דרושה סבתא

נשים מבוגרות נתקלות בקושי גדול למצוא עבודה, ומשפחות צעירות צריכות עזרה כדי להצליח לשלב בין הבית לקריירה. מיזם התעסוקה "סבתוש להשכרה" עושה את החיבור המתבקש

26/10/2014
גלית צוק קבלו עדכונים מגלית צוק
  • RSS

במהלך העשור האחרון החלטתי לפעול למען הקהילה ובעיקר למען קהילת בעלי ובעלות העסקים בארץ. ניהלתי קבוצות נטוורקינג בינלאומיות ושמתי דגש על עבודה בשיתופי פעולה ופיתוח רשת קשרים איכותית בין בעלי ובעלות העסקים הפונים לאותם קהלי יעד.

כבר בתחילת הדרך גיליתי שנעים וקל לי יותר לעבוד עם נשים. הן נראו לי הרבה יותר בשלות לעבודה בשיתוף פעולה, הרגשתי שרמת שהרצון לקדם יחד פרויקטים גברה על רמת האגו והעבודה עמן גרמה לי לעונג רב, יכולתי לחוש ולהרגיש את אותה תחושת סיפוק ורוגע כשישבתי על אותה אמבטיה הפוכה 30 שנים קודם לכן.

כיצד נולד הרעיון?

כמנהלת פורומי עסקים, הקמתי פורום שאיגד בין נשים שכירות, עצמאיות ומחפשות עבודה, כשהאג'נדה שעמדה מאחורי הרעיון היא נטוורקינג וחיבור בין שלושת המגזרים הללו: העצמאיות נעזרו בקשרים של השכירות על מנת ליצור קשרים עסקיים עם ארגונים וחברות, השכירות חוו את העולם העסקי ונחשפו לקודי התנהגות שונים מעט ממה שהן רגילות ומחפשות העבודה נעזרו בקשרים של השכירות והעצמאיות על מנת להתקבל למשרות לפני כולן.

ממפגש למפגש שמתי לב שהנשים הבוגרות ממשיכות להגיע למפגשים באופן רצוף, בעוד הנשים הצעירות נושרות מן המפגשים. עמדו בפניי שתי ברירות: האחת להילחם במציאות ולשווק את מפגשי פורום הנשים באפיקים הפונים לנשים צעירות, על מנת ליצור איזון בין הנשים הצעירות לנשים הבוגרות יותר והברירה השנייה הייתה להבין את הסיבה בגינה נוטשות הנשים הצעירות את המפגשים, בעוד הנשים הבוגרות ממשיכות להגיע ומזמינות גם את חברותיהן.

התקשרתי למאות המשתתפות במפגשי הפורום והמשפט ששמעתי שוב ושוב היה: "אני בת 50, 60, 65 , אני כבר 'זקנה', היום המעסיקים מעדיפים נערות צעירות על פניי...". למרות שהעובדות ידועות והן לא חידשו לי דבר, לא הצלחתי להבין איך מעסיקים רבים לא רואים את היתרונות בהעסקת נשים בוגרות - רגישות גבוהה, אהבה לזולת, נתינה עצומה, סובלנות וסבלנות, הסבתוש בעלות ידע שלא יסולא בפז, חכמות ואיכותיות.

בימים שלאחר מכן הייתי כל כך ממוקדת בניסיוני לסייע לנשים הללו, התחלתי להאזין לרחשי הסביבה ולקבל קצת השראה מן השטח והבנתי שישנן אמהות שמתקשות לתמרן עם הילדים, הקריירה, החוגים, מטלות הבית והבישולים, אחת האמהות אמרה לחברתה שלו הייתה לה בקשה אחת היא הייתה מבקשת "זוג ידיים נוספות" כדי שהיא תוכל לקפל כביסה בזמן שהיא מבשלת. היא לא ביקשה כסף, גם לא בריאות, היא ביקשה סבתוש.

סבתא. צילום: שאטרסטוק

קהילות סגורות

תחילת דרכו של המיזם סבתוש להשכרה הייתה בהחלטה שקיבלתי לקשר ולחבר בין סבתוש ובין משפחות. בתחילה חשבתי לגבות על כל חיבור מוצלח 120 שקלים שהחזיק מעמד מעל חודש. בשיחת הטלפון הראשונה שקיבלתי מאחת הסבתות הבנתי שמצבן של חלק מהסבתות גרוע יותר משחשבתי. בו ברגע הייתה לי "הארה". הבנתי שנפלה בחלקי זכות גדולה לעזור לנשים, שנית, לא היה לי מודל עסקי.

בהתחלה קישרתי בין הנשים ובין המשפחות באזור הצפון, אך עד מהרה קיבלתי פניות מכל הארץ, כל אישה הפנתה את גיסתה, אחותה, האחיינית שמחפשת מטפלת והשכנה ממול שחיפשה פרנסה. נראה כי הדרך היחידה להמשיך ולנהל את המיזם הייתה על-ידי בניית פורטל ייחודי שמקשר בין הצדדים. זמן מה לאחר שהסבתות בפורטל מצאו פרנסה אצל משפחות, קיבלתי פניות מנשים שביקשו להשתלב גם במשרות אצל מעסיקים ולא רק אצל משפחות. בשלב זה יצרתי מערך שיתופי פעולה גדול עם לשכות תעסוקה, בעלי עסקים וחברות כוח אדם, על מנת שיפרסמו חינם מודעות דרושים בפורטל.

בהקמת הפורטל "סבתוש להשכרה" הושם דגש על מנוע חברתי שמטרתו להחזיר נשים בנות 50+ למעגל העבודה בעיר מגוריהם או בקרבתה, אצל מעסיקים ואצל משפחות. האג'נדה הייתה ליצור מנוע רישום 100% חברתי ולכן לא נגבים דמי מנוי/עמלות/דמי תיווך או דמי רישום בפורטל מאף אחד מהצדדים, כך שמלוא הסכום מועבר ישירות ובמלואו מהמעסיק או מהמשפחה לסבתוש.

כיום, לאחר כמעט שנה שהמיזם פועל, מתפתח המיזם כקהילות סגורות עבור כל עיר. בין הערים שהצטרפו למיזם: ראשון לציון, הוד השרון, ירושלים, כפר סבא והרצליה. בימים הקרובים, מוקמים דוכנים שישמשו כירידי תעסוקה ברשת קניוני עופר. אל הדוכן יגיעו מעסיקים, סבים, סבתות ומשפחות, במטרה למצוא ולהציע פתרונות תעסוקה לתושבי ותושבות העיר ובמטרה לערוך נטוורקינג אפקטיבי ולמצוא זה את זו ביריד.

*****

גלית צוק היא יוזמת "סבתוש להשכרה".
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך