אמא מאושרת ולא מושלמת

איך זה שהאמא הכי מעוררת הזדהות היא נועה ירון דיין החרדית, אם ל-7 ילדים? ולמי אכפת מה ביבי נתניהו חושב על שילוב בין אמהות וקריירה? ליאת עיני צפתה בפרק הבכורה של "שש אמהות"

30/09/2014
ליאת עיני קבלו עדכונים מליאת
  • RSS

"המפתח להורות טובה הוא זוגיות טובה", אומרת נועה ירון-דיין בפרק הראשון של "6 אמהות", וזו בדיוק השורה התחתונה של הסדרה התיעודית החדשה שעוקבת אחר חייהן של שש אמהות מוכרות שהחליטו שום מה להכניס את הצופים לביתן.

המשתתפות, כצפוי, מייצגות תפיסות שונות בשאלת השאלות – איך משלבים בין משפחה לקריירה? ג'ני צ'רוואני, אמא לילדה בת שנה, דוגמנית ומעצבת פנים שנשואה לאיש העסקים רוני מאנה שמגדיר את עצמו כלא פחות ממותג. משתתפת נוספת היא ח"כ גילה גמליאל, אמא לשתי בנות קטנות שמאמינה בהורות שוויונית ובעיקר דוגלת בזמן איכות ולא כמות ומתגאה בכך ש"צריך לדעת עם מי להתחתן". משתתפות נוספות הן השחקנית עירית בנדק, הזמרת אישתאר, והעיתונאית נטשה מוזגוביה.

"רשת" החליטו ללכת על הימור עם מינימום סיכונים - אמהות, זוגיות, משפחה. כולם יזדהו, כולם יתרגשו וכולם ישפטו איזו אמא גרועה יותר, מי משקיענית יותר ובעיקר מי אנחנו בין כל האמהות. כי בדיוק כמו שכל אחת מאיתנו בחרה את זו שהיא הכי דומה לה ב"סקס והעיר הגדולה" כשהיינו רווקות ומגניבות, עכשיו אנחנו מחפשות את הדמות שהכי קרובה לנו בערכים, בהחלטות ובמחשבות.

noa2

למרבה ההפתעה אני התחברתי דווקא לאישה שהכי רחוקה ממני בחייה – נועה ירון דיין, חוזרת בתשובה, אמא לשבעה (!!!) ילדים, גרה בשכונה חרדית בבית שמש שנראית מרוצה בחלקה. הקטע הכי אותנטי בפרק הוא כשנועה ובעלה, יובל דיין, יושבים בחצר ואומרים שהם חייבים למצוא קצת זמן לעצמם ושאי אפשר שכל שיחות החולין שלהם יסתכמו בסמסים של - תביא, תלך, תעשה. "אולי נמצא לנו תחביב?" היא מציעה. "אולי נתחיל להתאמן יחד לטריאתלון ונקום כל בוקר ב-6:00?" והם צוחקים ומרוצים, כי זו בעצם זוגיות בריאה – לצחוק יחד, לדבר על הקשיים, להתמודד עם הצרות ולהבין שגם כשלא הכול בצבע כחול שנשקף מהחלון בסי אנד סאן, החברות והשותפות היא זו שבונה או הורסת משפחה.

השאלה היא מהי שותפות והאם אפשר למדוד דבר כזה? גילה גמליאל מספרת שהמליאה בכנסת מתחילה רק ב-16:00, ההצבעות מתחילות ב-18:00 וההצבעות על החקיקה מסתיימות בשעות הקטנות של הלילה. שוויון רציתן? יופי, תסתדרו. הכנסת, המקום שאמור לדאוג לחקיקה מסודרת כדי שלנשים יהיה שוויון הזדמנויות, פוגע בהן הכי חזק שרק אפשר. כי כמה נשים יסכימו לסיים ישיבות כל ערב, הרבה אחרי שהילדים שלהן נרדמים? אבל גילה גמליאל מרגישה טוב עם עצמה, במיוחד אחרי שהיא הולכת לבוס הגדול, נתניהו בכבודו ובעצמו, שאומר לה שלדעתו הורות וקריירה לא מתנגשות. באמת נתניהו? כמה פעמיים נדרשת להחליט בסוגיה אם ללכת למסיבת חנוכה בבית ספר או להישאר בישיבה חשובה בעבודה? מתי החלטת להישאר בבית כי הילד קדח מחום והודעת שאתה לא מגיע לעבודה? עם כל הכבוד ליכולת הדיבור שלך, יש נושאים שעדיף שפשוט לא תגיב אליהם.

noa3

 במעבר חד המצלמה מתמקדת בביתם של הזוג שמייצג את הקלישאה במיטבה – איש העסקים והדוגמנית. ג'ני אומרת מבלי למצמץ "הוא המפרנס ואני עושה את כל השאר. אני מנסה ללמד ולשתף אותו בהורות מבלי שהוא ירגיש שהילדה מעמסה". ומאנה, שנמצא בפרק ב' בחייו, מתעניין בעיקר בעסקיו ואומר לאשתו - "תקחי מטפלת, אני אשלם. אף פעם לא החלפתי טיטול ואני גם לא מתכוון להתחיל. התפקיד שלי הוא לדאוג שיהיה לילדה כסף כדי ללמוד". כן, ממש מתבקש לשאול את השאלה למה היא נשארת איתו? ממש גם מתבקש לנסות להבין האם חובב, בעלה של גילה גמליאל, מרוצה להיות בקבוצת הווצ-אפ "שמח בגינת ארביב" אבל כנראה שכל אחד בוחר את מה שמתאים לו או שהוא חושב שמתאים לו.

noa4

 בתקופה שעבדתי מהבית וחיכיתי כל צהריים לבנות שלי עם ארוחה חמה, שפטתי וזלזלתי באמהות שעושות קריירה ו"מזניחות" את הדבר הכי חשוב בחיים. אחר כך, כשהתחלתי לעבוד משרה מלאה ורצתי אחרי הזנב של עצמי, הבית לא התפרק, ואפילו היה נראה שכולם מרוצים גם בלי שניצל חם. ואז הסתכלתי על האמהות שנמצאות בבית וגם עליהן היה לי מה להגיד. לכן, לכבוד השנה החדשה אני לא שופטת אף אחת. כולן עושות את המיטב שלהן, בדרך שלהן, עם אמונה שהן בחרו בדרך מסויימת שהכי מתאימה למשפחה שלהן.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה