בצלאל, נשים הן לא חור

תערוכת פתיחת השנה של המחלקה לאמנות בבצלאל עוסקת ביחסי חודר-נחדר, ובוחרת בדימוי וביטוי פוגעניים כדי להזמין אותנו אליה. האם ה"את לא מבינה באמנות" זה ה"אין לך חוש הומור" החדש?

26/10/2014
אנדריאה לולו קבלו עדכונים מאנדריאה
  • RSS

כך נראית הזמנה לתערוכת פתיחת השנה של המחלקה לאמנות ב"בצלאל":

hadipost2610

התערוכה עוסקת בדינמיקת חודר-נחדר, תפקידיהם בחברה ויחסי הכוחות ביניהם. והיא קוראת לנו לבוא לראותה דווקא בעזרת תמונה של דונאט, המסמל חור, יחד עם הכיתוב "כולל חדירה" על ההזמנה.

איך אני אמורה להרגיש כשמוסד מוכר ללימודי אמנות, משתמש בדימוי כזה?

לכל דימוי יש היסטוריה, קשר עם דימויים אחרים ומשמעות ביחס למציאות היומיומית. ובאמנות נהוג גם לשחק עם הדימויים, לנפץ אותם וליצור משמעויות חדשות. אבל האם המצאה מחדש של סמלים שמשמעותם מוטבעת עמוק בתודעה שלנו אפשרית כאשר היא נעשית בידיהם של אלה שהטביעו אותם שם מלכתחילה?

 המונח "כולל חדירה" זורק אותנו למספר אסוציאציות: סקס, פורנו, זנות ואונס. כך נעשה שימוש במושג שמצד אחד מתייחס לסקס ויחסים, אבל מצד שני שאול מטרמינולוגיה קרה ומנוכרת של חוקי עבירות מין חמורות ומודעות פרסום פורנוגרפיות של סרסורים וצרכני זנות. לו הייתה זאת תערוכה שנוצרה על ידי נשים בזנות למשל (אשר משפט כמו "כולל חדירה" נאמר כלפיהן), אז הייתה זו אמירה חתרנית איתה הן תובעות בחזרה את המושג הזה לעצמן. אבל אחרת, איזו תחושה הם מנסים להעביר כאן? מהי הביקורת אותה הם מנסים להביע,אם אפשר בכלל, בפוסטר בלבד, ועל חשבון מי הם עושים את זה?

כחברה, אנחנו לחלוטין נמצאות ונמצאים ביחסי חודר-נחדרת. אין שום יוצא מן הכלל, גם אם מיניותך יוצאת מן הכלל. אתה חודר ואת חור. זה כל מה שיש לדעת. ואם החיים ואמנות הם לא קווים מקבילים והם נפגשים כל הזמן, אז גם באמנות את חור. כולל חדירה, כולל הכל.

לכן, כשהטרמינולוגיה קבועה והסמלים אוניברסליים (חור - נחדר, פאלי - חודר) לא ניתן להשתמש בדימויים כנקיים מכל עבר. אי אפשר להתעלם מהקשרם ליחסי הכוח הבלתי פרופורציונליים שבחסותם נעשים פשעים נגד המין הנשי.

אז האם הסליזיות כאן מכוונת, וזאת בשביל ליצור משמעות חדשה למושגים ישנים? אם כן, זה בהחלט לא עובד. בוודאי לא בעולם שכל כולו סליז, והניסיון להתחכם ולהציג את זה בצורה אירונית פשוט לא מצליח.

 היבט נוסף הוא הצגה פומבית של נושאים כאלו. האם הפוגעני חייב להיות פומבי? הרי צריכה עשויה מבחירות. אנחנו בוחרים איזה ספר לקרוא, באיזה סרט לצפות ולאיזו תערוכה ללכת. אז כשאתם לא מאפשרים לי בחירה ובונים מסלול מכשולים נוטף ברעיונות העאלק חתרניים שלכם, כבר איבדתי את החשק להסתכל.

ושלא תבינו לא נכון: עיסוק בנושאים האלו זה דבר חשוב ולגיטימי. מעבר לכך שהם נושאים טובים לאמנות ויצירה, הם גם בוערים לנו במוח באופן טבעי. אבל יש בעייתיות עצומה כשלוקחים מונחים שנעשה בהם שימוש תכוף כלפינו, עלינו ונגדנו, מעמידים פנים שמשמעותם שונה, מנכסים אותם לעצמם והופכים אותם לפרסומת.

האם הם היו מרשים לעצמם לעשות דבר דומה עם מונחים גזעניים?

 אז בחייאת, אני מבינה את הכוונה המתחכמת שלכם,אל תדאגו. אבל אי אפשר לשנות טרמינולוגיה ישנה ומושרשת בעזרת פוסטר אחד גס בתוך עולם עמוס בפורנו,אונס ואלימות. זה נראה בדיוק כמו עוד חלק מפאזל הסליז העצום שאנחנו חיים בתוכו ולא הגיוני לצפות שנצליח לשלוף בדיוק את החתיכה הזו מתוך ים של זבל ולנתח אותה כעומדת בפני עצמה.

כי נשים הן ה"הפוך על הפוך" אליו אתם מתכוונים.  נשים חוות את זה יום יום על בשרן. ונשים הן מוצר צריכה בסיסי באמנות.

אז מצטערת לבשר, אבל אין אירוניה ואין חתרנות בשימוש באותם דימויי פורנו ואונס על ידי גברים,  בעולם מלא בפורנו ואונס שנעשה בעיקר על ידי גברים.

 * הביקורת איננה כלפי העבודות או האמנים והאמניות המשתתפים בתערוכה זו וגם איננה ביקורת אמנותית. הביקורת היא על הדימוי והמילים אשר נבחרו כדי לקדם אותה.

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה