כשציפי לבני מכרה את הנשים למני מזוז

שרת המשפטים ציפי לבני בחרה במני מזוז להיות שופט בבהמ"ש העליון - אותו מזוז שבישל למשה קצב, האנס הסדרתי, עסקת טיעון. בכך היא מעבירה לנשים מסר ברור: היא פשוט לא רואה אותנו

22/09/2014
דורית אברמוביץ' קבלו עדכונים מדורית
  • RSS

היא הכריזה במערכת הבחירות כי היא פועלת למען נשים. היא נאמה שהיא מקדמת נשים. היא פנתה לציבור הנשים בישראל שיבחר בה – זו היא שרת המשפטים ציפי לבני, שבצורה סדרתית מוכיחה כי כאשר היא מדברת על קידום נשים, היא מתכוונת בדיוק ההיפך מהתכנים שאני וחברות רבות מלבדי חושבות ותופסות לגבי אותו מונח. אז הנה עתה כשרת המשפטים, שמורה לה זכות וחובה להיות בין הבוחרות את השופטים והשופטות של בית המשפט העליון. אין צורך להכביר מלים לגבי כוח ההשפעה הדרמטי של אלו שיושבים בכס הגבוה ביותר של ההליך המשפטי. ואת אחד המהלכים הדרמטיים שלה ביצעה השרה אתמול, כשהביאה לבחירת מני מזוז לכס השיפוט בבית המשפט העליון. זהו אותו מני מזוז שבהיותו היועץ המשפטי לממשלה, תפר ממוחו עסקת טיעון למשה קצב, מי שלאחר מכן הוכח בבית משפט, כי הינו אנס סדרתי.

ציפי לבני. צילום: Getty Images

ההחלטה הזו היא סטירה חזקה מנשוא כלפי נפגעות ונפגעי אלימות מינית, בהן נפגעות גילוי עריות ובהן גם נפגעותיו של קצב שייאלצו לחזות במני מזוז מגיע לקצה הגבוה של מנעד עולם המשפט. שערו בנפשכן נפגעת או נפגע אלימות מינית שהנה החליטה לתבוע את הצורר-האנס- התוקפן, ונאלצת להתייצב מול מי שארגן עסקה פושעת לאנס הסדרתי קצב. אין אלא לדמות "מפגש" מסויט זה כשחזור נוסף של הטראומה, והרי עצם התביעה מעוררת טראומה בפני עצמה. לשים בכס שיפוט כל כך משמעותי את מזוז, זהו חלק מקשר ההשתקה והשתיקה שמייצרת המערכת החברתית הענקית. בטוח יש נשים וגברים טובים יותר לתפקיד מאשר מני מזוז. האם הייתן מעלות על דעתכן, ששרת המשפטים הייתה מקדמת לתפקיד כה נעלה את עו"ד יורם שפטל שייצג נאצי, למרומי כס המשפט? כי כן, הנני מתעקשת על ההשוואה. תשאלו כל נפגעת ונפגע. הן יספרו שעבורן - היתה האלימות המינית והשתיקה סביבה, לא פחות משואה.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 האם ייתכן כי כאשר ציפי לבני מדברת על קידום נשים בעת מערכת בחירות היא מתכוונת ליצורים אחרים אותם היא מכנה "נשים", אך הן בעצם לא?  כיצד אפשר להבין את התנהלותה של שרת המשפטים, כאשר לכאורה היא מדלגת כך בקלילות מעל נפגעות אלימות מינית? הייתכן כי כאשר היא מדברת נשים, לא אלינו היא מתכוונת, למרות האחוז הניכר של נשים שמתמודדות עם פגיעות מיניות, וביניהן גם כאלה שייתכן שיגיעו עד בית המשפט העליון ויהא זה, למשל, מני מזוז שיכריע בעניינן? ציפי לבני- יש גבול עד כמה ציבור הנשים יוכל להמשיך להאמין כי את בעד קידום נשים. לא מספיק שסביבך יהיו נשים שעובדות עבורך. לא מספיק שאת ביולוגית אשה. עלייך לזכור כי כל אשה היא נפגעת הטרדה מינית. כל אשה שלישית היא נפגעת תקיפה מינית. כל אשה חמישית נאנסה וכל אשה שביעית היא נפגעת גילוי עריות. וכן - הנני להבטיח לך - בבדיקה האחרונה שעשיתי, ראו זה פלא, מסתבר שנפגעות אלימות מינית הן נשים. ציפי לבני, שמעת?

 זמן קצר לפני שציפי לבני החליטה לקדם את מזוז, התקבל מצדה סירוב לפגוש את נציגות מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, בפגישה שמטרתה לדון על שינוי חוק ההתישנות על פשעי גילויי עריות. לאחר סדרה של פניות, סמסים, טלפונים וכו', התקבלה תשובה לקונית להחריד, על פיה שרת המשפטים עמוסה מדיי, אין לה זמן, לוח זמניה כה צפוף עד כדי שאינה יכולה לפנות שעה. בעבורי יש קשר הדוק וברור בין שני אלה - הבחירה במני מזוז וההתעלמות והזילות כלפי הפנייה לפוגשה בנושא חוקי ההתיישנות.

ציפי לבני, כבר נאמר לי פעמים רבות כי ככל שמנסים לבקר אותך, את מתבצרת בעמדתך, אז אולי עדיף שלא. אז אולי זה גם הזמן להזכיר - אנחנו כביכול או שלא, חיות בדמוקרטיה ואת נבחרת ציבור, אז אם לנו את לא מקשיבה, מדוע שנבחר בך בפעם הבאה?

הכותבת היא מנהלת קמפיינים חברתיים-פמיניסטים
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך