גאולה אבן: רוב הזמן היא אשתו

ויכוח בין איילה חסון לגאולה אבן גרם למגישה לעזוב את האולפנים. שירה מרגלית תוהה עד מתי נשים יצטרכו לשלם את המחיר על היותן נשואות לאנשי ציבור

16/09/2014
שירה מרגלית קבלו עדכונים משירה
  • RSS
» גאולה אבן משלמת מחיר. צילום: אביב חופי

רק לפני שבועיים נתקלתי בכתבת פרופיל על הפאוור קאפל גדעון סער וגאולה אבן. אינני מכירה אותם באופן אישי אך התחדדה אצלי ההתרשמות שגאולה אבן היא אישה דעתנית ואינטליגנטית עם אג'נדה ברורה ומרחיקת לכת (בית ראש הממשלה למי שבמקרה פספס) עבורה ועבור בעלה.

דמותה של גאולה אבן שנים כבר ניבטת אל הצופים של ערוץ 1. היא רצינית ומרוחקת, ואפילו פזילתה הקטנה משווה לה מבט מיוחד וסקרן.

לפני שלושה שבועות מונתה איילה חסון למנהלת חטיבת החדשות, וכאן ב"סלונה" פירגנו למהלך של העורך הראשי הנכנס, יונה ויזנטל, למנותה.

איילה היא מהנשים שאנחנו מקפידות לפרגן להן. היא עיתונאית אמיצה וחרוצה, בעלת ידע נרחב, אינה פוחדת לשאול את השאלות הנכונות וניתן לסמוך עליה שהיא אוביקטיווית.

המהלך הראשון שלה היה לתת לגאולה אבן את הגשת התוכנית היומית "המוסף" בכל יום בין השעות 19:00-20:00. חשבתי שזהו מהלך מבורך שמפרגן לאבן (יש כאלו שטענו בפניי שהיא למעשה נדחקה מהשעה 20:00 אך זוהי סוגייה אחרת).

וכעת, התגלע ויכוח מר צעקות ביניהן על כך שאבן ראיינה את ח"כ גילה גמליאל מהליכוד, כי לטענת חסון היא אסרה עליה לסקר את חברי הליכוד ולראיין חברי כנסת ממפלגתו של בעלה. למרות הוויכוח ביניהן, גאולה אבן טעתה כשעזבה את השידור שעה לפני, ברגעי לחץ במערכת.

עניין עקרוני

הוויכוח הזה בעייתי מכמה סיבות - האם איילה חסון, עיתונאית רצינית, מאמינה שניתן להגיש תוכנית אקטואליה ללא ראיונות עם חברי כנסת או סיקור אירועים מהמפלגה הגדולה בישראל? האם גאולה אבן הסכימה לתנאי בעייתי שכזה? ונניח שהיא הסכימה, מה קרה שגרם לה להפר את הוראתה של חסון, הבוסית החדשה שלה?

אבל העניין העקרוני הוא המחיר שנשים צריכות לשלם - האם עיתונאית או כל אישה שנושאת קריירה מפוארת צריכה לוותר עליה ברגע שבעלה נושא תפקיד מחייב? האם לא ייתכן מצב שבעלה יהיה שר ושהיא תמשיך לנהל באולפן דיונים אינטליגנטיים ועניינים ללא הטייה של המרואיין לעבר מפלגתו של בעלה? הרי זה מגוחך לחשוב שתכפיש את שמה לשם כך.

האם ולרי טרירוויילר, בת זוגו של פרנסואה הולנד, נשיא צרפת הנואף, לא המשיכה לכתוב כעיתונאית גם כשעברה לארמון? המשיכה וטוב שכך. האם הילארי קלינטון היתה צריכה לחכות שבעלה יעזוב את הבית (הלבן) כדי לתת דרור לכישרון הפוליטי שלה?

זו טעות (שלא לומר אפלייה) תרבותית וחברתית לחשוב שהן צריכות לעשות ויתור. הן צריכות להמשיך בקריירה שלהן, וכיוון שהמדיה היא המקום הכי שקוף שיש הן לא תוכלנה לעשות בו שום שימוש שלא לצורך, כי הרייטינג ידבר בעד עצמו. אם הן תמעלנה באמון שקיבלו מתוקף תפקידן יוקיעו אותן החוצה מחוסר שביעות רצון של הקהל.

מנהלות כמו חסון צריכות לחזק עיתונאיות כמו אבן ולתת להן גב. יתרה מכך, הן צריכות להיות בטוחות שהיא תמשיך לפעול על-פי הקודים האתיים המצופים מעיתונאים ולסמוך על שיקול דעתה ועל יושרה. חבל שכך יצא המהלך הראשון שנועד לפרגן לבכירות שבעיתונאיות.

אני מציעה שנשים תילחמנה על זכותן לקריירה. וחובתנו כנשים מנהלות וכנשים בכלל להישפט על הביצועים שלנו ולא על הטייטל.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה