איילת שקד היא סכנה לדמוקרטיה!

לא רק שוהים בלתי חוקיים: חוק עוקף בג"צ של איילת שקד יפגע בכל אחד מאיתנו, ובמיוחד בכל אחת. אנחנו חייבות לעצור אותו לפני שיהיה מאוחר מדי

27/10/2014
ריקי כהן קבלו עדכונים מריקי
  • RSS

כל מה שאכתוב על החוק החדש של איילת שקד לא יהיה מבריק ועילאי כמו הציוץ של ליאור סלע, תסריטאי מצב האומה בטוויטר: "אל תבכה, ילד, אני יודע שאהבת את כלב השמירה של הדמוקרטיה, אבל הוא הרעיש ונשך, אז נאלצנו להרדים אותו. אל תבכה, נקנה לך דג".

ובכל זאת, התודעה עולה בלהבות נוכח המקום הקודר ומייאש אליו נקלענו בזכותה של השקד הכי רעיל לדמוקרטיה בימים אלו, ואחת הנשים המזיקות ביותר בשלטון מאז קום המדינה. הצעת החוק שאושרה על ידי ועדת השרים לחקיקה קובעת כי הכנסת תוכל לחוקק מחדש חוק אשר נפסל על ידי בג"צ בגלל שעמד בסתירה לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, ובלבד ש61 חברי כנסת תמכו בו והחוק החדש יהיה תקף לארבע שנים ויפקע אחריהן. המשמעות – הפיכת חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, החוק המהותי ביותר לזכויות הפרט בישראל, לריק מתוכן ונתון למרמס קבוע בידי חברי הכנסת, שאנחנו יודעים מה רובם חושבים על דמוקרטיה, זכויות אדם וכדומה.

גם אם ליבכם גס במסתננים ולא אכפת לכם שהם יהיו כלואים בחולות ללא משפט, כדאי לכם לדאוג בלי גבול מהחוק הזה, כפי שמסביר המשפטן אייל גרוס ב"הארץ", "אשראי פתוח לפגיעה בזכויות אדם",  כי הם לא יהיו היחידים שזכויותיהם יקופחו, וגם לא הערבים, שמדיניות האפרטהייד כלפיהם המציאה השבוע שיסעו באוטובוסים נפרדים מהמתנחלים. כמו בממ הידוע, כשנשתוק עליהם, אחר כך יבואו אלינו, ונשים צריכות להיות מוטרדות יותר. גם לה"טבים כמובן. עדר הצוהלים בטוקבקים לא יפנימו את זה כמובן עד שזכותם הבסיסית האנוכית ביותר תיפגע, נניח, לנסוע לעשות על האש בשבת, אבל לטייל בשבת, בתחבורה פרטית בלבד, איילת שקד דווקא אוהבת, כפי שהתברר לאחרונה.

גם המשפטן יובל יועז מסביר את השפעתו הרת האסון האפשרית של החוק, בבלוג שלו, "ידיעה משפטית", "אלא שיוזמי החוק רוצים לאפשר לכנסת לפגוע בזכויות האדם שבחוקי היסוד גם באופן לא מידתי; או בחוק שנחקק לתכלית שאינה ראויה; או בחוק שאיננו תואם את ערכיה היהודיים והדמוקרטיים של המדינה. הם רוצים כרטיס פתוח. הם רוצים לחוקק ככל העולה על נפשם, תוך התעלמות מוחלטת מחוקי היסוד. בשני העשורים שחלפו מאז חוקקו חוקי היסוד בדבר כבוד האדם וחירותו וחופש העיסוק, התבסס בכנסת המונח הלא-פורמלי הקרוי "מבחן בג"ץ". חברי כנסת, העוסקים בתהליכי החקיקה, דנים בינם לבין עצמם אם הצעת החוק המסוימת "תעבור מבחן בג"ץ" או לא. כעת אפשר יהיה לשכוח מהדיון המתיש. אפשר יהיה לחוקק כל חוק, בלתי חוקתי ככל שיהיה. כל שדרוש הוא שהחוק עצמו יצהיר על כך שהוא פוגע בזכויות האדם שבחוק היסוד, ושיעבור ברוב של 61 ח"כים."

shakedcar2710

שרת המשפטים ציפי לבני, שכבר הוכיחה שאין מה לצפות ממנה למרד אקטיביסטי בקואליציה במחיר כסאה כבר הגישה ערר. בסביבת רה"מ נתניהו הדליפו כי הוא צפוי להתנגד לחוק, כמה נוח לזרוק על שותפיך המטורללים את תפקיד מלאכי האופל של הממשלה, בעיקר כשברקע מקודמת החלטה שלו עצמו – לאשר בניית 100 יחידות דיור במזרח ירושלים שהולכת ולוהבת באש אינתיפאדה בימים אלו ממש. מסך עשן.

אם יעבור החוק של שקד, זו תהיה מדינת אחרת, קשה להבין את המשמעות של הסיסמה הזו בשלב הזה, כמו תמיד נצטרך לחכות למדורה הבאה כדי להבין את הרסנותו.

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה