סעו לברלין רק תניחו לי

סערת המילקי האחרונה עוררה שוב את כל המפנטזים על ברלין הזולה והמגניבה - אבל למה כשאנשים מתכננים לנסוע לגרמניה הם מתנהגים דווקא כמו פולנים נעלבים? די לאיומים - סעו כבר!

07/10/2014
איל לינור קבלו עדכונים מאיל
  • RSS

די. ניפחתם לי את השכל עם הברלין שלכם.

אתם אוהבים את ברלין ? אוהבים גרמנים ? יקר לכם פה ? סבבה. ביי. רק תניחו לי בבקשה.קשה פה ? רע פה ? ימני מדי לכם ? קומו וסעו. לא צריך אפילו חיבוק של פרידה. זאת עדין מדינה חופשית, אין צורך לקבל אשרה מיוחדת או רישיון לייצא כסף לחו"ל. אין פיקוח במשטרת הגבולות. כול מה שצריך זה כרטיס ועוד קצת כסף לחודשיים הראשונים. בהצלחה.

אתם חושבים שיש בכם משהו מיוחד ? שהמצאתם משהו ? ממש לא. אין לי כוח להסביר לכם את מה שתמיד היה חלק בלתי נפרד מההיסטוריה האנושית. תופעת ההגירה. וההגירה לברלין גם היא לא תופעה ישראלית. ברלין הפכה מאד פופולארית להרבה צעירים מהרבה מדינות שמחפשים זירה אירופאית אפנתית, מחירים זולים ויכולת להתכלב עם סטייל. מעיין הנווה צדק, הוויליאמסבורג, או הסוהו של אירופה. ככה זה תמיד היה,  בכול עשור יש את האזור החם התורן שתופס את המשבצת הזאת לכמה שנים. וכול מי שמרגיש קצת אלטרנטיבי, קצת מורד או קצת היפסטר קם ונוסע.

bercar710

העניין הוא שמה שקורה אחר כך זה שיזמי הנדל"ן מזהים את הטרנד האופנתי ומיד מעלים את מחיר הנדל"ן לרמה שאלו שהפכו את האזור לכה אפנתי פשוט לא מסוגלים לעמוד בה. זאת הכלכלה, סתומים. ממש ברגע זה, יש כמה ישראלים חכמים, ואני מכיר היטב חלק מהם, שמשקיעים את מיטב כספם באופנתיות שאתם יצרתם. תהנו מהמחירים הזולים  כול עוד הם שם, כי בעוד שנתיים ברלין תהיה יקרה מדי עבורכם.

אין לי כוח אליכם כבר. סעו. סעו לברלין. הבעיה היא שאתם לא רוצים לנסוע כמו גרמנים  - אתם נוסעים כמו פולנים. הנסיעה שלכם הופכת להיות דרמה קורעת לב, עם אפקט ה"תחזיקו אותי". כולם אשמים בנסיעה שלכם חוץ מכם – מחירי הדיור, מחירי הקוטג', הלהקות המגניבות שכבר לא מגיעות וטילים מעזה כל שנתיים. אתם לא מסוגלים פשוט לקום ולנסוע, כי מה הכיף לעשות את זה בלי להשאיר קצת טינופת מאחורה. ואין לי גם כוח להיכנס לכול הטיעונים של הנאצים. יש נאצים בכול מקום. יש מקומות בעולם ששונאים יהודים יותר ויש מקומות שפחות. לא אכפת לי יותר מדי מהנאצים. אני לא חושב שהגרמנים הם נאצים. יש גזענות בכול מקום, גם אצלנו. אני פשוט מעדיף את זאת שפה על פני זאת שבמקום אחר.

ואין לי כוח להיכנס לקלישאות החבוטות. ואין לי כוח לקשר אותן לזה שאתם מחפשים מקום אחר להניח בו את הראש היהודי שלכם. האם המדינה שלנו מושלמת ? לא. האם יקר פה ? כן. האם מנומסים ברחוב ? לא. האם יש מלחמות ? כן. הבנו. זה לא חדש. זה תמיד היה וזה הדיל של לחיות פה. זה תמיד היה הדיל בערך מאז העלייה השנייה. לא קל פה, אף פעם לא היה. מי שבוחר להיות פה, בוחר זאת מהסיבות שלו, חלקן אידאולוגיות, חלקן קשורות להרגל, חלקן לשפה וחלקן לתחושה חזקה של בית. אני לא נכנס לתחתונים של כל אחד שחי פה או הולך מפה. תארזו כמה זוגות לדרך.(אבל לא יותר מדי כי התחתונים נורא זולים בגרמניה(.

כשטיילתי בעולם בזמנו, פגשתי המון אנשים שלא אוהבים את המדינה שלהם וזה טבעי. פגשתי אמריקאים ששונאים את אמריקה. צרפתים ששונאים את צרפת. איטלקים ששונאים את איטליה וכן, גם גרמנים ששונאים את גרמניה. ולכן הם לוקחים את התרמיל ואת סט הכישורים והיכולות שלהם ומוצאים אקלים חם או קר יותר, אנשים נחמדים יותר או נדחפים פחות ורמת חיים טובה או רעה יותר. רק שאף אחד מהם לא הופך את ההעדפה האישית שלו לאידאולוגיה. הוא פשוט קם ונוסע. הוא לא חופר. ואתם חפרתם מנהרה מכאן ועד צ'ק פויינט צ'ארלי.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה