רצח אביטל רוקח ז"ל: אפשר היה למנוע את זה

עוד אישה נרצחה בידי בן זוגה, והתחושה שאפשר היה למנוע את זה חזקה מתמיד הפעם. עו"ד עירית גזית מויצו, סבורה כי הרשויות צריכות לקחת את עצמן בידיים, וגם הגברים זקוקים לטיפול

07/09/2014
עו"ד עירית גזית קבלו עדכונים מעו"ד עירית
  • RSS
» צילום אילוסטרצי: שאטרסטוק

בסוף השבוע האחרון נרצחה אביטל רוקח ז"ל, במהלך סכסוך גירושין מר עם בן זוגה בנפרד, ולאחר מסכת אלימות ארוכת שנים. וכך נוסף עוד שם לרשימה ארוכה, רשימה שחוזרת על עצמה מידי שנה. רשימה שהיא אך קצה קרחון של תופעה רחבה יותר ממנה סובלים מאות אלפי נשים וילדים. רשימה שמעידה בראש ובראשונה על כישלונה של החברה לטפל בתופעת האלימות במשפחה.

למרבה הצער, הפתרון מציל החיים היחיד שמציעה המדינה לנשים נפגעות אלימות הינו המקלטים לנשים מוכות וילדיהן. אלו מסגרות מצילות חיים, אלא שלא כל הנשים מוכנות להותיר את חייהם מאחור, ולעיתים גם את ילדיהן המתבגרים, אשר אינם יכולים לשהות איתן במקלט. במקרה זה נאלצת האישה להתבסס על התקווה כי המורחק, בן הזוג האלים, לא יפר את תנאיו של צו ההגנה או צו ההרחקה. במקרה של אביטל רוקח ז"ל - כמו גם במקרים אחרים - תקווה זו התנפצה לרסיסים.

ישנן כמה נקודות תורפה בטיפולה של המערכת, שחזרו ועלו בכל הדיווחים על המקרה האחרון, וחוזרים ועולים גם ממקרים אחרים. כל הנקודות הללו הינן ברות פתרון, או לפחות מענה מוצלח יותר מזה הניתן כיום.

המדינה אינה יכולה להתנער מאותם מקרים בהם רמת המסוכנות היא גבוהה והאישה, מסיבותיה שלה, מסרבת לצאת למקלט. פתרון אפשרי הוא האיזוק האלקטרוני -  פתרון טכנולוגי, שמיושם בכמה מדינות בעולם. למען האמת, מיושם גם בישראל, במסגרת שחרור ממעצר בעבירות אלה ואחרות. אכן מדובר בהגבלת תנועתו של אדם ופגיעה בפרטיותו, אך אין אלה יכולים לעמוד כנגד ההגנה על חייהם של נשים וילדים. מדובר על האפשרות שתיתן התרעה למוקד המשטרתי ולשיה עצמה בכל מקרה של הפרת תנאי צו ההגנה.

פתרון אפשרי נוסף הוא הקמתם של בתי משפט משולבים לטיפול באלימות במשפחה כחלק מהתפיסה של בתי המשפט כפותרי בעיות. על פי מודל זה, אשר גם הוא מיושם בהצלחה בארצות הברית ובמדינות נוספות, מתגייסים כל הגורמים בקהילה האמונים על הטיפול באלימות במשפחה - בתי המשפט, המשטרה, הפרקליטות, רשויות הרווחה, ארגוני סיוע ועוד, לטיפול בתופעה. על פי מודל זה ישנו "שופט אחד למשפחה אחת", שופט הדן בכל האספקטים של הסכסוך המשפחתי: ענייני הרכוש, המשמורת, הסדרי הראיה וחלוקת הרכוש, כמו גם צווי ההגנה והפרתם וכן בהליכים הפליליים, ככל שאלה מתקיימים בענייני האלימות. העברת המידע בין כל הגורמים הינה חופשית ומידית, וכולם מגויסים למציאת פתרון תפור לפי מידת המשפחה. בין היתר, בית המשפט משתמש בכוחו ההרתעתי, כדי לגייס את בן הזוג האלים לטיפול וכן למעקב אחר השתתפותו בטיפול. כאשר כל המידע בפניהן, יכולות הרשויות השונות לקבל החלטות מושכלות ומותאמות מציאות. וכמובן – הכשרות לכל העוסקים במלאכה על מורכבותה של תופעת האלימות במשפחה ועל ייחודיותה, גורמי סיכון ועוד.

ואחרון אחרון או שמא ראשון ראשון - אנו בויצו חושבות, כי עד שלא יטופלו מחוללי האלימות – הגברים (מאחר שהרוב המוחלט של מקרי האלימות במשפחה הם של גברים כלפי נשים) לא נצליח למגר את התופעה. מספר הגברים במעגל האלימות, שמטופלים במרכזים לטיפול ולמניעת אלימות במשפה הינו נמוך מאוד. המדינה, אשר התגייסה לטיפול בנשים – הנפגעות, לא עושה די כדי לטפל בגברים. במרכזים לטיפול ולמניעת אלימות במשפחה ישנן קבוצות עזרה עצמית וקבוצות טיפוליות כמו גם ליווי פרטני, והתוצאות מרשימות ביותר. הבעיה היא שאין התגייסות מערכתית להפנייתם של הגברים והרחבת המסגרות הטיפוליות. המדינה חייבת להקצות משאבים משמעותיים גם בכיוון זה. מעצר, צו הגנה ואפילו מאסר בגין אלימות לא יפתרו את בעיית האלימות - טיפול יכול. לכן, כל מענה חייב לכלול גם אלמנט טיפולי.

 אנו מלאות תקווה, כי המקרה הזה, שממחיש יותר מכל כמה נורות אזהרה נדלקו בדרך, יביא לשינוי החשיבה והשיח בכיוונים הללו.

 ומי ייתן וזו תהיה הנרצחת האחרונה.

הכותבת היא מנהלת מערך הייעוץ המשפטי של ויצו

***

>> אם אתה גבר שמבקש לצאת ממעגל האלימות, התקשר לקו החם: 1800-393904. הקו נותן מענה גם לבני משפחה וחברים המבקשים ייעוץ סביב מצבי משבר זוגי אלים הידועים להם.  לפרטים נוספים, במייל: [email protected], ועמוד הפייסבוק: הקו לגברים במעגל האלימות במשפחה

 
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה