על הנקה, בחירה ודנה ספקטור

דנה ספקטור הציתה שוב את אש ההנקה בטור שלה ב"ידיעות אחרונות" נגד יועצות ההנקה, אבל היא שוכחת שיש נשים שבחרו להניק, וחושבות ומרגישות אחרת

20/10/2014
נורית אסייג קבלו עדכונים מנורית
  • RSS

זה כבר הפך למסורת - פעם בכמה חודשים מתעורר דיון סוער על הנקה – בעד או נגד. בין אם זה ילד בן חמש שיונק מאמו בעמידה כשהיא בשמלת קוקטייל אדומה (כידוע ככה יונקים בגיל 5), ובין אם זה מחקר חדש המראה על מתאם סטטיסטי בין הנקה לאיי.קיו – הוויכוח שוב יתסיס ואותם טיעונים יעלו שוב ושוב, וכל צד יטיל דופי בבחירתו של הצד השני. הפעם הציתה את הדיון כאש בשדה חלב דנה ספקטור בטורה האישי שפורסם ב"ידיעות אחרונות" בסוף השבוע האחרון, עם הכותרת המתבקשת "השד והבקבוק" (והאש הזו היא כנראה הסיבה שדווקא טור זה קיבל מקום אונליין ולא נשאר על הנייר). בדרך כלל הפרובוקציות  של ספקטור משעשעות אותי, וחדות לשונה, כנותה והדווקאיות שלה מהנות אותי, אך הפעם נפלה גם היא לבור הקלישאות, גם אם עשתה זאת ביצירתיות ובלשון מושחזת.

breastcar2010

אז הנה תקציר הוויכוח הישן נושן למען ההריוניות וההריוניות לעתיד:

1. המיניקות אוהבות לנפנף במחקרים שמראים שהנקה זה בריא (הנקתי את שני ילדי יותר משנה כל אחד, והיו חולים. כן, גם דלקות אוזניים. אז סטטיסטית זה יותר בריא, אבל אתם יודעים - לא מדובר פה במאה אחוז הצלחה).

2. הלא מיניקות אוהבת לנפנף בכך שהנקה משעבדת (בילדה הראשונה הייתי בחופשת לידה מהסרטים. יצאתי מהבית ויכולתי להסתובב כל היום בכיף, בלי להשתעבד לבקבוקים ומים רתוחים וסטריליזציה ואבקות. בילד השני כבר לא היתה לי כזאת חירות - הייתי צריכה לאסוף את הגדולה הלא יונקת מבית הספר. מה לעשות, הורות זה משעבד, ולהבדיל מהנקה אין לזה דדליין).

3. אני לא מוכנה להתייחס לעניין הזה של הציצי הנופל. ציצי נופל, עור מתקמט, קטע כזה של זמן וגיל (סיון תמיר משגב קראה לזה גרביטציה וגנטיקה בפוסט שהיא העלתה).

dana-fi

כמו בכל דיון אחר, לאו דווקא אמהי - אם את עסוקה בלשכנע כמה הצד השני טועה כנראה שאת רוצה לקבל אישור לבחירה שלך (אוקיי, הבנתי אותך דנה ספקטור, את לא מקנאה. אבל עדיין את רוצה להראות שאת צודקת יותר).

אז שכל אחת תבחר מה שמתאים לה. לכל בחירה יש את המחיר שלה והיתרונות שלה. אל תצטדקי ואל תנסי להראות כמה הבחירה שלך יותר טובה באופן עקרוני מהאפשרות האחרת (או כמה האפשרות השנייה גרועה יותר). אל תניקי אם זה גורם לך סבל (אם כואב פיזית - יש פתרונות, אם מבאס לך ת'חיים - עזבי), אבל אל תשכחי שיש נשים שנהנות להניק. תניקי אם את מאמינה בהנקה או נהנית ממנה, אבל אל תשכחי שיש כאלה שחושבות ומרגישות אחרת.

 מניסיוני הדל - המיניקות הן לא אמהות טובות יותר, הלא מיניקות הן לא אמהות חופשיות יותר.

 ולמה אני הנקתי? בילדה הראשונה ניסיתי כי המחשבה על בקבוקים וסטריליזציות ביאסה אותי. ואז התמכרתי לאוקסיטוצין.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך