עוד יעופו פה ראשים

מוחים כנגד האלימות של דאעש ומחליפים את תמונת הפרופיל בפייסבוק לתמונה עם ראש חתוך. משרד פרסום ישראלי מזמין את הגולשים, לדבריו, "לתת להם בראש"

18/09/2014
בן מוסקל קבלו עדכונים מבן
  • RSS

דאעש. אתן מכירות אותם. גם אם לא, אתן לא צריכות להתאמץ במיוחד כדי לגלות. מספיק להיכנס לפייסבוק או לצפות במהדורת חדשות מזדמנת כדי להזדעזע עד היסוד ממעשי האלימות האכזריים להם אחראים חברי הארגון. רציחות המוניות, הגליות, מעשי אונס וגולת הכותרת וברוח "משחקי הכס"- כריתות ראשים, והנפוצות שבהן  - עריפות ראשיהם של עיתונאים מערביים חסרי ישע. רק ביום ראשון האחרון התוודענו לעוד מעשה שכזה. הפעם היה זה ראשו של דיוויד היינס הבריטי. אין ספק שבמרחק של share, קבצי הוידיאו האלה מעבירים בנו חלחלה עמוקה ולוקחים אותנו קונוטטיבית הישר לתקופה אחרת, תקופה כואבת במיוחד בהיסטוריה הפרטית שלנו כעם, אבל גם בהיסטוריה הכללית של האנושות.

"המדינה האסלאמית (ISIS) מבצעת פשעים מתועבים והפכה אזורים כפריים לשדות הרג ספוגים בדם בקמפיין האכזרי שלה למחוק כל זכר לאוכלוסייה שאינה ערבית ולמוסלמים שאינם סונים" (אתר אמנסטי אינטרנשיונל, ארגון זכויות האדם).

בנאום שערך הנשיא אובמה ב- 9.11 בפני האומה האמריקאית הוא הביע את כוונתו למגר את התופעה. הוא ציין  כי יש לחולל מאבק חסר פשרות בארגון שמטיל טרור על כל מי שעומד מולו ולהוביל קואליציה רחבה שתנהל מלחמה ל"עקירתו מהשורש". רה"מ נתניהו התייחס לנאומו והוסיף "אני תומך בהחלטת אובמה לפעול נגד דאעש", "ישראל משחקת תפקיד במאבק, חלק מהדברים ידועים יותר וחלק פחות".

הלילה אף נודע שכוחות אוויר אמריקאיים החלו לתקוף יעדים של דאעש בצפון עיראק.

10647118_266486290227781_5257630296132370239_n

פייסבוק כבר הוכיח את עצמו בזירה המקומית בתור קטליזטור יעיל במיוחד לעורר מחאות ולהרחיב את הדיון הציבורי, להגביר מודעות כלפי נושאים חשובים ולקרוא לפעולה. דוגמה נהדרת מהקיץ האחרון היא כמובן אתגר הקרח שכיכב ברשתות החברתיות בקיץ האחרון והגביר באופן משמעותי את המודעות סביב נושא מחלת ה-  ALS ששגורה כעת בפי כל.

משרד הפרסום מקאן תל אביב יצא ב-11 לספטמבר, יום המבטא יותר מכל את החשש הוודאי מפני איומי טרור ואת הצורך בטיפולם, בפעילות פייסבוק אשר מטרתה לעודד אנשים פרטיים להביע מחאתם כלפי ההתנהגות הבוטה והאלימה של דאעש.

"הרגשנו שדי! משהו חייב לקרות אבל לא רק בכותרות העיתונים, אלא גם מלמטה. אנחנו שמחים שקובעי המדיניות הרימו את הכפפה אבל גם לאזרח הקטן יש תפקיד לגרום לכך שהיא תישאר על היד עד שהתופעה תיחלש משמעותית או תמוגר מהיסוד. העולם המערבי חייב להפיק את לקחי העבר הרחוק וגם הקרוב- ראה ערך סוריה, ולפעול כנגד תנועות כאלה ללא רחם. גם אם דאעש לא בדיוק 'יושבים על הגדרות' של תל אביב, העיקרון הוא חשוב מכדי שיתעלמו ממנו" טוענים במקאן.

הפעילות בפייסבוק מזמינה את הגולשים "להוריד לעצמם את הראש" ולמעשה להחליף את תמונת הפייסבוק שלהם עם תמונת ה- וקטור המפורסמת של פייסבוק, אלא שהפעם יש טוויסט קטן- 'הראש יופיע כראש כרות  ובמרכז כל תמונת פרופיל מופיע משפט המזמין את הגולש להביע מחאתו כנגד מעשי האלימות הנפשעים. (It could be you. Protest against ISIS violence) והזדהותו עם המהלך הצבאי.

הצלחת מהלכים כאלו נמדדת כמובן במידת הוויראליות שלהם ברשת, האפשרות להגיע לכמה שיותר גולשים המשתפים פעולה עם הרעיון ומסייעים להפיצו הלאה. בהחלט מעניין לבחון כיצד המהלך המדיני-צבאי הצפוי יתפתח כדי להלחם בתופעה וגם כיצד מהלכים דיגיטאליים מסוג זה יתפתחו בהמשך וייצרו השפעה. בכל מקרה, כולנו תקווה שנצפה ברשת ביותר סרטונים של חתולים וכלבלבים חמודים ובפחות של מעשי רצח נפשעים.

>> הכנסו לכאן, כדי להשתתף בפעילות OFF WITH YOUR HEAD בפייסבוק

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך