מהחיתול ביום, גמילה מחיתולים בלילה היא תהליך טבעי של הבשלה פיזיולוגית של המערכת. הרטבת לילה היא שחרור בלתי רצוני של שתן בזמן שינה. היא נובעת מאי בשלות של מערכת הרפלקסים, המפקחת על השליטה בשלפוחית השתן.

 5. "לא נורא חמוד אם ברח לך. לא קרה כלום, אני אוהבת אותך בכל אופן". 

הורים רבים לא בטוחים איך להגיב לילד במקרה שעשה בתחתונים. רוב ההורים ינקטו בגישה סלחנית, מבינה ומקבלת. אני חושבת שזו טעות. אין לצעוק ולכעוס על הילד כמובן, אבל יש להעביר את חוסר שביעות הרצון שלנו ממה שקרה. הרי אם לא נורא שברח לו ואם לא קרה כלום, למה שהוא יתאמץ לעשות בשירותים? המסר ההורי צריך להיות ברור ומובן - לא עושים בתחתונים.

אני ממליצה לומר לילד - "חבל מאד שעשית פיפי בתחתונים. זה לא נעים לך ולא נעים לי. פיפי עושים בשירותים. אני סומכת עליך שבפעם הבאה תעשה בשירותים". כך מעבירים חוסר שביעות רצון מהמעשה, ויחד עם זאת מדגישים את האמונה בכוח וביכולת של הילד להצליח לעשות בשירותים. בנוסף, לא כדאי להשתמש במילים "ברח לך" כי הדבר מציג את הילד כקורבן חסר ישע של צרכים השולטים לו בגוף ואם הילד חסר ישע, הרי שהוא למעשה פסיבי בכל תהליך הגמילה. לא זה המסר שאנו רוצים להעביר לו, אלא מסר של העצמה ושל יכולת.

*****

קרן יטיב היא יועצת משפחתית בכירה, בעלים של מרכז הפיל הצבעוני- המרכז לטיפול במשפחה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה