10 טיפים שיסייעו לילדכם להכין שיעורים

שיעורי בית אמורים להיות באחריות הילדים אבל הורים רבים מוצאים את עצמם מוטרדים מהמטלות הכיתתיות. קבלו טיפים שיעזרו לכם ולילדים לעבור את השנה בכיף, למרות התרגילים בעברית וגיאומטריה

15/09/2014
נגה בירן קבלו עדכונים מנגה בירן
  • RSS

חזרנו למסגרות ולבתי הספר ועם החזרה לשגרה נוספה לחיינו התמודדות והתעסקות לא פשוטה: התמודדות עם שיעורי הבית של הילד. הורים רבים מרגישים שהם מוציאים הרבה אנרגיות סביב הנושא של הכנת שיעורי בית. הם מוטרדים מהמקום המוגזם שתופסים שיעורי הבית בקשר שלהם עם הילדים ומרגישים שזה מוביל לויכוחים רבים בבית ומהווה מקור למתח רב ביחסים בין הורים וילדיהם. מי לא מכיר את השיח הבא הנפוץ בבית רבים: ההורה מגיע מהעבודה ומתחיל עם סדרת השאלות הקבועות: עשית שיעורים? למה לא עשית? מה עכשיו נזכרת?

קבלו 10 טיפים שימושיים שיעזרו לילדים ולכם בנושא של הכנת שיעורי בית:

1. ערכו תיאום ציפיות - שבו עם הילדים ותכננו סדר יום. שוחחו עם הילדים ותנו להם להיות שותפים בקביעת סדר היום כך שיתאים לאישיותם ורצונותיהם. לדוגמה יש ילדים שזקוקים למנוחה קלה אחרי יום עמוס ויתאים להם יותר לאכול, לנוח שעה קלה ואח"כ לשבת על שיעורים. לעומת זאת יש ילדים שאם לא יכינו מיד שיעורים יסחבו את זה כל היום ותמצאו עצמכם רודפים אחריהם להכין שיעורים במשך כל אחר הצהריים. לכן יש לקבוע כללים שמתאימים לכם ולילד, תוך לקיחת בחשבון כל השיקולים הרלוונטיים ולהחליט על סדר יום. אופציה נוספת היא להכין חוזה הכנת שיעורי בית עם הילדים בו יהיה רשום מה החובות והזכויות של כל אחד ועל מה מתחייבים ולחתום על החוזה ולשמור אותו במקום שכולם רואים.

2. קבעו מקום נעים ומסודר שבו הילד יכין שיעורים - אחרי שקבענו סדר יום קבוע נקבע מקום קבוע שבו הילד יכין שיעורים. זה יכול להיות בחדר בשולחן שלו או בשולחן במטבח אך חשוב להקפיד על כללים שיאפשרו ריכוז מקסימאלי וימנעו הסחות דעת. הכוונה לכיבוי טלוויזיה ורעשים אחרים על מנת שיהיה שקט.

3. אל תכינו לילד את השיעורים - תנו לילד להתמודד לבד. אל תקפצו לעזור ואל תשבו לידו ותכינו יחד איתו את השיעורים. הישארו בסביבה וכך אם יש לילד שאלות תוכלו לעזור לו ולסייע, אך על תמהרו לפתור עבורו את השיעורים ותנו לו לנסות להתמודד בכוחות עצמו לפני שאתם קופצים לעזור. בכיתה א' כדאי להיות קצת יותר בסביבה ואם הזמן ובהתאם ליכולות של הילד נשב איתו פחות ופחות עד לעצמאות מלאה של הילד בהתמודדות עם השיעורים שלו.

שיעורי בית. צילום: שאטרסטוק

4. השיעורים באחריות הילד - חשוב שהילד יבין שהשיעורים הם שלו ובאחריותו ולא באחריות ההורים. אם אתם תיקחו יותר מדי אחריות, הילד יסמוך עליכם ולא על עצמו.

5. הימנעות מביקורת - לא למחוק, לתקן, להעיר ולהעביר ביקורת על הילד ושיעוריו. אתם לא המורים שלו אלא ההורים והמטרה שלכם היא להימנע ממאבקים ולשמור על קשר חם וקרוב. חשוב לזכור שהמטרה העיקרית שלנו בהורות היא לעודד את הילד ולהגביר את בטחונו העצמי. עידוד נדרש דווקא כשקשה, כשלא מצליחים וכשמתוסכלים. לכן היו שם עם אמונה בילד וביכולות שלו, עודדו אותו על מאמציו וחזקו אותו גם כשקשה.

6. התמודדות עם אי הכנה של שיעורי בית - אם הילד לא הכין שיעורים תנו לו להתמודד עם התוצאה הטבעית של מעשיו: הערותיה של המורה. זו הדרך הכי טובה ללמוד על אחריות ועל השלכות של מעשים. אם הבעיה ממשיכה והילד לא מכין שיעורים באופן עקבי יש לעקוב ולראות האם יש לו קשיים מיוחדים. לעיתים ילדים עם ליקויי למידה והפרעות קשב ימנעו מעשיית שיעורים עקב קושי בהבנה או בהתארגנות וזקוקים לסיוע שלנו ושל גורמים בבית ספר.

7. עידוד וחיזוק התנהגות חיובית - שבחו וחזקו כל התנהגות חיובית של הילד. אם הכין שיעורים לבד, ארגן תיק, בלי שהיינו צריכים להזכיר לו, תנו לו הרבה מאד חיזוקים על כך.

8. תזכורת לדברים הכיפיים שנעשה בתום הכנת השיעורים - כדי לעודד אותו להכין ולסיים את שיעוריו הזכירו לו משהו חיובי שיקרה כשיסיים שיעורים: יוכל לראות תוכנית טלוויזיה אהובה, לרדת לגינה, לשחק משחק עם ההורה או ללכת לחבר.

9. הימנעות מלחץ מיותר ואווירה מתוחה - קחו דברים בפרופורציה ובקלות. ככל שתהיו לחוצים ומתוחים סביב השיעורים של הילדים, הדבר יצור מתיחות גדולה בבית ולא יתרום לילד. גישה רגועה וחיובית תעזור לילד לקחת את הדברים בקלות ולהיות רגוע בעצמו.

10. הימנעות מהשוואות והתניות - זכרו להעביר מסר לילד שאתם אוהבים אותו ללא תנאי ומאמינים בו וביכולות שלו ללא כל קשר לציונים שלו ולהצלחה שלו בלימודים. הימנעו מהשוואות ועודדו מאמצים ולא תוצאות והעבירו מסר כי השיעורים חשובים כמו גם דברים אחרים בחייו של הילד.

שתהיה שנה טובה ומוצלחת!

*****

נגה בירן היא מנחת קבוצות הורים בכירה מהמרכז להורות ומשפחה במכללת סמינר הקיבוצים.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה