מה קורה לעור הפנים לאחר דיאטה חריפה?

אם נדמה לכן שעור הפנים נראה נפול ורפוי לאחר הרזיה משמעותית – אתן צודקות לגמרי. למה זה קורה ואיך אפשר למנוע את זה?

02/10/2014
קרן אוחיון קבלו עדכונים מקרן
  • RSS

יש לך עודף משקל ואת מתכננת לרדת 10 קילו בחודש הקרוב? לפני חתונה או אירוע חשוב ורוצה לרדת במהירות שיא משקל רב כדי להגיע לאירוע חטובה במיוחד? רגע לפני שאת פוצחת בדיאטת כסאח, עצרי ותחשבי על זה שוב. ירידה משמעותית במשקל, בזמן קצר, היא לא פחות מטראומה לגוף והחלק הראשון בגוף אשר משלם את המחיר הוא עור הפנים. ד"ר מוניקה אלמן מסבירה: "העור הוא רקמה מאוד גדולה, למעשה הגדולה ביותר בגוף והיא מאוד רגישה לשינויים של משקל. לא רק בירידה משמעותית של 20-30 קילוגרם, אלא גם בירידה של 4-5 קילוגרם. השינויים ייראו היטב על העור בעיקר אם הירידה היא דרסטית: ירידה מהירה במשקל, כתוצאה מדיאטה או חלילה מפאת מחלה, תיצור מראה כחוש ונפול של העור".

sec

ד"ר אלמן מסבירה שגם צעירים שיירדו במשקל במהירות רבה יחוו נפילה של העור, אך ככל שהגיל גבוה מ- 40 ההבדלים ניכרים יותר על עור הפנים: "גם אנשים צעירים שהעור שלהם מוצק ויירדו בתוך שבוע 4 קילו ירגישו את השינוי בפנים. אבל כשאישה בת 30 יורדת 10 קילו בזמן קצר היא תחווה נפילה וריפיון משמעותיים פחות מאשר אישה בת 60 שיורדת את אותה כמות משקל באותו פרק זמן".

אלה וגם אלה – נשים צעירות ומבוגרות כאחת, יסבלו מאיבוד נפח בפנים אם הירידה היא פתאומית, למשל כתוצאה מטראומה או מתח מוגבר. "איבוד הנפח בפנים הוא נושא מאוד רגיש ונובע גם משינויים הורמונאליים כמו הריון. אם האישה העלתה בהריון משקל סביר, נניח 12-13 קילוגרם, הירידה במשקל לאחר הלידה, איבוד הנוזלים וכדומה, לא יורגשו על פניה בצורה משמעותית. אבל אם היא עלתה בהריון 20-30 קילו ובתקופה קצרה תוריד את המשקל עור הפנים יסבול מנפילה וריפיון".

מה קורה לעור כתוצאה מירידה משמעותית במשקל?

ד"ר אלמן: "עור הפנים הופך רפוי, השקעים מסביב לעיניים גדולים, הקמטים מזווית האף עד הסנטר הופכים להיות יותר עמוקים והצוואר שכוח הגרביטציה פעיל בו במיוחד ביחס ליתר חלקי הפנים מידלדל".

ד"ר אלמן מציינת שגם ללא דיאטה, נשים חוות שינוי נורמלי מגיל 38-39 עד 50 וחוות נפילה של הפנים ובעיקר קמטוטים ראשונים בין הגבות ומסביב לעיניים וכן בצוואר. "קמט הוא נפילה של שריר", מסבירה ד"ר אלמן. "קמטים נוצרים כשאנחנו צוחקים ומדברים לאורך שנים ולכן גם אישה בת 40-45 ששומרת על משקל תקין ויציב לאורך שנים תחווה נפילה של הפנים וצמצום נפחים בפנים, זהו תהליך טבעי. ירידה דרסטית במשקל רק תחמיר את המצב".

יש נשים שיסבלו מהתופעה יותר מאחרות?

ד"ר אלמן: "בנוסף לגובה הירידה במשקל, יש לקחת בחשבון גם נתונים כמו גנטיקה וסוג העור.  מי שמראש יש לה בעור פחות נפח תחווה נפילה גדולה יותר של העור. בנוסף, כל אישה תחווה את הנפילה והריפיון של העור בהתאם למבנה הפנים שלה. למשל, אם יש לך מבנה הפנים הוא משולש וירדת 7 קילו את תראי את רוב הנפילה בצוואר ואילו אם יש לך מבנה פנים מרובע ותרדי את אותו משקל – תרגישי את איבוד הנפח בעיקר מסביב לעיניים ובזוויות הפה".

איך אפשר למנוע את זה?

ד"ר אלמן: "ניקח לדוגמה אישה שרוצה לרדת עודף משקל של 10 ק"ג. כדי למנוע צניחה וריפיון של העור, היא צריכה לבחור בדיאטה שתיתן לה ירידה מתונה במשקל, 2 עד 2 וחצי קילוגרם בחודש לכל היותר. יש לשלב במהלך הדיאטה פעילות ספורטיבית מתונה ולתמוך בעור הפנים מבחינה אסתטית: למרוח סרום בוקר וערב, לבחור בקרם לחות איכותי ומקדם הגנה מפני השמש ולהשתמש בחומרים שעוזרים לבנייה של הקולגן, המרכיב בעור שאחראי על הגמישות והחיונית של העור".

צילום: שאטרסטוק
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה