הם קודם כל בני אדם

ההחלטה לסגור את מתקן "חולות" ולהגביל כליאת מסתננים היא דרמטית - הנה מבט מעמיק בפרטים של פסק הדין בו בג"צ מגדיר מחדש ובאופן ברור את ערכי זכויות האדם, כבוד האדם, ומשפט הוגן

23/09/2014
ענת סרגוסטי קבלו עדכונים מענת
  • RSS

מסתננים? מבקשי עבודה? פליטים? מבקשי מקלט? אפריקנים? אריתראים? סודנים? מסתבר שהם קודם כל בני אדם.

פסיקת בג"ץ לגבי "חוק המסתננים" היא דרמטית. פסק הדין, שהתקבל ברוב קולות (שבעה שופטים נגד שניים), מגדיר מחדש ובאופן ברור את ערכי זכויות האדם, כבוד האדם, ומשפט הוגן.

ויכול להיות שהבשורה המשמעותית של פסק הדין נעוצה בהבנה עמוקה של מהות הדמוקרטיה. ומהותה אינה שלטון הרוב, אלא שמירה על זכויות המיעוט. נכון שהאפריקנים אינם אזרחי המדינה, אבל אולי דווקא ולכן הם זכאים להגנה יותר מכל אחד אחר, משום שהם חסרי זכויות לחלוטין ולכן זקוקים להגנה.

פסק הדין הארוך הוא מסמך מרתק שמספר את סיפורם של האפריקנים בישראל, במבט מקומי ובמבט משווה, והוא עבודת תחקיר מקיפה וחשובה עם נתונים ופרשנות משפטית ואף ציבורית. הוא מספק את הנתונים הרלוונטיים – כמה אנשים יש בישראל (סביב 48,000), כמה מהם מאריתריאה (73%), מדינה שבה יש הפרה שיטתית של זכויות אדם, מעצרים שרירותיים, מאסר ללא משפט ועוד, ומסודן (19%), שגם בה המצב קשה מנשוא.

holotcar239

פסק הדין נדרש להגדרה של האנשים האלה וטוען: "השימוש במונח מסתנן נועד במקור לתיאור מי שנכנסו לישראל לשם ביצוע פעולות איבה ופשעים". אבל זה כמובן לא המצב במקרה הזה.

פסק הדין נדרש לשאלת המידתיות: עד כמה כליאת אנשים ללא משפט לתקופה ארוכה היא מידתית לשם השגת המטרה. המטרה, כפי שהמדינה הגדירה אותה היא הרתעת סודנים ואריתראים נוספים מלבוא לישראל, ואף לשמש מנגנון נסתר שימאיס על מי שכבר נמצאים בישראל את החיים כאן עד שיסכימו לעזוב "מרצון".

ומה קורה בעולם? בעולם, ובעיקר באירופה, יש מגמה של הכרה בבקשות המקלט של יוצאי אריתריאה וסודן. ב – 2012 הוכרו 81.9 אחוזים מהאריתראים כפליטים, ו -68.2 אחוזים מהסודנים.

וכמה בישראל? פחות מאחוז מהאריתראים ואף אחד מהסודנים.

אבל נראה שיותר מכל, פסק הדין הזה הוא קריאה לממשלת ישראל לייצר – סוף סוף אחרי הרבה שנים – מדיניות ברורה לגבי כל הא/נשים שנמצאים כאן ללא מעמד, ושהגיעו בדרכים לא דרכים. פסק הדין הוא קריאה ברורה לממשלה להסתכל לתופעה הזאת בעיניים ולהחליט מה עושים איתם. איך מעניקים לבני האדם האלה, שרובם נמלטו ממציאות בלתי אפשרית, איך מעניקים להם אפשרות לחיים בכבוד.

אולי לא נופתע להיזכר שוב שישראל הייתה מהמדינות הראשונות בעולם שחתמו על "אמנת הפליטים", עוד בתחילת שנות החמישים.

שם, באמנה, נכתב שפליט הוא מי: "הפחד להיות נרדף מטעמי גזע, דת, אזרחות, השתייכות לקיבוץ חברתי מסוים או להשקפה מדינית מסוימת ואיננו יכול להזקק להגנתה של אותה ארץ או אינו רוצה בכך בגלל הפחד האמור." זהו כמובן ניסוח משפטי שאומר בעצם שפליט הוא מי שנרדף בארצו ואינו יכול לחיות בה חיים אנושיים.

אבל בניגוד למדינות רבות בעולם, ישראל לא מוכנה להסתכל לאנשים האלה בעיניים. כאמור, רק אחוז מהאריתריאים קיבלו מעמד פליט, ואף אחד מהסודנים. מצד שני, רק מיעוט מזערי מבקשות המקלט שלהם נבדק. מצד שלישי, ישראל גם לא מעיזה להחזיר אותם לארצותיהם. ויש כאן כשל לוגי: אם הם פליטים, הרי שיש להעניק להם תעודות פליט, אישור עבודה ולאפשר להם להתפרנס. אם אינם פליטים, הרי שעל פי הדעה הזאת אין בעייה להחזיר אותם לארצם. אבל ישראל הרישמית יושבת על הגדר: לא מכריזה עליהם כפליטים, וגם לא נוקטת שום צעד.

וכך מצאו עצמם עשרות אלפי אנשים, חסרי זכויות, חסרי אמצעי מחייה, חסרי תקווה ומעמד – מצטופפים בכמה רחובות מוזנחים בדרום תל אביב בלי שאיש יידרש לגורלם.

פוליטיקאים עשו הון פוליטי על גבם, תוך כדי הסתה  והתרת דמם (מירי רגב, מיכאל בן-ארי ואחרים), תושביה המקוריים של דרום תל אביב נדחקו ונמעכו תחת העומס הגדול והתשתיות הקורסות, ממשלת ישראל המשיכה להתחפר על הגדר ולא לנקוט עמדה.

עד שבא בג"ץ ופתח לכולם את העיניים.

זה קל? ודאי שלא

זה פשוט? לא, זה מאוד מסובך

אבל אפילו עכשיו, כשבג"ץ ברוב מכריע (שבעה נגד 2) פסק שלא חוקי להחזיק אותם ללא משפט, ושלא חוקי להחזיק אותם במעצר, אפילו עכשיו כבר נשמעים הקולות (גדעון סער) שקוראים להגביל את סמכותו של בג"ץ. באמת? כך רוצים לפתור את הבעייה? להרוג את השליח? ומה על 50 אלף בני האדם שנמצאים כאן? איך בדיוק זה יפתור את הבעייה שלהם אם יצמצמו את תחום ההחלטה של בית המשפט? מה הפתרון שלהם?

ויכול להיות, רק יכול להיות, שאילו הייתה הממשלה מסתכלת לאנשים האלה בלבן של העיניים ובונה מדיניות ברורה ומטפלת בבעייה לפני שנים, רק יכול להיות שאולי לא היינו ניצבים היום בפני תשתיות קורסות בדרום תל אביב, אוכלוסייה מקומית מותשת, מתקני כליאה יקרים שלא ניתן  להשתמש בהם (עשרות מיליונים שנזרקו לחולות), וחמישים אלף פליטים שיכלו לחיות חיים של כבוד. רק יכול להיות, לא?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה