רותם סלע היא לא הבעיה שלכם

הדוגמנית רותם סלע ובעלה אריאל רוטר הכניסו את בתם לגן מסובסד, ותגובות ההורים לא איחרו להגיע. שוב נטפלים לבעיה נקודתית ולא לבעיה העקרונית והמטרידה

27/10/2014
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS

"הורים זועמים: הבת של רותם סלע התקבלה לגן בפרוטקציה", זו כותרת הידיעה שהתנוססה בוואלה!. באותה ידיעה נכתב כי סלע רשמה את בתה הקטנה למעון מסובסד על ידי המדינה (ויצו), מה שעורר את זעמם של הורים אחרים באותו גן ילדים. ההורים טוענים כי סלע ובעלה מגיעים ממשפחת אלפיון עליון ובעצם תפסו מקום למשפחה שבאמת צריכה את הסבסוד שניתן מהמדינה.

רותם סלע. צילום מסך מתוך יוטיוב - התוכנית של רד ודביר

בעולם מושלם המדינה הייתה מסבסדת גני ילדים לכל האמהות החד הוריות ולמשפחות במצב סוציו-אקונומי נמוך. בנוסף, גם למשפחות צעירות עם הכנסה מעל לשכר מינימום לא פשוט להתמודד עם כל ההוצאות. לבני זוג ששניהם עובדים ולא מקבלים סיוע מההורים קשה לגמור את החודש, ולא בגלל המילקי, אלא מהסיבה הפשוטה שגנים פרטיים עולים 2,200-3,500 שקלים לחודש. בדרך-כלל אומרים תודה כשמוצאים גן טוב, גם אם הגננת לא עובדת בימי שישי, ערבי חג ומימונה, ועושה טובה שהיא אומרת בוקר טוב (סיפור אמיתי, הייתה לנו גם כזאת).

עכשיו את ההוצאה הזו תכפילו בשני ילדים מתחת לגיל שלוש ותעשו את החישוב. ולא, זו לא פריבילגיה, כי כששני ההורים עובדים אין שום אפשרות אחרת (אלא אם כן אתם רוצים לשלם למטפלת 5,000 שקלים). גם לצאת ממעגל העבודה למשך חמש שנים זה לא פתרון מוצלח, אפילו אם לטווח הקצר הוא חוסך כסף וכאב ראש, כי מי ירצה לקבל אותך למשרת מנהלת שיווק או מנהלת משאבי אנוש אחרי שבמשך חמש שנים צברת ניסיון עשיר בעיקר בלהחליף חיתולים ולעשות נטוורקינג עם הורי הגן במסיבת חנוכה? זה אמנם נשמע ציני ואלו השנים הכי חשובות של הקטנטנים היקרים לנו מכל אבל זהו שוק העבודה האכזרי וזו המדינה שאנחנו חיים בה.

הרשימה הסודית והמבוקשת

גני ויצו ונעמת נחשבים בחלק מהמקומות בארץ מאוד טובים. יש עליהם פיקוח, מה שלא קורה בגנים פרטיים, יש מספיק סייעות ובסך הכול מדובר בגנים איכותיים ומבוקשים. רשימת ההמתנה אליהם ארוכה והתשלום מתבצע בהתאם לתלושי השכר של ההורים. יש גם משפחות עם שכר ממוצע במשק ואף גבוה ממנו שמצליחות להכניס את הילד שלהם לשם. הן לא עושות את זה על חשבון אף אחד אלא מגישות בקשה ובגנים האלו יש פרמטרים שונים לקבלה, כולל המצב הכלכלי של המשפחה אבל לא רק.

בואו נחזור לרותם סלע. אני מכירה אותה דרך הפרסומים בתקשורת. להבנתי מדובר בבחורה אינטליגנטית עם שתי רגליים על הקרקע שרוצה להצליח בזכות עצמה ונראה שהיא עושה את זה לא רע בכלל. היא דוגמנית, שחקנית ובקרוב תהיה מנחת ה"כוכב הבא" בערוץ 2. היא גרה יחד עם בעלה אריאל רוטר ושתי בנותיהם בדירה ממוצעת בתל אביב. אמנם היא מגיעה ממשפחה אמידה והתחתנה עם בנם של משפחת רוטר (מבעלי חברת האופנה קסטרו) אבל הם מתעקשים לחיות את החיים הרגילים וזכותם המלאה להירשם לגן בדיוק כמו זוג הרופאים שרשמו את בתם לאותו הגן והזוג עורך הדין והמפיקה בטלוויזיה. ברור שאם יש פרוטקציה למישהו זה מעצבן ומקומם אבל אנחנו לא באמת יודעים איך ועדת הקבלה קיבלה את ההחלטה.

אף אחד לא צריך להיכנס לכיס של אנשים. ההחלטה צריכה להגיע מלמעלה, לתת קודם כל למשפחות חד הוריות ולמשפחות עם הכנסות נמוכות. רוב הסיכויים שאלו יכסו את המכסה אבל למקרה שלא, לאפשר לשאר המשפחות, בהתאם להכנסתם ובאופן מדורג מההכנסה הנמוכה והלאה. עד שלא יהיה סדר ברור, שקוף ומובן, תרדו מרותם סלע ותנו לה לחיות את חייה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה