47 פסיכולוגים שיכולים ללכת לעזאזל

הפסיכולוגים והמומחים שיוצאים נגד הרשעת בהמ"ש העליון את בני שמואל באונס בתו, הם חרפה למקצועיות ולמוסר. בניגוד למה שכתבו בגילוי הדעת, האב האנס לא הורשע על סמך חלום בלבד - אבל העיקר ששוב אפשר להאשים את הקרבן

13/10/2014
עמוס נוי קבלו עדכונים מעמוס
  • RSS

קראתי הבוקר את עיתון הארץ. ואני רוצה לאחל ל 47 ״פסיכולוגים בכירים ואנשי מקצוע אחרים״ שחתמו על גילוי דעת שיוצא נגד פסק הדין שהרשיע את בני שמואל באונס בתו,:הלואי שתלכו לעזאזל. כולכם. להתערב על ידי הצהרה פומבית בהליך שיפוטי (וטיפולי) בלי לדבר עם קורבן האונס ועם מטפליו, וללא היכרות מינימלית עם העובדות בתיק הוא בעיני פשע פלילי ואתי.

כן, בוודאי, זכותכם להשתמש במקרה קונקרטי כדי לפתח דיון תאורטי בזכרון מודחק, או בשאלה החשובה - טיפולית ומשפטית - של הקשר בין התנהגות פוסט-טראומטית גלויה וקיצונית ובין הטראומה המודחקת שאולי גרמה לה, הדרכים לחשיפתה ולהחלמה ממנה, ודרכי האכיפה והענישה של הגורם המשוער של העוול (המעָוול). הנושא עקרוני והדיון חיוני, ואם הייתם נזעקים לנסח מסמך עמדה מקצועי כללי, שישקף את גישתכם (השנויה במחלוקת, כידוע), זה היה לגיטימי, ואפילו מתבקש.

צילום מסך מאקוצילום מסך, מתוך אתר מאקו

אז זהו, שזה בדיוק מה שלא עשיתם. דחפתם בפומבי את אפכם הארוך למקרה מסוים מאוד, שבו ניתן פסק דין חד משמעי, ושהערעורים עליו נדחו פה אחד בשתי ערכאות ערעור. נדמה לי שקוראים וקוראות בעלי שכל ישר (ואפילו פסיכולוגים וקלינאים מככובדים ומעוטרים, במחשבה שנייה), שיטרחו לעיין בתמצית פסק הדין בבית המשפט המחוזי, או בנוסח המלא של פסק הדין בבית המשפט העליון, המצטט ומגבה אותו,  לא יטילו ספק כלל באשמת אב-אנס מתועב למדי – מול עדות המתלוננת, יומניה והתנהגותה הפוסט-טראומטית בגיל צעיר, מגובה על ידי אחיותיה, אמה, דודותיה, עוזרות בית, ומאוששת על ידי התנהגות הנאשם במקרים אחרים, נאשם שכל השופטים בחרו להטיל ספק באמינותו מול סתירות ושקרים מוכחים בדבריו.

אבל ההצהרה הזו היא הרבה יותר מרשלנות שלומיאלית בבדיקת העובדות (והירתמות שלא מדעת למסע ערעור נוסף של הנאשם בהרכב מורחב של שופטים) - כזו שעבורה הייתם מעניקים לכל אחד מתלמידיכם ותלמידותיכם ציון נכשל, ובצדק. אתם לא בשיעור חברה וגם לא בדיון תאורטי בכנס מדעי מהסוג החביב עליכם. אתם פסיכולוגים (אם כי בודדים ביניכם הם מומחים/ות לפוסט טראומה ולתקיפה מינית). אתם אמורים לדעת שהצהרה פומבית כזו היא פגיעה חמורה נוספת בקורבן. אתם אמורים לדעת, שהצהרתכם היא חוסר מקצועיות פושעת. אז תלכו לעזאזל. פשוט מאוד.

***

ד"ר עמוס נוי מלמד פולקלור ותרבות עממית במכללת אחווה ובאוניברסיטת בן-גוריון
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה