למה ויתרתי על מזונות

זה לא שאני מיליונרית וזה לא שאני לא צריכה אותם. אני פשוט חושבת שהם לא מגיעים לי. יש לנו משמורת משותפת ואנחנו מתחלקים בהוצאות - אז למה הוא צריך לשלם לי? רק בגלל החוק המיושן?

29/10/2014
חן קרופניק קבלו עדכונים מחן
  • RSS

כשאני מספרת לאנשים שאני אמא לשני ילדים בן 5 ובת 4 הם מתפלאים, אני כזו צעירה ואיך הספקתי שני ילדים כל כך מהר ובזמן כה קצר. ואז אני מתחילה להטיל את הפצצות. ולמה אני קוראת להם פצצות? כי הן תמיד מפתיעות את מי שעומד מולי ואנשים לרוב לא יודעים איך להגיב. וזה חבל. כי כשאני מספרת להם שאני גרושה ואיך אנחנו בחרנו ועדיין בוחרים לעשות את זה, אני לא מספרת על משהו בלתי אפשרי. אבל במציאות של היום בה הפרסומות בטלוויזיה מראות נשים במדי חאקי מתכוננות לקרב על המזונות, אני כנראה חריגה בתחום. ושוב אוסיף- שחבל. כי אפשר גם אחרת.

ועכשיו אגיע לפצצות:

פצצה ראשונה - אני גרושה עם שני ילדים. כן , אני צעירה, כן הילדים שלי עוד קטנים, אבל אין לכם מה לרחם עליי. כמו ששמעתי לא מזמן בסטנדאפ - אף קשר נישואין מוצלח לא הסתיים בגירושין. אז תשמרו את הפרצופים העצובים שלכם למישהו שבאמת צריך את זה. לא שזה תענוג גדול להתגרש ולא שזו האופציה הטובה ביותר אבל לעיתים זוג מגיע למקום שאין לאן להתקדם ממנו. כל זוג והמקרה שלו, כל אחד והסיפור שלו אבל לעיתים גירושין הן האופציה היחידה, או הטובה ביותר. ולא זה לא קל, אבל זה גם לא סוף העולם. אני עוד צעירה.

פצצה שניה - הילדים שלנו במשמורת משותפת. מה לעשות, אני מהאימהות המטורפות האלה שבאמת חושבות שהאבא הוא הורה שווה ערך לכל דבר ומגיע לו להיות עם הילדים בדיוק כמו שלי מגיע. שהוא אבא שלהם בדיוק כמו שאני אמא שלהם ואין לי שום עדיפות על פניו. משום מה החוק חושב שכן ואוטומטית מעדיף את האמא אבל אני אישית חושבת שחוץ מללדת ולהניק - אבא הוא בדיוק כמו אמא. ולפעמים אפילו יותר. האבא של הילדים שלי הוא אבא נפלא. נהדר. כל דבר אחר חוץ ממשמורת משותפת לא היה אופציה בכלל. וגם מהימים הקבועים בחוק התעלמנו וקבענו לנו ולילדים חלוקה נוחה שמסתדרת לכולם וכשאחד לא יכול, השני הוא תמיד ברירת המחדל לפני שמזמינים את סבתא או בייביסיטר. ככה הילדים מרוויחים את שני ההורים וכמה שיותר.

10743807_10152410498397944_1594418068_nחן וילדיה, צילום: אורלי רוזנבלט

פצצה שלישית- ויתרתי על המזונות. כן קראתם נכון. ויתרתי על המזונות. וזה לא שאני מיליונרית וזה לא שאני לא צריכה אותם. אני פשוט חושבת שהם לא מגיעים לי. יש לנו משמורת משותפת, משמע הילדים חצי אצלי וחצי אצלו ואנחנו מתחלקים בהוצאות. הוצאות גדולות כמו גנים, רופאים וכדומה - אנחנו מתחלקים. דברים שאנחנו רוצים לקנות להם מעבר- כל אחד והשיקולים שלו. אז איזו סיבה יש לי לדרוש מזונות? סיבה אחת פשוטה. כי החוק מאפשר לי. כי החוק, המיושן והפרימיטיבי מחזיק בכח את האישה כהורה היחיד שמטפל בילדים ומאפשר לה לקבל מזונות גם אם המשמורת היא משותפת. למה אני לא צריכה לשלם לאבא שלהם? הוא נמצא איתם בדיוק אותה כמות זמן? מה ההבדל בינינו? הבדל אחד ויחיד. אני אמא והוא אבא. והחוק מעדיף אותי כהורה. אז ויתרתי. ואנחנו מסתדרים יופי.

פצצה רביעית - אנחנו הולכים למפגש קבוע של הנחיית הורים. אנחנו, כמו רוב הזוגות אני מאמינה, מאוד שונים זה מזו. כל עוד גרנו באותו בית זה פחות הורגש. אבל עכשיו כשהילדים חצי פה חצי שם ההבדל בגישות, ובהתנהלות היום יומית מאוד בולט ובעיקר מאוד משפיע על הילדים. והם הכי חשובים, הילדים. אז הם במעקב ואנחנו כל הזמן רואים ובודקים ומוודאים שהם מתמודדים כי זה לא קל בטח כשהם לא מבינים. ובגלל שחשוב לנו שיהיה להם טוב ושהם יעברו את המשבר בצורה הטובה ביותר- אנחנו נפגשים עם אשת מקצוע שתיתן לנו כלים לעשות את זה הכי טוב שאפשר. איך להתמודד, איך להקל עליהם, איך להתגבר על השוני בינינו ולהיות זהים, עד כמה שניתן, בחינוך ובדעות שלנו . אנחנו לא יורדים לפרטים כמו באיזו שעה להשכיב לישון או מה לתת לארוחת ערב אבל כן מבחינת איסורים, עונשים, שיחות ועוד. אנחנו מתואמים, מדברים, מתייעצים. אין כזה דבר שאני אחליט כי אני האמא ואין כזה דבר שהוא בתור האבא יודיע לי- הכל מתואים בינינו ואם לא מסכימים אז דנים בזה. כי טובת הילד היא הכי חשובה.

יש לי לא מעט חברות וחברים גרושים, ושמעתי סיפורים מכל הסוגים. וככל שאני שומעת יותר ורואה יותר אני שמה לב שאנשים מאבדים את העיקר בתהליך. והעיקר הוא הילדים. אין דבר חשוב יותר מהם. חבל שהחוק מאפשר לנשים למרר לגבר את החיים. אם אישה תחליט שהיא רוצה משמורת מלאה ושהאבא יראה את ילדיו פעמיים בשבוע וכל סוף שבוע שני- לרוב כך יהיה. אם היא תדרוש מזונות, גם במשמורת משותפת - כך יהיה. ולצערי רוב הנשים מנצלות את זה לרעה. משתמשות בזה כדי לנקום, כדי להרוויח עוד קצת על חשבונו. ובעיקר- שוכחות את טובת הילד. כי לילד יש גם אבא. אבא שמגיע לו להיות עם ילדיו, מגיעה לו האפשרות למשמורת מלאה, למזונות, לחלוקה שווה - בדיוק כמו שמגיע לאמא.

אני צופה בטלוויזיה בפרסומת של האישה הלוחמת על המזונות, והבטן מתהפכת. כי אני מכירה לא מעט אבות שמשלמים כפול מהמשכורת שלהם לנשים כאלה וגם בקושי רואים את הילדים שלהם. הילדים שלהם. לא רק של האמא. גם שלהם. למה אין פרסומת של אבא עני שלא יכול לשלם מזונות? כי החוק תקוע שנים אחורה בזמן שהנשים הן המין החלש והמסכן שצריך לתבוע את המזונות והגבר הוא החזק והקשוח שגם לא יכול לגדל את ילדיו ללא אישה וגם צריך לשלם על כך. יש לי רק מילה אחת לומר לכם על זה: תתקדמו.

אבות- אל תוותרו על הילדים שלכם. גם אם זו מלחמה קשה וארוכה, בסוף החוק יתגמש, מחשבה יוצרת מציאות ויותר ויותר אבות לא מוכנים לסידור של פעמיים בשבוע ומזונות בסכומים לא הגיוניים. ואימהות - אל תשתמשו בחוק על מנת לנקום. זה שכתוב שמגיע לכן לא אומר שאתן חייבות לקחת. אז תפסידו כסף (שבכל מקרה לא שלכן) ותרוויחו אבא פעיל בחיים של הילדים שלכן. הוא הורה בדיוק כמוכן. ואפשר קצת אחרת. עובדה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה