התבגרות: סרט פשוט ומרגש

הסרט המדובר של השנה הוא שעתיים וחצי של עלילה נעימה, משחק משובח ובימוי נפלא. רוצו, באמת, רוצו לראות

09/09/2014
עינת שגיא קבלו עדכונים מעינת
  • RSS

אני אתחיל מהסוף. כשנגמר הסרט, וכולם מייד קמו והלכו, לא יכולתי לקום. הייתי חייבת עוד כמה דקות כדי להיפרד. בכל זאת הייתי חלק מהמשפחה על המסך בשעתיים וחצי האחרונות. בוייהוד (Boyhood) – או בשמו העברי (הפחות מוצלח לטעמי) "התבגרות", הוא סרט פשוט, נטול דרמות או טרגדיות מוגזמות ומחובר למציאות כמו שכמעט ולא רואים בקולנוע, בטח לא האמריקאי.

התבגרות מומלץ בחום (צילום: יח"צ)

הסרט עוקב אחרי התבגרותו של מייסון (אלר קולטריין), ילד בן 6 מטקסס, בן להורים גרושים - פטרישיה ארקט שהקול שלה הוא הקול הכי מרגיע ששמעתי מזה שנים, ואיתן הוק שגם בסרט הזה מספק את דמות הגבר הרגיש, שלמרות הבריחה שלו מאחריות הורית מתגלה לאט לאט כאבא נהדר שמתעקש למרות המרחק הפיסי לנהל עם הילדים שלו יחסים קרובים, פתוחים ומפרגנים ובעיקר מלאי אהבה. את אחותו של מייסון, סמנתה, מגלמת ביתו של במאי הסרט, לורליי לינקלייטר.

"התבגרות" צולם במשך 12 שנים, החל מקיץ 2002 כשקולטריין היה ילד בן 6 והתגלה במקרה על ידי הבמאי (ריצ'רד לינקלייטר) כשכיכב בסרט פרסומת. זהו סרט עצמאי דל תקציב שאיש לא חלם שיקבל את התהודה שהוא קיבל כשהוצג לראשונה בפסטיבל סאנדנס האחרון וזכה לשבחים וביקורות מהסוג שבמאים חולמים עליהם בחלומות הורודים. לכאורה זה היה יכול להיות כשלון חרוץ, במקרה בו הקונספט (של לצלם סרט במשך כל כך הרבה שנים) יעלה על התוכן וישאר במתכונת של גימיק. אולם הבחירה המדויקת של הרגעים אליהם אנחנו נחשפים במהלך שנות ההתבגרות, ויכולות המשחק הנפלאות של כל הדמויות הראשיות בסיפור מפוגגת את החשש מהר מאוד.

שני דברים שבו את ליבי, וכנראה את ליבו של כל מי שצופה בסרט. הראשון הוא שאותם השחקנים משחקים לאורך כל הסרט, והצופה, אני, שותפה לתהליך ההתבגרות וההתפכחות של כל אחת מהדמויות, יחד עם השינויים החיצוניים שהן עוברות. הרגשתי שאני מפתחת יחסי קרבה עם הדמויות, ונוצר אמון שאכן האנשים האלו הם משפחה, והזמן הוא זמן אמיתי שמוליד את אותן "בדיחות המשפחתיות" או דינמיקה משפחתית שכולנו מכירים מקרוב.

הדבר השני הוא היחסים בין הדמויות. בעיקר בלטו הכבוד וההבנה בין ההורים למרות הגירושים, הקשר המיוחד בין האבא לילדים שלמרות שהוא אינו מתפקד כמו אבא מהחלומות, הוא מתעקש עליו ולא מוותר ובדרך מאוד עדינה אך עיקשת מצליח ליצור מערכת יחסים כנה וחשופה עם ילדיו ובעיקר בנו. והאמא, שמגדלת את הילדים לבד ובמקביל מנהלת מערכות יחסים עם הגברים הלא נכונים ומנסה לבנות לעצמה קריירה וגם מצליחה בזה בלי לפגוע או לוותר על אף אחד בדרך.

אז בתום שעתיים וחצי, שבהן ליוותי את מייסון לאורך שנות ילדותו ונעוריו, וראיתי איך הוא הופך לגבר (לא בלתי מושך), הייתי חייבת לקחת עוד כמה רגעים לשבת בכיסא ולהגיד שלום – הפעם הבאה שאראה אותו תהיה בארוחת חג ההודיה המשפחתית, כשיחזור לחופשה מהקולג'.

צפו בטריילר של הסרט

שיר הנושא של הסרט
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה